Monacká adresa je mezi milionáři jednou z nejžádanějších. Knížectví považuje za svůj domov více než dva tisíce boháčů. Proč je tento ministát jednou z nejluxusnějších destinací na světě, je zjevné. Na ploše dvou kilometrů čtverečních se tísní okolo 38 tisíc obyvatel, což z Monaka dělá po Vatikánu druhé nejhustěji osídlené území na světě.
Byl jsem nadšený, když jsem dostal šanci zúčastnit se soukromé prohlídky vybraných nových monackých nemovitostí. Nejdražší byt na světě a úchvatný uměle vytvořený ostrov představují jen zlomek nových projektů, které doplnily tvář Monte Carla. Když jsem do Monaka letěl s místním nejlepším helikoptérovým dopravcem Heli Air Monaco, naskytl se mi úžasný pohled na nové luxusní nemovitosti i plánované stavební projekty.
Umělý ostrov
Architekti a designéři mají na souši dost omezený prostor působení, proto začali plánovat rozšíření monackého území do moře. Ze čtyř návrhů, které knížectví dostalo na stůl, vyhrál projekt francouzské stavitelské firmy Bouygues. „Díky projektu rozšíříme monacké území v oblasti zvané Larvotto, jako tomu bylo již mnohokrát od roku 1872. Od té doby knížectví rozšířilo svou rozlohu už o 25 procent na současných 2,1 kilometru čtverečního,“ uvedl vedoucí projektu Jean-Michel Manzone z ministerstva veřejných prací, životního prostředí a městských staveb.
Plán nového rozšíření čtvrti Larvotto na vodu
Vítěze veřejné soutěže, kterým se stala společnost Bouygues Travaux Publics, pod niž spadají monacké firmy, jako je J.-B. Pastor & Fils, nebo renomované architektonické kanceláře Valode & Pistre, Renzo Piano a Alexandre Giraldi, vyhlásil Princ Albert II. Na dokončení projektu byla stanovena lhůta mezi 12 až 18 měsíci.
Na novém území budou stát luxusní bytové jednotky o šesti až deseti patrech a také přístav, kde může kotvit až 40 lodí. „Ideální poměr ubytovacích nemovitostí, kanceláří a obchodů si zvolí sám vítěz, který si celý projekt přizpůsobí,“ vysvětluje Manzone.
Čtěte také: Co bude se Singapurem? Zemřel Lee Kuan Yew, tvůrce nejlépe fungujícího města světa
Mezi nejzapálenější podporovatele rozšiřování území jsou pořadatelé formule 1, kteří by chtěli nový prostor využít ke stavbě další části závodní dráhy, jež by vedla od čtvrti Portier. Měla by mít ostrou zatáčku a široký prostor k předjíždění. Dráha by se těsně před tunelem napojila na tu původní, čímž by se podle plánů snížila rychlost, kterou obvykle auta vjíždějí dovnitř, a s ní i riziko nebezpečných nehod.
Množství stavebních změn, které se mají v Monaku v příštích deseti letech odehrát, ponouká ke změnám a zdokonalením i prémiové hotely. Já jsem měl možnost si projít Hôtel Hermitage a Hôtel de Paris, které představily vzrušující novinky.
Vinný sklep v Hôtel de Paris a restaurace Alaina Ducasse
Pod květinovými zahradami jednoho z nejznámějších hotelů na světě se nachází malý ráj, který je záměrně skrytý před slunečními paprsky: vinné sklepy patřící Hôtel de Paris.
Více než 100 nejrůznějších odborníků pracovalo přes rok a půl na stavbě největšího hotelového vinného sklepa na světě. Slavnostně ho v roce 1874 otevřela Marie Blanc, spoluzakladatelka společnosti Société des Bains de Mer, která vlastní a spravuje samotný hotel a také kasino a operu v Monte Carlu. Vinné sklípky Hôtel de Paris původně fungovaly jako místo, kde se stáčela výběrová vína, která tam v sudech putovala z Bordeaux. Díky tomu šlo také lehce dohledat původ vín.
Historické vinné sklepy v Hôtel de Paris
V průběhu druhé světové války část sklepa zakryla zeď složená ze sedmi řad lahví, za kterými zůstalo zapečetěno až 20 tisíc kousků, včetně těch nejvzácnějších. Vinné poklady tak zůstaly uchráněny před konfiskací, stejně jako hotelové stříbrné příbory nebo jmění některých hostů, o kterém se povídá, že tam zůstalo pohřbeno dodnes.
Součástí hotelu je také restaurace Le Louis XV-Alain Ducasse, která byla s velkou pompou otevřena po nedávné rekonstukci. V moderním prostředí nabízí speciální menu šéfkuchařů Dominiqua Loryho a Alaina Ducasse.
Čtěte také: Ceny bytů klesly od krize o třetinu. Rady, jak dobře koupit či prodat ten váš
Mořské lázně v Hôtel Hermitage
Hôtel Hermitage v Monte Carlu představuje středomořskou eleganci na té nejvyšší úrovni. Největším lákadlem tohoto luxusního historického hotelu z počátku 20. století je úchvatný střešní apartmán Winstona Churchilla. Při ubytování v jednom z 278 pokojů, z nichž 9 tvoří nové „diamantové“ apartmány, mohou hosté navštívit nové exkluzivní spa Thermes Marins, které se rozkládá na ploše dvou tisíc čtverečních metrů. Milionáři se v nich údajně střídají na kryoterapii proti stárnutí nebo na kúře Gold & Champagne, která se skládá z peelingu obsahujícího částečky zlata a kolagenového tělového zábalu.
Luxusní spa v Hôtel Hermitage
Střešní apartmán za 9,7 miliardy korun
Nejnovější a nejvyšší obytný mrakodrap v knížectví Tour Odéon zvedl laťku luxusního bydlení i ve světovém měřítku. Dvě propojené věže se tyčí do výšky 49 pater, což z Odéonu dělá jednu z nejvyšších obytných budov v Evropě.
Milovníkům luxusu výšková budova nabízí 70 výjimečných apartmánů, dva „nebeské“ duplexy o rozloze 1200 metrů čtverečních a jeden pětipatrový apartmán se soukromým bazénem a tobogánem. Ten se rozkládá dokonce na 3300 metrech čtverečních. Všechny byty se nacházejí mezi 20. a 49. patrem a kromě prosklených stěn a elegantních teras nabízejí i dechberoucí výhled na Monako a moře.
Nejdražší byt na světě na vrcholu mrakodrapu Tour Odéon
Mrakodrap navrhl Alexandre Giraldi, hvězda monacké architektury, který se inspiruje designem Belle Epoque. V knížectví se podepsal například pod novou stavbou Yacht klubu v Monte Carlu, na které spolupracoval s Normanem Fosterem. Interiér Tour Odéon, vytvořený zkušeným týmem Alberta Pinta, je výstřední a přitom elegantní.
Každý den se objevují další a další radikální návrhy, a knížectví má tak plné ruce práce, aby si společně s bouřlivým rozvojem zachovalo i svůj historický a kulturní ráz. Ustup, Dubaji, Monako k velké radosti turistů a fanoušků roste mílovými kroky.
Autor: Jim Dobson