Často tvrdí, že všechno dělají pro ostatní, přitom jim jde hlavně o naplnění jejich vlastních potřeb. Když je v tomto ohledu zklamete, začnou být vztahovačné a urazí se, protože to přece myslely dobře, jenom vy to nevidíte.

Ukončí to pasováním sebe samých do role obětí, s nimiž už se nepočítá a všichni by byli raději, kdyby vypadly, nemluvily a možná dokonce i umřely. Matky a tchyně! Kolem jedné takové se točí i nový český film Přišla v noci, který se promítal na festivalu ve Varech.

Šedesátnice Valerie zaťuká na byt svého syna Jiřího, kde žije s partnerkou Anetou. Matka se synem si není nijak blízká, jako malého kluka ho totiž opustila. V bytě, kde ho vychovávala, se ale jako host rozhodně necítí. Co začne komentováním jídla z donášky, pokračuje luxováním v sobotu brzy ráno a končí prohrabováním se ve věcech. Navíc se nezdá, že by se Valerie nějak hnala k odchodu.

Hybnou silou tohoto filmu je její představitelka, brněnská herečka známá z HaDivadla Simona Peková, v jejímž podání je Valerie jakousi rozevlátou sídlištní divou, která dokáže udělat z každé obyčejné situace show. Její teatrální projev jen posiluje nesnesitelnou vlezlost, již se Jiřímu s Anetou nedaří filtrovat. Tahle energická mluvka si všímá hlavně Anety, která navíc čelí tenzi nejen doma.

Režiséři Tomáš Pavlíček a Jan Vejnar dokážou řetězit povědomé situace, které jsou vtipné i pro ty, jejichž tchyně je třeba zrovna zlatíčko, v propagačních materiálech avizované hororové a thrillerové prvky jsou ale spíš jen prázdným příslibem. Ne že by k velkému bojovému finále film nesměřoval svým stupňováním tlaku na Anetu, od níž čekáte nějaký výbuch násilí, to se ale na konci nijak nezúročí.

Přišla v noci sice z Varů neodjede s žádnou cenou (promítala se v sekci Zvláštní uvedení), přesto si její tvůrci mohou gratulovat. Zatímco větší české tituly jako Úsvit, Hadí plyn, Citlivý člověk či Bod obnovy se na festivalu promítaly s většími či menšími rozpaky, tenhle snímek vzbudil takřka unisono pozitivní reakce.

Ještě před rokem byl přitom jen v hlavách režisérů. Ti si řekli, že se vykašlou na zdlouhavý vývoj a shánění peněz a na podzim prostě natočí svépomocí film. Vše ostatní tomu následně podřídili.