Známé jihotyrolské město Merano odsud vypadá jako dětská stavebnice. Jsme v horách vysoko nad ním, v objektu, kam kdysi vyráželi šlechtici z nedalekého zámku a kde měli základnu pro své lovecké výpravy. A jako šlechtic se tu člověk s tímto dech beroucím výhledem na údolí řeky Adige a okolní krajinu opravdu cítí.
Však také místo, kde jsme, nese název Castel Fragsburg. Lovecké sídlo ze 17. století, které dnes slouží jako luxusní hotel. Má perfektně vybavené pokoje, špičkovou gurmánskou restauraci s michelinskou hvězdou, spa s bazénem i vířivkou, vlastní knihovnu i helipad.
Ale co je tady hlavní luxus? Prostor. Spousta prostoru pro každého.
Castel Fragsburg se nachází kousek od civilizace, na dohled oblíbených turistických destinací, ale tady si pohodlně najdete prostor jenom pro vás. Hotel totiž leží uprostřed pětihektarové zahrady, přičemž pokojů je v celém areálu pouze dvacet.
„Takže to vychází zhruba na tisíc metrů čtverečních pro každého,“ rozhazuje rukama Gertrud Grasslová, manažerka hotelu.
A dodává, že je to i hlavní lákadlo, kdyby přišla další vlna covidu. „Snad se to nestane,” zadoufá Gertrud. „Ale kdyby ano, máme tu tolik prostoru pro každého hosta, že se tu bude cítit naprosto bezpečně.“
Je to sice jen zprůměrovaný výpočet, ale v obležení se tady rozhodně cítit nebudete. A nemusíte ani zrovna brázdit onu rozlehlou zahradu. Malé množství pokojů a velkorysost hotelových prostor zajistí příjemný pocit klidu. „Fragsburg je takový malý, soukromý svět,“ hlásí hrdě majitel Alexander Ortner.
Jeho rodina vlastní objekt od roku 1954, kdy ho citlivě rekonstruovala, aby si zachoval svého historického ducha a zároveň nabídl všechny vymoženosti moderní doby.
Před pár lety k němu přikoupila i přilehlý hrad, který pochází ze 14. století a z nějž se právě kdysi vyráželo na lov se základnou v nynějším hotelu. Bývalý hrad dnes smějí navštěvovat jen hoteloví hosté, ať už jako cíl příjemné procházky a prohlídky nebo jako místo na pořádání svateb a dalších oslav.
Vyžití ale Fragsburg nabízí mnohem vic. Jedním z hlavních lákadel je takzvané alchymistické léčivé spa, jemuž velí Renate, charismatická žena s aurou šamanky. Ta připravuje čistě přírodní esence a krémy z bylinek, které ona sama nebo její kolegové sbírají na okolních loukách. Každému pak připraví proceduru na míru, může jít i o koupel v minerální vodě nebo kozím mléku.
Povinností je pochopitelně navštívit i místní restauraci s michelinskou hvězdou zvanou Prezioso, které velí velezkušený Egon Heiss. Nenápadný chlapík, který přitom běžně vaří i pro miliardáře, světové politiky, hvězdy fotbalu i formule 1. Nepotrpí si přitom na extravaganci, nejraději vaří podle ručně zaznamenaných jihotyrolských receptů předávaných z generace na generaci.
Anebo můžete navštívit zahradu, kde se pěstují zelenina, ovoce a bylinky pro využití jak v restauraci tak i v alchymistickém spa. Nazývá se Fragsburg Soul Garden a na starosti ji má mládež z organizace Youth People of Merano, která pomáhá dospívajícím hledat práci a další směrování vůbec.
A když bude zrovna svítit slunce, což v této oblasti není vůbec výjimkou, stačí se jen uvelebit u bazénu a vířivky, zasazených do zeleně mezi ovocné stromy, růže a vinnou révu. Odpočinek vskutku stvořený pro šlechtice.
Průvodce po luxusním Tyrolsku
Když teď nasednete do auta, za pár hodin už můžete zažívat dovolenou snů. Tyrolsko a Jižní Tyrolsko na pomezí Rakouska a Itálie se stalo díky své dostupnosti oblíbeným místem návštěvníků z Česka. Na ty náročnější tu čekají luxusní hotely, vyhlášené spa a nejlepší michelinské restaurace. Ta nejzajímavější místa, která můžete navštívit, pro vás vybral Forbes.cz.