Dvaadvacet instalací od renomovaných českých i zahraničních umělců, dvě trasy v centru Prahy a nově také platforma pro vzdělávání a konference nazvaná Signal Forum. Oblíbený Signal Festival vstupuje do svého dvanáctého ročníku a mezi 10. a 13. říjnem opět rozzáří Prahu barvami, světlem a digitálním uměním.
„Letošní ročník je pro nás výjimečný nejen programově, ale i lokalitou. Poprvé se totiž dostáváme do areálu Pražského hradu, a pokračujeme tak v naší misi objevovat části Prahy a přinášet do nich současné umění,“ říká ředitel Signal Festivalu Martin Pošta.
Okolí Pražského hradu, který se objevil i v logu letošního ročníku, letos patří celá jedna festivalová trasa, tedy celkem šest instalací, z toho jeden videomapping. Ten vytvořil 3D umělec a grafik Filip Hodas na míru Arcibiskupskému paláci.
„Diváka vezmu na výpravu od jednoduchých počátků existence přes složité systémy dnešního světa až po opět jednoduchý konec veškeré existence v podobě singularity,“ popisuje Hodas.
V Jízdárně Pražského hradu se zase představí korejská autorka Seohyo, která se věnuje kreativnímu kódování a na velkoplošné projekci rozehraje nejrůznější architektonické prvky Prahy. Ve Šternberském paláci se pak návštěvníci setkají s tvorbou jednoho z nejvýraznějších současných českých umělců Jiřího Příhody.
Foto Signal Festival
Signal Festival 2024
„Chtěli jsme Hrad otevřít a vytvořit z něj živé centrum, které je součástí města,“ dodává k tomu kulturní a programová ředitelka Kanceláře prezidenta republiky Veronika Wolf.
Trasa po Hradčanech končí v galerii Kunsthalle, kam světoznámé londýnské studio United Visual Artist (UVA) připravilo projekt kombinující kinetická kyvadla a multimediální instalace. „Mám obrovskou radost, že se nám podařilo UVA dostat do Česka, protože je mám na wish listu asi deset let,“ poznamenává Pošta.
Foto Signal Festival
Signal Festival 2024
Druhá letošní trasa propojí jednotlivé instalace a zastávky na Starém Městě. Fasáda Městské knihovny na Mariánském náměstí bude patřit druhému videomappingu tohoto ročníku, který má na svědomí španělské duo Desilence. To vytvořilo projekci inspirovanou barvami a rozbouřeným oceánem.
Do Barokního refektáře dominikánského kláštera připravil zvukovou instalaci Silent Echoes průkopník zvukového umění Bill Fontana, který zkombinoval zvony katedrály Notre Dame a zvuky ledovcové jeskyně ve skalním masivu Dachstein.
Trasu pražským centrem uzavírá v Centru architektury a městského plánování (CAMP) italský umělec Quayola (úvodní fotka článku), který na velkou projekční plochu v hlavním sále CAMP přenese přírodní hru světel a stínů viditelnou za soumraku a během svítání.
V CAMP se bude konat i dvoudenní vzdělávací a konferenční program Signal Forum, kde vystoupí třeba astrobioložka Michaela Musilová z NASA nebo Ariane Koek, zakladatelka platformy Arts at CERN propojující umění a vědu.
Festival nabídne i letos rozsáhlou galerijní zónu, placenou část festivalu, zahrnující sedm lokací po celé Praze. Vstupenky jsou již k zakoupení v předprodeji.
Na výběr jsou dva typy: Signal Plus je pro každého návštěvníka festivalu, který chce prozkoumat vše. Signal VIP umožní zažít festival v unikátní komorní atmosféře, bez front a navíc s welcome drinkem v Kunsthalle Praha.