Její fotografie se objevily v renomovaných zahraničních médiích jako New York Times, Die Zeit nebo Bloomberg. Už přes deset let však Lenka Grabicová pracuje ve farmaceutickém průmyslu. Fascinace rostlinnou estetikou ji v lockdownovém jaře 2020 přivedla k založení značky Lupen & Pupen.
Společně se svým partnerem, architektem Václavem Štojdlem, vedou stejnojmenný letenský obchod s e-shopem a hostí sousedské akce. A i když by se mohlo zdát, že horečka spojená s pokojovými rostlinami pomalu opadá, jejich rodinný byznys jenom kvete.
„Rostliny a příroda obecně pro mě dlouho znamenaly únik z města, volný víkend na zahradě prarodičů. Spíš než zelenina a rekordní výpěstky mě ale vždy bavily rostliny okrasné, kvetoucí a vonící – staré růže, pivoňky a také léčivky,“ vypráví Lenka.
Po studiu biochemie zamířila do farmaceutického průmyslu. K pokojovkám ji ale přivedla její druhá kariéra: jako fotografka spolupracuje s velkými světovými mediálními domy a nafotila i dokumentární studie o nucené sterilizaci romských žen za komunismu. „Studium fotografie i focení samotné pro mě vždy bylo kreativním doplňkem práce ve farmacii. Obě činnosti mám ráda, baví mě a také živí,“ vysvětluje.
Jenže během covidu najednou komerční fotografování skončilo. „Asi jako spousta lidí jsem najednou měla více času, ale také potřebu ho zaplnit. Vždy jsem ráda fotila lidi, ale roušky ani vylidněné město mě nelákaly. Náš byt na Letné, umístěný ve funkcionalistickém domě s prosklenou fasádou, byl v tu dobu plný rostlin. A tak jsem začala fotit je.“
Po krátkém čase vytvořila databázi, postavila si jednoduchý web a začala rostliny prodávat. Kamenný obchod byl potom spíše příležitost, kterou nešlo nevyužít. Původně ho ale ani neměli v plánu.
„Byla to náhoda. Kamarádka právě opouštěla svůj šperkařský ateliér na dohled od našeho domu, který měl skvělou atmosféru a jedno velké okno jako výlohu do ulice. Před ní tam navíc už prodejna s pokojovkami kdysi byla, takže nebyly nutné větší investice do prostoru,“ vzpomíná Lenka.
Jak vůbec vznikl netradiční název značky? „Autorem je můj muž. Pracuje jako architekt a zároveň se paralelně věnuje grafickému designu. Bylo tedy logické, že toto bude mít na starosti i v našem rodinném podniku.“
Reakce na prostor i samotný název byly výhradně pozitivní a z pravidelných zákazníků se postupně stávali přátelé. I proto nebylo složité se do sousedského života rychle začlenit. Spojila se s komunitou kolem festivalu Letenská místa, který sdružuje místní podniky a vždy v září pořádá festival.
„Díky téhle iniciativě jsme poznali spoustu lidí s podobným viděním světa, podobnými radostmi i starostmi a to bylo jistě podporující,“ pochvaluje si Lenka.
Znovuobjevený fenomén pokojových rostlin dal za vznik spoustě projektů, které prostřednictvím popularizačních videí či knížek radí, jak na pěstování rostlin v interiéru. Na rozdíl od nich se edukaci v Lupen & Pupen obecně nevěnují.
„Myslím, že spoustu práce odvedli již mnozí před námi. Na trhu existuje několik kvalitních publikací, ze kterých nakonec i my někdy rádi čerpáme,“ argumentuje Lenka. „Vydat na toto téma další knihu dnes mi ale přijde spíš jako marketingový tah, který jsme po krátkém zvažování zavrhli. Energii se aktuálně snažíme směřovat jinam.“
Jedním z těchto směrů jsou firemní realizace a servis pro B2B klientelu. Tu našli v sektoru ordinací, čekáren, kanceláří, především v rámci hlavního města. Často také spolupracují s architektonickými studii na soukromých interiérech.
V minulosti mladou značku oslovily ke spolupráci třeba síť kaváren Mamacoffee, Impact Hub, brněnský klub Fléda nebo agentura Wearecreators, která momentálně pracuje na kampani pro český olympijský tým.
Nedosáhla popularita pokojových rostlin už svého zenitu? Podle Lenky rozhodně ne. „Přirozená potřeba člověka obklopit se přírodou trvá a bude, myslím, do budoucna silnější. Covid a lockdown toto pouze akceleroval. Izolace doma a zavřené obchody znamenaly celosvětově boom onlinu, což platilo i pro pokojovky,“ popisuje Lenka.
Zároveň ale nastiňuje bizarní stránku svého niche oboru. „Objevily se třeba investiční raritní pokojovky, facebookové skupiny se vzácnými druhy mnohdy neznámého původu, aukce rostlin. Prvotní fascinaci ale vystřídal nezájem, trh se nasytil, bublina splaskla.“ Mainstreamově se prý pokojovky stále drží, což je vidět i na tržbách letenské značky. Ty se stabilně každým rokem zvyšují.
Obliba interiérových rostlin ale prošla v posledních letech velkou obměnou. Zatímco před covidem byly pokojovky okrajovou záležitostí mileniálů z velkých měst, covidové lockdowny z trendu udělaly masovou záležitost. Dnes je v návalu hned několika krizí najednou celkem namístě otázka, zdali si lidé drahou květenu mohou ještě vůbec dovolit.
„Poslední rok byl i přes všeobecný pokles tržeb v maloobchodu rekordní. Obrat byl meziročně o pětatřicet procent vyšší, a to i přesto, že jsme jeli de facto v úsporném režimu,“ dodává Lenka.
Kromě značky se mladý pár nyní stará o sedmiměsíční dceru a rodičovství si oba velmi užívají. „I to nám pomáhá soustředit se na přítomnost. Krize současnosti jsou jistě reálné, ale není možné se jimi nechat ovládat nebo dokonce paralyzovat,“ míní.
Jakým směrem se podle Lenky bude celý trend dál ubírat? „Keramika. Obyčejný starý terakotový květináč je stále in, ale stále více lidí je ochotno utratit peníze za autorský designový kousek. Přidaná hodnota je i to, že tím podpoří řemeslo nebo lokálního autora,“ uvádí Lenka.
V obchodě tak najdete třeba květináče točené na kruhu na Letné, autorské kousky od českých designérů i průmyslově vyráběné tradiční květináče z Dánska, Itálie nebo Portugalska.
Změna životního rytmu i nastavení priorit přinesla také úvahy o prodeji značky a celého projektu.
„Obchod se podařilo dostat do stavu, kdy funguje, aniž bych musela aktivně vstupovat do procesu více, než je se sedmiměsíční dcerou možné,“ říká Lenka. S partnerem nicméně postupně zjistili, že Lupen&Pupen se stal lovebrandem nejen pro některé zákazníky, ale i pro ně samotné.
Do budoucna by se tak chtěli více soustředit na projekty na míru, ale také na již zmíněnou keramiku. „Pokud můžeme vnímat fenomén pokojovek jako důkaz existenciálního stesku po přírodě a potřebě člověka obklopovat se jejími fragmenty, či potvrzení pocitu osamělosti a potřeby péče, pak si myslím, že tenhle trend přetrvá,“ uzavírá.