Vybudovaly místo s kvalitní zdravotnickou péčí, přátelskou atmosférou a interiérem, kde se budete cítit jako v trendy kavárně, nikoli na zubní hygieně.
Majitelky stylové ordinace Zub & Dáseň vám teď poradí, jak o svůj chrup pečovat, kterým mýtům přestat věřit a do jaké výbavy se (ne)vyplatí investovat.
Štěpánka Reslová a Lucie Rozsypalová založily před dvěma lety zubní ordinaci Zub & Dáseň, kde se zaměřují na dentální hygienu. Byznys plán měly napsaný rukou v zápisníku, přesto je jejich ordinace stále plná. Jdou na to totiž jinak. Líbivý Instagram, spolupráce s influencery, v ordinaci příjemná vůně a stylové vybavení.
„O otevření vlastní ordinace jsme mluvily spíš pro zábavu celkem dlouho. Samotná realizace bylo ale dost spontánní rozhodnutí. Na Facebooku jsme viděly inzerát ordinace k pronájmu a řekly jsme si ,Proč se nejít na prostor podívat!‘,“ vzpomínají hygienistky.
Prohlídka splnila jejich kritéria pro vedení samostatné ordinace dentální hygieny (například možnost pořízení rentgenových snímků, přítomnost lékaře, a tedy případná aplikace anestezie), následující víkend vše spočítaly a bylo rozhodnuto.
Byznys plán ale nikterak propracovaný neměly. Jediným cílem – jak Lucie se Štěpánkou s úsměvem přiznávají – bylo neskončit v dluzích. Začátky pro ně byly náročné, měly ale štěstí, protože ordinace byla v pronájmu i s nejdražší položkou potřebnou k práci – novým stomatologickým křeslem.
„S koupí vlastního se pohybujeme v rámci milionů, bez něj kolem milionu. Chtěly jsme vlastně jen zvládnout zaplatit počáteční měsíce, než se kalendář bude plnit. Nechtěly jsme v pravidelných měsíčních výdajích být v červených číslech,“ konstatují.
Hned proto vložily energii do Instagramu. „Od začátku bylo naším cílem nebýt jako ostatní zubní ordinace, což nebylo nikterak složité. Většina sociální sítě příliš neřeší nebo je používají čistě jako informativní a edukační pole a drží se stejného vizuálního konceptu, s podobným a zkostnatělým přístupem ke klientům. My zkoušíme být vtipné a působit na lidi tak, aby měli chuť přijít právě k nám,“ vysvětlují.
Díky spolupracím s influencery se jim pak podařilo získat první vlnu klientů.
Kalendář se jim ale plní i díky tomu, že se z dentální hygieny stává nová skin care, a je tak stále více populární. Přesto stále bojují s mnoha mýty, kterým jejich zákazníci stále věří. „Třeba že ústní vody a zubní pasty vyřeší vše. A že když se v rodině objevují problémy se zuby a dásněmi, tak my je zákonitě budeme mít taky. Obecně se hodně z nás snaží schovat za genetiku a nechce si přiznat, že za parodontózu si může člověk sám…“
Nejčastějším problémem, s nimiž je zákazníci vyhledávají, je zánět dásní: „To je náš každodenní chléb. A řešení? Čistit a čistit. Jak prosté, ale stále spousta lidí neví, jak správně na to – anebo jen nechtějí,“ konstatují.
Jak správně pečovat o zuby?
Ideální péče o zuby podle odbornic zahrnuje čištění zubů dvakrát denně dokud nejsou hladké, jedenkrát denně přidat mezizubní pomůcky, jednou ročně si nechat zuby zkontrolovat zubním lékařem a minimálně dvakrát ročně navštívit dentálního hygienistu.
Samozřejmostí jsou pak kvalitní zubní kartáček a mezizubní pomůcky, tedy mezizubní kartáčky či zubní nit. Naopak zbytečné jsou podle hygienistek ústní sprchy, párátka či bělicí pasty. A za které značky by daly ruku do ohně? „Určitě Curaprox, Tepe, Philips, Gum a značka, kterou máme obzvlášť rády, je italská Marvis s jejich originálními příchutěmi zubních past. Ideální pro ty, kteří jsou znuděni mátovou příchutí.”
Právě na výběru správného kartáčku závisí správné čištění. Vybírejte nejlépe ten s měkkými vlákny a rovným zástřihem. A pokud vás zajímá, zda je lepší klasický kartáček, nebo ten elektrický, jednoznačnou odpověď odbornice nemají. „Zuby můžeme kvalitně vyčistit oběma. Výhodou elektrického kartáčku může být lepší výkonnost za kratší čas čištění, manuálním musíme čistit trochu déle,” říkají.
Nejdůležitější na procesu čištění je podle nich vnímat, zda jsme vyčistili všechny zuby a hlavně zda jsme zuby vyčistili po celé jejich ploše. „Pokud se na čištění zubů nesoustředíte, koukáte u toho na televizi nebo se prostě jen snažíte být multifunkční, některá místa chrupu můžete opomenout,” upozorňují.
Je nutné zuby čistit po každém jídle? „Nedoporučujeme čištění bezprostředně po jídle, raději vypláchnout vodou nebo použít žvýkačku bez cukru a zuby vyčistit pečlivě ráno a večer. Častou otázkou z praxe je, zda čistit před snídaní nebo po ní, za nás lepší před.”
I když některé značky nabízejí fungující produkty pro domácí hygienu, s některými problémy je lepší zajít do ordinace odborníků. Například usazený zubní kámen domácí péčí, ač by byla sebelepší, ze zubů nedostanete. „Proto i my chodíme na dentální hygienu a necháváme si zuby vyčistit od profíka – tedy od té druhé z nás,” komentují s úsměvem.