S papežem Františkem se věci ve Vatikánu opravdu mění a už nikdy nebudou stejné jako dřív. Za poslední rok měl Vatikán nespočet možností jak získat finanční prostředky od soukromých firem nebo z příjmů vysoce postavených osobností a miliardářů. Papež František je velký filantrop a zastánce chudých a bezdomovců, a proto všechny zisky věnuje na charitu.

Tak například: loni papež vůbec poprvé povolil pronajmout Sixtinskou kapli pro soukromé akce. Vatikán nechtěl prozradit, kolik přesně tyto akce vynesly, ale při firemním eventu, který pořádalo Porsche, se výsledná cena vstupenky pro jednu osobu pohybovala kolem 10 000 dolarů. Velkolepou večeři a koncert pod Michelangelovými freskami si užilo dohromady 40 hostů.

vatikan archir

Vatikánský archiv.

To bylo poprvé, kdy byla kaple, postavená za papeže Sixta IV. v roce 1473, takto využita. Porsche nakonec na žádost papeže také věnovalo část svého výdělku na charitu. A pak se Vatikán rozhodl, že omezí celkový počet návštěvníku kaple na 6 milionů ročně, aby ji davy turistů nepoškodily.

Zatímco papež František vyzývá svět k péči o chudé, sám dohlíží na světově nejcennější sbírku pokladů. Historik katolické církve Michael Walsh říká, že peníze z prodeje pokladů by zlepšily život milionům lidí, kteří žijí v chudobě: „Uvědomil si to už i papež Pavel VI., který prodal papežský diadém, použitý při jeho korunovaci a výtěžek věnoval chudým. Ale ne vše je prodejné a hlavně ne Sixtinská kaple,“ dodává. Nejlepším způsobem je podle něj dělat to, do čeho se pustil František – zpřístupnit dříve nedostupná místa a takto získané peníze využít pro pomoc druhým.

angelina

Angelina Jolie na setkání s papežem Františkem.

Celebrity a miliardáři měli vždy možnost privátních návštěv vatikánských muzeí. Justin Bieber nabídl víc než 50 000 dolarů na soukromou prohlídku a i Angelina Jolie se setkala s papežem Františkem při soukromé audienci. Nedávno také papež František soukromě provedl skupinu 150 bezdomovců nejen po Sixtinské kapli, ale zavedl je také do svého soukromého bytu v penzionu Sv. Marty. Vše zakončila společná večeří. Podle papežova blízkého spolupracovníka arcibiskupa Konrada Krajewského bylo účelem návštěvy ukázat obyvatelům Říma, kteří žijí na ulici, krásy města také zevnitř.

Tím ale aktivity katolické církve nekončí. V poslední době Vatikán zpřístupnil své tajné archivy. Lidé, kteří na to mají, a většinou musí být opravdu bohatí, mají nyní možnost legendární archiv nejen navštívit, ale také si koupit velmi kvalitní kopie zde ukrytých dokumentů (přepsané na pergamen). Cena takové kopie se pohybuje kolem 100 000 dolarů za jednu stránku.

krajewski

Konrad Krajewski mluví k bezdomovcům, kteří se setkali s papežem.

V rámci snahy ukázat archivy světu Svatý stolec pozval novináře na jejich vůbec první návštěvu a u té příležitosti vydal obsáhlou publikaci, kde je najdete i fotografie z dříve nedostupných prostor. Kritici Vatikánu ale upozorňují, že mezi zveřejněnými dokumenty nejsou žádné po roce 1939, jež by mohly, z pochopitelných důvodů, odhalit tajemství z této citlivé etapy vatikánské historie.

Výzkumníci mají přístup do archivu povolený od roku 2003 – ale jen k dokumentům, které si předem vyžádali. Pro návštěvníky z řad boháčů to dnes už platit nebude. Nově se dostanou i do míst, jako je Věž větrů, kam veřejnost nikdy vstoupit nesměla. Za touto věží jsou místnosti, kde najdete zhruba 80 km (což je přibližně délka Panamského kanálu) dřevěných polic, které obsahují stovky tisíc svazků. To je vatikánský tajný archiv, nejzáhadnější sbírka dokumentů na světě.

dopis

Co všechno ukrývají vatikánské archivy je stále předmětem divokých spekulací.

Mezi těmito historickými dokumenty jsou třeba vlastnoruční záznamy z inkvizičního soudu Galilea Galileiho, petice z roku 1530 v níž anglická Sněmovna lordů žádá tehdejšího papeže, aby zrušil manželství Jindřicha VIII. a Kateřiny Aragonské, dopisy Abrahama Lincolna a Jeffersona Davise z dob americké občanské války nebo dopisy od Michelangela, který si v jednom z nich stěžuje na nedostatečné ohodnocení za výzdobu Sixtinské kaple.

svazek

I takové svazky ve Vatikánu najdete.

Podle konspiračních teorií se toho v archivech ale ukrývá mnohem víc – třeba dokumentace Ježíšovy pokrevní linie, sekulární historický důkaz jeho existence či naopak neexistence anebo Ježíšovy dobové portréty od lidí, kteří se s ním údajně potkali.

Mnoho historiků také naznačuje, že církev v archivech schovává řadu mýtických biblických relikvií nebo informace o místě jejich uložení. Má jít samozřejmě o Svatý grál, Archu úmluvy a další.

Autor: Jim Dobson