Léto je čas čtení. Ať už si plánujete knihu nebo dvě sbalit na dovolenou k moři, či si během volna udělat chvilku pohody na terase, vybrali jsme pro vás v redakci to nejlepší, co jsme v poslední době četli.
Civilizace – Laurent Binet, Argo, 2021
Tip od Miroslava Němého
Co by se stalo, kdyby Kolumbus selhal, ale zanechal by v Americe znalosti a koně a potom by Inkové vytáhli na Evropu? Fascinující nápad a ještě lepší kniha od autora, který umí popsat nejen skutečný příběh nacistického kata Heydricha, ale dokáže stvořit i takovouto ódu na alternativní dějiny. Až poutavý román dočtete, můžete dlouze přemýšlet o tom, zda historie skutečně není jen sérií drobných náhod a odvážných rozhodnutí, které v důsledku vytvářejí naše současné životy.
Bonusový tip: Nino Haratischwili: Osmý život (pro Brilku). Prodloužený víkend je skvělý start pro začtení se do díla, které má 863 stran. A které dostojí slovu sága – Gruzie, Sovětský svaz, Berlín, láska i válka, vše s vůní čokolády. Těžká váha, ještě těžší je přestat číst.
Výpravy pro starší a pokročilé – Jiří Peňás, Echo Media, 2019
Tip od Filipa Saivera
Svérázný bedekr známého českého novináře může sloužit jako inspirace k mnoha letním výletům. Anebo klidně jako inspirace k výletům do míst, které Peňásem vůbec zachyceny nejsou, poněvadž z knihy mimoděk plyne, že výpravy jsou kromě fyzického pobytu v té a té lokalitě z velké míry a nepochybně odrazem stavu konkrétní lidské duše.
Krátké a osobité črty z vybraných míst mají tu výhodu, že nevyžadují soustředěné a souvislé čtení, což se speciálně v létě může hodit. Črty jsou to neotřelé, chytré, dost často chytře vtipné, s nenásilnou pointou. Zhusta jsou to i črty jaksi objevné a obohacující. Jeden odstavec o pár větách nezřídka donutí člověka přemýšlet například o historii víc než grafomanské, upocené a pomýlené psaní autora husitských epopejí či bůhvíčeho ještě.
Fotbalová válka – Ryszard Kapuściński, Absynt, 2021
Tip od Anny Noskové
Kdyby se Hemingway narodil v Polsku, psal by jako Kapuściński. Fotbalová válka je výbor z jeho reportáží z Latinské Ameriky a Afriky. Osobní zpověď válečného korespondenta je neobvykle osvěžujícím čtením ve věku digitální přehlcenosti.
V zajetí geografie – Tim Marshall, Rybka Publishers, 2018
Tip od Martina Bajtlera
Deset map, deset zásadních aktuálních problémů geopolitiky. Novinář a odborník na mezinárodní dění Tim Marshall čtenáři na konkrétních příkladech dění v mezinárodní politice ukazuje, jakou roli v chování globálních velmocí hraje mapa, respektive podoba krajiny.
Proč je Putin posedlý Ukrajinou? Proč se Čína nechce vzdát Tibetu? Co stojí za čínskou expanzí? To vše se dá vyčíst z map. Ač se jedná o složitá témata, je kniha neskutečně čtivá. Jako by čtenář světové dění sám ovlivňoval.
Škvíry existence – Jolanta Brach-Czaina, Malvern, 2020
Tip od Michaely Židlický
Knihu polské filozofky vydanou v loňském roce určitě nepřečtete jedním dechem, i když je poměrně tenká. Naopak se budete k určitým souvětím vracet, za což budete obohaceni skvostnými myšlenkami.
Ačkoli jde o hluboce filozofickou knihu, je napsaná s ženskou svěžestí a rytmem, které ji vytahují z poličky těžké a nudné literatury. Jde tedy o ideální knihu na dovolenou, když ji nechcete jen proflákat opalováním na pláži a třeba se toužíte dozvědět, co všechno v sobě skrývá třešeň.
