Někdy je opravdu snadné zapomenout, co je v životě důležité. Přeplněné diáře a týdenní rutina nás často přimějí přepnout mozek na autopilota a nemyslet. V životě je ale pár věcí, na které byste neměli zapomínat a bez kterých se ani nepohnete dál. Mějte tenhle jejich seznam neustále při ruce a přečtěte si ho, kdykoli budete potřebovat povzbudit.

Vytíženost nerovná se výkonnost

Rozhlédněte se kolem sebe. Všichni se zdají být tak zaneprázdnění, běží z jedné schůzky na druhou a chrlí e-maily. Kolik z nich je ale skutečně produktivních a na vyšší úrovni opravdu úspěšných? Úspěch nevychází z pohybu a aktivity. Vychází ze soustředění – ujistěte se, že svůj čas využíváte efektivně a produktivně. Přes den máte k dispozici zrovna tolik hodin, co ostatní. Využívejte ty své moudře. Koneckonců, jste produktem svého výkonu, nikoli snahy. Věnujte své úsilí úkolům, které přinášejí výsledky.

Čtěte také: Pozor na řeč těla. 14 postojů a gest, kterým byste se měli vyhnout

Každý svého štěstí strůjcem

Nejste obětí okolností. Nikdo vás nemůže nutit k rozhodnutím a činnostem, které jsou v rozporu s vašimi hodnotami a ambicemi. Vaše životní situace je vaše vlastní – vy jste ji vytvořili. Zrovna tak je zcela na vás i vaše budoucnost. Pokud máte pocit, že jste se zasekli, bude to nejspíš tím, že se bojíte zariskovat, abyste dosáhli svých cílů a splnili si své sny. Pamatujte si, že je lepší být na první příčce žebříku, po kterém chcete vylézt, než na vrcholu žebříku, který pro vás nikam nevede.

Velkému úspěchu často předchází velké selhání

Bez selhání pravý úspěch nikdy nepoznáte. Cesta k úspěchu je dlážděná chybami, díky kterým poznáte, že děláte něco špatně. Největší průlom většinou přichází, když se cítíte nejvíce frustrovaní a zaseknutí, a je to právě frustrace, díky které jste schopni začít přemýšlet jinak, podívat se na vše z jiné perspektivy a najít řešení, které vám unikalo. Úspěch vyžaduje trpělivost a schopnost zachovat pozitivní přístup, i když jste ve špatné situaci.

Čtěte také: Nejdůležitější věc, která vede k úspěchu v byznyse i životě: hodně spěte

Strach je nejčastějším důvodem výčitek

Když už je po všem a vy se ohlédnete zpět, budete si to, co jste neudělali, vyčítat stokrát víc než to, co jste udělali špatně. Nebojte se riskovat. Často slyším lidi říkat: „Co je to nejhorší, co se může stát? Zabije tě to snad?“ Jenže smrt není to nejhorší, co vás může potkat. To nejhorší je, že umřete uvnitř, zatímco budete stále naživu.

Vaše sebevědomí musí vycházet z vás samotných

Když své sebevědomí stavíte na neustálém srovnávání se s ostatními, už nejste pány svého osudu. Když máte z něčeho, co jste dokázali, dobrý pocit, nedovolte nikomu, aby vám to pokazil. Vůbec se nestarat o to, co si o vás kdo myslí, je sice nemožné, ale nemusíte se s ostatními srovnávat a jejich názory můžete brát s nadhledem. Díky tomu nebude vaše sebevědomí závislé na ostatních, ale bude vycházet z vás samotných. Ať už si o vás kdokoli myslí cokoli, jedno je jisté – nikdy nejste tak dobří nebo špatní, jak tvrdí.

Čtěte také: Dělat víc věcí najednou ničí vaši produktivitu i váš mozek

Ale jste jen tak dobří jako lidé, kterými se obklopujete

Měli byste se snažit obklopovat se lidmi, kteří vás inspirují a díky kterým chcete být lepší, a nejspíš to i děláte. Ale co lidé, kteří vás táhnou ke dnu? Proč jim dovolujete být součástí vašeho života? Každý, kvůli komu se cítíte méněcenně, úzkostně nebo demotivovaně, jen mrhá vaším časem a je dost dobře možné, že vás i zčásti mění k obrazu svému. Život je příliš krátký na to, abyste se s takovými lidmi stýkali. Zbavte se jich.

Nemusíte čekat na omluvu, abyste odpustili

Život začne být mnohem jednodušší, když se zbavíte zášti a odpustíte i těm, kteří se nikdy neomluvili. Zášť umožňuje negativním událostem z minulosti kazit vaše štěstí v současnosti. Nenávist a zloba jsou emoční parazité, kteří vám berou radost ze života.

Když někomu odpustíte, neznamená to prominutí jeho přečinů; prostě vás to jen osvobodí, takže nebudete jeho věčnou obětí.

Žijte okamžikem

Svůj plný potenciál nikdy nenaplníte, pokud se nenaučíte žít přítomností. Sebevětší míra viny nikdy nezmění minulost, zrovna jako úzkost nikdy nezmění budoucnost. Není možné být šťastný, pokud jste pořád někde jinde, neschopní plně přijmout realitu přítomnosti (ať už dobrou nebo špatnou).

Abyste byli schopni žít přítomností, musíte splnit dvě věci:

Přijměte svou minulost. Pakliže se s ní nesmíříte, nikdy vás nenechá na pokoji, a bude tak neustále utvářet vaši budoucnost.

Přijměte nejistotu budoucnosti. Pro obavy není v tady a teď žádné místo. Jak jednou řekl Mark Twain: „Obávat se je jako splácet dluh, který nemáte.“

Změna je nevyhnutelná. Smiřte se s tím

Teprve až změnu skutečně přijmete, můžete na ní najít pozitiva. Pokud chcete rozpoznat a využít příležitosti, které s sebou změny přinášejí, musíte se jim otevřít.

Když budete dělat pořád dokola to samé a ignorovat nové možnosti a doufat, že zmizí, nutně to povede k selhání. Koneckonců, definice šílenství je dělat pořád to samé a pokaždé čekat jiný výsledek.

Život na nikoho nečeká. Když se vám daří, važte si toho, protože se to dřív nebo později změní. Pokud neustále hledáte něco, co by vás učinilo ještě šťastnějšími, něco lepšího, něco víc, nikdy nebudete žít přítomností dost na to, abyste si užili ty nejkrásnější chvíle, než zmizí v nenávratnu.