Myslíte si, že pro zvýšení své inteligence nemůžete nic udělat? Není to úplně pravda, podle serveru Lifehack existuje široká škála činností, které nás mohou udělat chytřejšími, tak proč si z některé neudělat své hobby?

Učení se novým věcem v našem mozku vytváří nové spoje, díky kterým bude fungovat rychleji a lépe, a navíc jsou koníčky neodmyslitelnou součástí našich životů, a jakmile v nich dosáhneme určité zdatnosti, děláme je pravidelně a zlepšujeme se ještě víc.

S těmihle devíti bychom se měli stát i chytřejšími. Pustíte se do něčeho?

  • Hrajte na hudební nástroj

Už Konfucius kdysi řekl: „Hudba produkuje takový druh potěšení, bez kterého se lidská nátura neobejde.“ Hudba stimuluje náš mozek, což jasně dokázala i řada vědeckých výzkumů. Má také schopnost vyvolat komplexní emoce a psychické stavy. Různé výzkumy shodně dokázaly, že poslech hudby, stejně jako hra na hudební nástroj zvyšuje kapacitu paměti.

Hra na hudební nástroj vás také naučí být trpěliví a vytrvalí a také zostřuje schopnost koncentrovat se.

  • Čtěte

Čtení snižuje hladinu stresu, umožňuje vám zažít různé emoce a také se toho při něm spoustu naučíte a je i přípravou na nejrůznější životní situace. Čím víc budete číst napříč různými tématy, tím víc získáte.

  • Meditujte

Meditace pomáhá snížit hladinu stresu a zbavit se každodenních starostí. S klidnou a vyrovnanou hlavou se můžete učit, myslet a plánovat mnohem efektivnějším způsobem.

Pravidelnou meditací nad sebou získáte plnou kontrolu. Být si vědom rozptýlení a znát efektivní metody sebekontroly jsou nenahraditelné dovednosti.

  • Posilujte mozek

Stejně jako vaše tělo, i váš mozek se potřebuje udržovat ve formě. Cvičit ho můžete nejrůznějšími způsoby – například sudoku, skládačkami, hádankami nebo deskovými hrami. Všechny tyto aktivity pomáhají mozku vytvořit si nová spojení. Také se díky nim naučíte řešit různé situace kreativní formou, rozvinete si schopnost nahlížet na věci z odlišné perspektivy a stanete se celkově mnohem produktivnějšími.

  • Cvičte

Zdravé tělo vám pomůže zachovat si zdravý i mozek. Doktoři se shodují, že lepší cirkulace krve s sebou nese také zvýšenou funkci mozku. Různé studie, kde pokusnými subjekty byly jak myši, tak lidé, dokázaly, že kardiovaskulární cvičení pomáhá vytvářet nové mozkové buňky a tím celkově zlepšuje výkon mozku.

  • Učte se jazyky

V mnoha experimentech bylo dokázáno, že lidé s vysokou úrovní lingvisticko-verbálních dovedností jsou dobří v plánování, rozhodování a řešení problémů.

  • Pište

Pravidelné psaní zlepší vaše jazykové dovednosti, ale pomáhá také rozvíjet takové schopnosti, jakými jsou soustředění, kreativita, představivost a porozumění. Můžete si psát deník nebo třeba blog. Ať už se rozhodnete pro cokoli, důležité je, že slovy popisujete obrazy ve své mysli; a naučit se vyjadřovat přesně je ten správný způsob, jak posílit svou inteligenci.

  • Cestujte na nová místa

Cestování není jen prostředkem, jak zabít nudu – fyzická a mentální námaha spojená s cestováním zbaví vaši mysl stresu. A jakmile se zbavíte stresu, budete se mnohem lépe soustředit na své úkoly, objevování a porozumění okolnímu světu.

Každé nové místo, které navštívíte, vás naučí něco nového. Na svých cestách poznáte rozličné lidi, jídlo, kulturu, životní styl a společnosti, což vás dovede k myšlenkám, ke kterým byste se jinak nikdy nedostali.

  • Vařte

Mnoho z nás považuje vaření za ztrátu času a snaží se mu vyhnout, jak jen to jde. A to je chyba. Kuchaři, kteří zkoušejí vařit různá jídla, mají obecně mnohem vyšší úroveň kreativity. Záleží jim na kvalitě, nebojí se zkoušet nové věci a mají velký cit pro detail.

Kdykoliv něco vaříte, učíte se mnoha dovednostem naráz, navíc musíte být precizní a dělat rychlá rozhodnutí.