Progresivní, inovativní, otevírající bránu televizní tvorby mezi Východem a Západem. Propojuje tvůrce, diváky, vysílatele, distributory, producenty i majitele televizí. Tohle všechno lze směle říct o festivalu Serial Killer, jehož druhý ročník nabídne nejen exkluzivní seriálové novinky, jako byl loni Most!, ale i skvělou atmosféru.

Proč chodit na seriály do kina? Protože je uvidíte v nejlepší kvalitě, na velkém plátně a posléze je můžete probrat přímo s jejich tvůrci. A i když jsou od každého seriálu v nabídce jen dva díly, i tak to dělá 40 projekcí zahraniční televizní tvorby té nejvyšší kvality.

Letos se na ploše šesti dnů opět představí to nejlepší a nejnovější ze současné evropské televizní tvorby. Jsou to totiž právě seriály, které reflektují moderní trendy a vývoj společnosti.

Festival je rozdělen na dvě hlavní části, seriálové projekce pro diváky (vždy první dva díly) za přítomnosti tvůrců a přednáškové inspirační fórum, určené profesionálům z oboru. V jeho rámci se o své know-how podělí osobnosti z televizního světa.

„Diváci uvidí exkluzivní premiéry seriálů a budou se moci setkat se špičkami v oboru. Letos se zaměřujeme na Norsko, ale budou promítány nové seriály od tvůrců z celé Evropy,“ říká televizní producentka Kamila Zlatušková, která Serial Killer loni startovala.

„V soutěži o nejlepší seriál střední a východní Evropy zastoupí Českou republiku seriál Zrádci od Viktora Tauše. Jde o jeden z nejočekávanějších seriálů roku 2020, a i proto s ním festival otevíráme,“ dodává.

Cílem festivalu je podle Zlatuškové rozbití předsudků ve vnímání televizních a online seriálů mezi Východem a Západem. Akce má ambici dostat se na evropskou festivalovou mapu a posunout názor západních producentů a vysílatelů na východoevropskou produkci.

Potenciál regionu potvrdil i Moritz von Kruedener, výkonný ředitel jedné z největších světových distribučních společností Beta Films. Ta má ve svém katalogu tuzemské seriály Hořící keř a Pustina, ale i několik dalších východoevropských titulů. Podle von Kruedenera se východní Evropa stane na seriálovém trhu „novou Skandinávií“.

Loňský, premiérový ročník festivalu vzbudil ve světě ohlas, který letos do Brna přivedl opravdová esa seriálové branže: například šéfku Berlinale Drama Series Days, šéfdramaturga norské televize, šéfku belgické i finské dramatické televizní tvorby nebo viceprezidentku francouzského festivalu Series Mania. Se všemi hosty se diváci mohou setkat také na projekcích či večírcích.

„Chceme dát publiku prostor pro interakci, neseparovat ho od profesionálů a stále držet komorní a přátelskou atmosféru, což je vzhledem k velikosti akce možné. Naši diváci jsou znalci a nadšení ochutnávači. A Brno je k networkingu a večírkům přímo stvořené,“ doplňuje Zlatušková.

„Mám ráda, když seriály proměňují společnost, pobuřují, překvapují, udávají směr veřejné debaty. Třeba britský LGBT seriál Queer as Folk nebo klidně i Sex ve městě, který je dnes vnímán jako provinilé potěšení, ale v 90. letech byl symbolem revoluce v přístupu žen k vlastní sexualitě. Z nedávných případů hýbajících veřejným povědomím lze uvést třeba český Most! nebo Černobyl.“

Jaké seriály pohnou společností v budoucnu? Právě to můžete zjistit na festivalu Serial Killer.

Kdy?

24.–29. 9. 2019

Kde?

V Brně! Projekce a doprovodný program poběží v kině Scala, v divadle Bolka Polívky, sále kavárny Trojka, v Radnické 4 v NoArtu a v horních patrech Tržnice Brno.