Tenisky se staly nutností do každého šatníku a nosí se ke všemu – téměř i na červený koberec. Nabídka je široká a najít tenisky stylové, ale zároveň vyrobené zodpovědně, už není žádný problém.
Nasměrujeme vás dál za adidasky z plastů posbíraných na pláží, dnes už všudypřítomné boty Veja nebo ke Stelle McCartney, která šila udržitelně dlouho předtím, než to začalo být v módě.
Než se ale pustíte do výběru svého nového páru tenisek, je fajn si uvědomit, že největší udržitelnost spočívá v minimalismu. Například z průzkumu organizace Global Action Plan už v roce 2019 vyplynulo, že britští teenageři vlastní šest párů tenisek – často i v době, kdy jejich noha pořád roste.
Tenisky jsou zároveň tím typem zboží, které se špatně opravuje i recykluje, a obvykle je nošením odrovnáme, tudíž je nelze posunout do druhé ruky. Nakupování udržitelných značek tedy samo o sobě neznamená zodpovědné oblékání.
Obměnu botníku zvažte dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, my nabízíme sedm modelů, které jsou nejen stylové, ale také ohleduplné k životnímu prostředí.
Womsh
Název je zkratkou k „Word of Mouth Shoes“, tedy „šuškanda“. V těchto italských botách budete na každém kroku do světa vysílat jasnou zprávu o potřebě udržitelnosti a respektu k přírodě. Stylově spojují klasické modely Stana Smithe od adidas a zároveň čistý design Golden Goose.
K výrobě používají netoxické raw materiály s minimem odpadu, průmyslového zpracování a emisí. Vyrábí se v Itálii, přičemž devadesát procent spotřebovaných energií pochází pochází z obnovitelných zdrojů. Modely jsou kožené, ale v nabídce je i kompletně veganská řada.
Good Guys
Za minimalistickým designem stojí zakladatelka značky Marion Hanania, která má zkušenosti třeba od návrhářky Isabel Marant. Hlavní poselství? Dobré duše nenosí kůži. Francouzští výrobci však bojují nejen za práva zvířat, ale také lidí.
Veganské tenisky i všechny jejich díly se proto vyrábí v Evropě tak, aby každá fáze produkce splňovala fair trade pracovní podmínky. Konkrétně tenisky vznikají v Itálii, ponožky i pantofle šije značka ve Španělsku.
Cariuma
Streetové tenisky stvořené do města, na volný čas, ale třeba i na skateboard využívají bambus. Materiál k výrobě gumy pak získávají z kaučukovníků tak, aby jim neublížili a stromy mohly nadále růst.
V botách najdete také korek, cukrovou třtinu, bavlna je organická, lepidlo se vyrábí z ricinového oleje. Tkaničky nebo třeba nášivky jsou z recyklovaného plastu. I kůže a semiš pocházejí ze zodpovědných zdrojů a voda používaná při barvení je vždy recyklovaná odpadní.
Ecoalf
Španělská značka Ecoalf pracuje posledních deset let na tom, aby byla její výroba maximálně transparentní. Zároveň cílí na nadčasový design, který vás nebude nutit pořizovat si nové boty s každou další sezonou.
Vypočítávat všechny zodpovědné aspekty výroby by bylo na dlouho, ale hezky ji shrnuje fakt, že v rámci analýzy dopadů od globální neziskovky B Lab dosáhla značka skóre 99,1, což z ní dělá přední evropský módní brand v oblasti udržitelnosti.
Axel Arigato
Univerzální modely i design podle nejnovějších trendů vzniká v případě značky Axel Arigato v Portu. Značka mílovými kroky směřuje k tomu, aby v roce 2025 snížila emise vznikající při výrobě o osmdesát procent.
V praxi to znamená, že všechny interní procesy poběží na energii z obnovitelných zdrojů a další fáze posune snížení emisí o celkových devadesát osm procent. Zodpovědný je i výběr materiálů: certifikovaná organická bavlna, recyklovaný polyester, eticky získávaná kůže, recyklovaný plast.
New Balance
Jestli už léta nedáte dopustit na klasické tenisky New Balance, při nákupu příštího páru hledejte označení se zeleným listem. Patří sem čím dál více modelů, včetně barevných tenisek z řady 574.
Co vlastně znamená? U obuvi, splňující standard „green leaf“, pochází alespoň padesát procent materiálů v jejím svršku z ekologických zdrojů a alespoň jeden materiál v mezipodešvi a podrážce využívá přibližně tři procenta biologického nebo pět procent recyklovaného obsahu.
Do roku 2025 pak značka hodlá používat padesát procent recyklovaného polyesteru a sto procent environmentálně šetrné kůže.
Vans
Letošní kolekcí Eco Positivity se k udržitelné výrobě přihlásila i tradiční skejtová značka Vans. Hlavní model Circle Vee má svršek pletený z osmačtyřiceti procent z bio bavlny a sedmačtyřiceti z konopí. Vložka je ze sedmdesáti procent z pěny biomateriálů vyrobených z rostlinných olejů.
Gumová podrážka je z přírodní pryže, která je odpovědně získávána dodavateli dodržujícími postupy udržitelnosti. Kolekcí chce značka inspirovat mládež k větší odpovědnosti a sama si dala závazek, že do roku 2030 bude používat výhradně materiály z udržitelných, obnovitelných nebo recyklovaných zdrojů.