Ať chcete nebo ne, hejtování i pouhé čtení agresivních a urážlivých online komentářů vás podprahově negativně ovlivňuje. Naplňuje vás nejen agresí, nenávistí, ale podle loňské studie zveřejněné v časopisu Psychology Today ve vašem mozku spouští celou řadu mechanismů ničících postupně i vaše fyzické zdraví.
Čtěte také: Kašlete na jógu. Sedm důvodů, proč byste měli dělat bojové sporty
A co víc, to, že budete vstupovat do diskuse, o vás může říct víc, než si myslíte, a také vás ovlivnit víc, než byste chtěli.
Tady je pět důvodů, proč byste měli hejtry a jejich příspěvky zcela ignorovat. A ano, i když někdo hejtuje zrovna váš post na Facebooku.
1. Nenechávejte se sebou manipulovat
Loňská studie v časopise Personality and Differences potvrzuje to, co asi tušíte – že má autor hejtů problém.
Podle ní jsou autoři negativních komentářů nejčastěji lidé s psychopatickými a sadistickými sklony, kteří chtějí ovládat druhé. Nezajímá je váš názor, ale manipulace. A jako s každým psychopaticky laděným člověkem v diskusi s hejtry nikdy nemůžete vyhrát.
S tím souvisí také to, že podle posledních studií psychopati nepostrádají empatii, jak se dříve myslelo. Naopak, zneužívají ji pro to, aby vás zasáhli na „tom pravém“, slabém místě.
Ušetřete si proto energii a čas a nepouštějte se do předem prohraných a nedůstojných bojů.
2. Vysílají signál o vlastní neúspěšnosti
Agresivní komenty mají za cíl vás vtáhnout do diskuse urážkami, jízlivostí a bezohledným tlakem na slabá místa. Proč?
Protože hejtování slouží jako způsob, jak na sebe méně úspěšní lidé strhávají virtuální pozornost a získávají tím fantazijní důležitost.
Nedopřávejte jim proto falešný pocit zájmu a svůj cenný čas raději věnujte sami sobě. Tím, že se budete přidávat k „diskusím“ neúspěšných křiklounů, můžete vypadat, že máte stejný problém. A to určitě není sexy pro váš osobní ani obchodní brand.
3. Ukazují (nevědomě) své slabé stránky
Tady platí staré přísloví, o kterém už Freud mluvil jako o mechanismu projekce: „Podle sebe soudím tebe.“
Proto až budete příště číst, jací uprchlíci a politici podle někoho jsou, vězte, že s vámi autor/ka sdílí dost možná své temné stránky – aniž o tom ví.
Protože projekce probíhá nevědomě, dejte si pozor, jaké komenty lajkujete nebo pod jaký post svůj komentář přidáváte. I jako účastník se totiž můžete znemožnit a přátelům na Facebooku, ke kterým často patří vaši kolegové i šéf, o sobě říct víc, než byste chtěli.
4. Jde o osoby bez odvahy a s nízkým sebevědomím
Podle psychologů jsou to právě lidé s nízkou sebehodnotou, kteří nejčastěji vyhledávají způsob, jak si na internetu „zaštěkat“.
Za klávesnicí totiž nepotřebují tolik šarmu, odvahy nebo sociální obratnosti, bez které by v reálné komunikaci neuspěli.
A aby si chybějící sebevědomí doplnili, ponižují druhé. Vaše zpětná vazba nikoho nezajímá, většinou ani nedostanete možnost ukázat, jak jste chytří. Hejty jsou jen prostředek k tomu, aby se někdo druhý cítil lépe.
5. Hejtování může ničit vaše zdraví i vztahy. Prostě ho netolerujte
Podle studií z poslední doby je míra negativity některých postů pro jejich příjemce až tak ničivá, že může způsobit silné trauma. S tím souvisí sebevraždy po kyberšikaně, se kterou se podle výzkumu z roku 2017 setkalo až 40 procent Američanů.
Nad hejty se můžete dokázat povznést, když budete diskuse brát jako prostor pro vzájemnou inspiraci a obohacení. Pokud je ale danou osobu „těžké zvládnout“, požádejte ji, ať své komenty nepřidává, případně ji zablokujte, a pokud se jedná o skupinu nebo moderovanou diskusi, požádejte o zablokování admina.
Slušně, zároveň hned a bez milosti, kterou s vámi hejtr mít také nebude – tím si můžete být jisti.
Autorka článku je také autorkou projektu NebudHejter.cz.