Co se stane, když se spojí slunečný výrobce čajů a designérsko-architektonické studio Vrtiška & Žák? Vznikne jedinečná stezka v bylinkovém ráji čejkovického Sonnentoru, která své brány otevírá právě tento víkend.
Hliněné omítky s otisky bylin, papírové pytle na stropech, které po chvíli střídá sto tisíc čajových sáčků, interaktivní prvky pro děti, kulaté průhledy a hlavně všudypřítomná vůně.
To je zbrusu nová zážitková exkurze výrobou biočajů Sonnentor, která se prolíná jejich novou zelenou budovou Solis, kterou v tomhle slunečním areálu postavili a která má splňovat nejnáročnější ekologické aspekty.
Ty ostatně místní výrobce čajů prosazuje od začátku a nápad postavit v areálu novou ekologickou budovu v nich zrál dlouho. První etapa stavby, kterou právě dokončili, zahrnuje zpracování bylin, výrobu porcovaných a sypaných čajů, moderní sklady, administrativní zázemí a právě nový zážitkový exkurzní okruh.
Tunelová prohlídková trasa s hliněnými omítkami symbolizující půdu a kořeny vede přímo nad výrobou a zpracováním čajů a kopíruje tvar nové budovy, kde se před vámi otevírají průhledy do centra všeho dění.
Postupně se zde seznámíte s pěstiteli, bylinkami nebo ekologickými obalovými materiály a pochopíte komplexní proces a cestu bylinky až do šálku čaje, o což se postaralo duo designérů Vrtiška&Žák.
„Věříme, že se nám podařilo vytvořit inspirativní místo plné pozitivní energie a pohody, kde se budeme cítit dobře nejen my, ale také každý návštěvník,“ říká Josef Dvořáček, šéf Sonnentoru.
Dodává pak, že nová budova, kterou za tři roky doplní dostavba s novou kavárnou i prodejnou nebo promítacím sálem, má například podkladní betony z odpadního recyklátu sutí z domů po tornádu na Jižní Moravě.
„Nová hala je napojena na tu starou, v každé výrobní části je denní světlo a třeba dveře máme z recyklovaných tetrapaků,“ dodává Dvořáček s tím, že celou budovou prochází transparentnost, což vidí jako budoucnost v potravinářství.
Sonnentor už v minulosti dvakrát obnovil nepoužívané a zchátralé budovy. Poprvé to bylo na začátku 90. let, kdy zrekonstruovali starý válcový Havlíčkův mlýn v Čejkovicích a podruhé zakoupili rozpadlý kravín v téže obci, kde postavili dvě moderní haly – Akropolis a Mlaty.
A právě tuto sobotu v rámci předvelikonočního Jarmarku otevírají třetí budovu, která spojuje moderní zelené technologie s tradicí a úctou k přírodě i lidem.
„Projekt budovy Solis byl klasifikován jako Green Loan v souladu s nejpřísnějšími kritérii EU taxonomie, a řadíme se tak mezi první společnosti v České republice, které tyto náročné podmínky splňují,“ dodává Dvořáček.
Při zemních pracích spojených se zakládáním zahrady a výstavby parkoviště navíc narazili pracovníci Masarykova muzea Hodonín na pozůstatky osídlení z doby bronzové před třemi a půl až čtyřmi tisíci lety, a to včetně několika kosterních nálezů.
„Na tomto místě byla nalezena unikátní kompletně zachovaná keramická amfora. Pro nás je to krásným symbolickým znamením, že naši předci právě v těchto místech také připravovali a pili čaj,“ dodává hrdě šéf bylinkového ráje.