Svědectví o životě v KLDR – Nina Špitálníková, Nakladatelství Lidové noviny, 2020
Tip od Pavly Francové
Soubor rozhovorů s lidmi, kterým se podařilo uprchnout ze Severní Koreje, přináší vhled do naprosto neuvěřitelné každodennosti a brutality severokorejského života a režimu.
Koreanistka Nina Špitálníková zpovídá uprchlíky s citem, ale klade i nepříjemné otázky na tělo, a výsledkem jsou čtivé příběhy konkrétních lidí, od kterých se nedá odtrhnout. Bude vám těžko z toho, že se někde žije v tak krutých podmínkách. A budete šťastní, že se máme tak dobře.
Drak spí – Michaela Klevisová, Motto, 2020
Tip od Kláry Mandausové
Michaela Klevisová píše detektivky, od kterých se nemůžete odlepit, protože vám před očima plynou jako film a do poslední chvíle čekáte na rozuzlení, neboť dřív prostě netušíte. Stejné je to i v případě její loňské knihy Drak spí.
Do zapadlé jihočeské vesničky přijíždí Eliška pátrat po tom, co se odehrálo před čtrnácti lety a o čem nechtěla její matka mluvit. V ospalé obci se znovu probouzí temnota, jedna mladá žena zmizí a další, úspěšná foodblogerka, je zavražděna. Skříně plné kostlivců začne otevírat charismatický kriminalista Josef Bergman.
Detektivka na léto jak dělaná, popis líného letního času v sluncem vonící krajině zvládá autorka bravurně. Stejně jako umí vystavět napínavý a překvapivý příběh.
Atomové návyky: Jak budovat dobré návyky a zbavovat se těch špatných – James Clear, Jan Melvil Publishing, 2020
Tip od Nely Vítové
Tohle je něco z trošku jiného soudku než většina knih našeho redakčního výběru, ale rozhodně stojí za přečtení. Obzvlášť pokud patříte mezi jedince, kteří moc dobře vědí, čeho by chtěli dosáhnout, ale ke konkrétním krokům se ne a ne dokopat.
Ke knize jsem zprvu byla skeptická a čekala jen další rádoby motivační knihu plnou planých plků o tom, že úspěch je o tom nebýt líný. A on je. James Clear ale jasně ukazuje, že k úspěchu vedou konkrétní kroky, které si lze navíc přetvořit tak, aby pro nás nebyly tak nepříjemné, jak se na první pohled může zdát.
A Drinking Life – Pete Hamill, Back Bay Books, 2008
Tip od Petra Šimůnka
Pete Hamill je slavný newyorský novinář, sloupkař, později šéfredaktor newyorských The Post a Daily News, válečný reportér, úspěšný spisovatel, dokonce držitel Grammy za text k jedné z písní Boba Dylana. V téhle memoárové knížce popisuje svůj život v Brooklynu a na Manhattanu od 30. let do svých začátků v novinách a každá stránka je nasáklá pivem a whisky.
Peter otevřeně a zábavně píše o svém vztahu s alkoholem, který ho protáhl válkami, bordely i mexickým vězením, a také o rozhodnutí se s ním rozloučit. Je to skvěle napsaná kronika několika dekád v New Yorku, jsou to paměti neobyčejného života a je to knížka, která vás přiměje si říct, jestli tahle sklenička, co zrovna pijete, nemá být ta poslední. Skvělé čtení.
Hezký, ale narovnej se – Johana Fundová, BizBooks, 2021
Tip od Michaely Černé
Oddychovka, kterou slupnete během jednoho deštivého odpoledne. Mladá autorka Johana Fundová, která zaujala už svou prvotinou Devadesátky, v ní rozvíjí příběh tří spolužáků, kteří se po dvaceti letech setkávají na třídním srazu. Zábavné čtení hlavně pro třicátníky, kteří v mnoha situacích poznají sebe, své rodiče i kamarády.