Jste ve Varech na filmech a v barech a potřebujete si alespoň na chvíli aktivně odpočinout? Zajděte na golf. Ve městě a blízkém okolí je hned několik golfových areálů, přičemž jeden je dokonce nejstarším v republice. A nezoufejte, pokud jste si tento sport ještě nikdy nevyzkoušeli. Golfistka Šideri Váňová vám poradí, jak a kde začít. A to dokonce i bez „zelené karty“.

„Spousta lidí si myslí, že golf je jen nuda pro snoby, ale tak to vůbec není. Každý úder, každá hra je jiná. Navíc ‚bag‘ s holemi pořídíte mnohem laciněji, než tomu bylo dříve, třeba před 13 lety, kdy jsem začínala,“ popisuje druhá nejlepší česká golfistka, která trénuje osm hodin denně, sedm dní v týdnu. Tady se s karlovarskou rodačkou můžete potkat třeba teď o filmovém festivalu.

dotextu1

 

Kam ve Varech na golf podle Šideri Váňové

 

Golf Resort Karlovy Vary

Moje srdcovka, hraju tu už od svých 14 let. Kopcovitý terén sice zvyšuje atraktivitu hřiště, ale také klade větší nároky na hráče. Pokud tedy s golfem začínáte, zajeďte si rovnou na cvičnou louku. I tam je krásná příroda s výhledem na zelené lesy. Navíc hřiště je během festivalu zaplněné turnaji a není lehké se sem dostat. Ale kdyby se vám to přeci jen podařilo, doporučuji místní spa a restauraci. Tak popisuje nejstarší golfové hřistě v Česku Šideri Váňová.

 

Cihelny Golf & Spa Resort Karlovy Vary

Tento golfový areál se nachází přímo v centru chráněné krajinné oblasti Slavkovského lesa. Hřiště není příliš frekventované, proto si tu bez problémů zahrajete i o festivalu. Areál je vzdálený asi 15 minut od centra Varů, směrem na Mariánské Lázně (kde je jen tak mimochodem také jedno historické hřiště). Po 18 jamkách si můžete odpočinout v nově vybudovaném spa s finskou, parní a bylinkovou saunou nebo v jednom ze 36 hotelových pokojů.

 

City Golf & Racing Club Karlovy Vary

Výhoda golfového areálu uprostřed závodiště je, že vás sem pustí i bez „zelené karty“ neboli handicapu, zkoušky, kterou musíte absolvovat ještě předtím, než půjdete na hřiště. Tento areál u karlovarského hipodromu je zkrátka nejlepší pro ty, kteří ještě nehráli a chtějí si vyzkoušet opravdovou hru.

 

Rady, jak začít s golfem

 

Dlouhá rána

dlouha rana1

Při základním postoji u dlouhé rány byste měli mít nohy ve vzdálenosti šířky ramen a váhu rozloženou na středu chodidel. Mírně pokrčit ramena a trupem se předklonit dopředu tak, aby ruce visely volně od těla. U nápřahu by měla být záda zcela otočená, tak aby levá lopatka směřovala na úroveň míčku. Ve vrcholu nápřahu je levá ruka natažená a pravá pokrčená a hůl končí nad pravým ramenem.

naprah1

Pohyb není silový, ruce volně padají k zemi směrem k míčku a pocitově se snažím hůl „odhodit“ směrem k cíli. Oči držím co nejdéle na míčku a až v poslední fázi se otáčím za míčkem. Zároveň vyrotuji pravou nohu na špičku a sleduji, kam míček dopadne. Jedná se o rotační pohyb, takže po tréninku by vás měla bolet záda a ruce.

 

Patování

patovani1

Na finální dohrání jamky si z „bagu“ vytáhněte tzv. patr. Patování je kyvadlový pohyb hlavy hole, který vychází z horní poloviny těla, zatímco zápěstí jsou pasivní. Na první pohled se zdá, že se jedná o nejlehčí část golfu, ale je to přesně naopak. Jakákoliv nepřesnost může totiž v tomto případě znamenat ztrátu na vzdálenosti a směru.

 

Chip & pitch

chipp1

Nenechte se mýlit, chip a pitch nejsou jména animovaných kamarádíčků z dětského seriálu, ale rány pro dohrání míčku v okolí „greenu“. U první se drží míček nízko nad zemí a hodně utíká po trávě, zatímco u druhé rány letí hodně do výšky a po dopadu se příliš nekutálí.