Žít uměním, s uměním, pro umění. Tak by se dal popsat životní styl galeristky, investiční expertky a sběratelky umění Olgy Trčkové z DSC Gallery. navštívili jsme ji v jejím holešovickém bytě, který je od podlahy ke stropu naplněný uměleckými díly. a pak také knihami nebo botami s vysokými podpatky.

V čem mě nejčastěji potkáte oblečenou?

Galeristé nosí pořád jen různé odstíny černé. Zelené šaty od Saint Laurenta, které mám na fotce, jsou výjimka.

Nejlepší kniha, kterou jsem v poslední době četla?

Je kniha Stroje jako já od britského spisovatele Iana McEwana. Je o milostném trojúhelníku mezi ženou, mužem a robotem. Dystopické knihy miluji, zároveň mám pořád u postele nejlepší české sci-fi: knihu Tma od Ondřeje Neffa. Děsivý příběh o tom, co se stane, když jednoho dne vypne elektřina, a jak na to jako společnost zareagujeme.

Poslední kousek umění, kterým jsem si doplnila vlastní sbírku?

Je akt od německého autora Martina Edera z naší poslední výstavy. Z nejmladších autorů je to mramorová socha od Emy Kissové, studentky druhého ročníku Akademie výtvarného umění v Praze. Jde o novodobou madonu, která nedrží dítě v náručí, místo toho jí visí na zádech. Miluji jemný feminismus v tvorbě nejmladších ženských sochařek.

Nejinspirativnější rozhovor, jaký jsem kdy vedla?

Ten proběhl nedávno s jedním německým právníkem. Bavili jsme se o tom, jak je nezbytné vstoupit do nekomfortní zóny a zůstat v ní žít. Došla řeč i na to, zda bych někde dokázala začít žít od nuly. I pod vlivem knihy Michela Houellebecqa Podvolení jsme přemýšleli nad tím, zda by tohle šlo uskutečnit i v zemích, které nejsou profesní kariéře žen příliš nakloněny. Bylo to obohacující.

Co mi dělá největší radost?

Forbes Digital Premium

Chcete číst dál? Tento článek je součástí sekce Forbes Premium

Pořiďte si exkluzivní čtení už od 139 Kč měsíčně! Bez limitů a kdykoliv.