Stan Lee by se asi divil. Otec nejslavnějšího komiksového superhrdiny Spider-Mana nás bohužel loni opustil a teď přišla pro řadu jeho fanoušků další rána – po mnohaměsíčních jednáních mezi filmovými giganty Disneym a Sony o práva na Leeho komiksové dítě to v tuhle chvíli vypadá, že Spider-Man už nadále nebude součástí velké komiksové rodiny Marvel Cinematic Universe (zkráceně MCU nebo hezky česky Filmového vesmíru Marvel).
Celá situace je tak zamotaná, že se srovnání se složitou pavoučí sítí vyloženě nabízí. Stan Lee ještě spolu se Stevem Ditkem vytvořili postavu Spider-Mana v 60. letech pro vydavatelství Marvel. Ovšem v roce 1999 na něj koupilo filmová práva Sony a mezi lety 2002 a 2014 s pavoučím superhrdinou natočilo pět snímků. Práva na merchandising ale i v té době stále drželo studio Marvel, stejně tak jako nárok na pětiprocentní podíl na tržbách z filmů.
Marvel se průběžně snažil koupit práva na Spider-Mana zpět, a když ho pak roce 2009 koupilo studio Disney, dostal do zad silnou podporu. Spider-Manovi se v té době na jeho poměry nijak závratně nedařilo – film Amazing Spider-Man 2 z roku 2014 s Andrewem Garfieldem utržil „pouhých“ 708 milionů dolarů a stal se nejslabším dílem celé franšízy – a prezident Marvelu Kevin Feige za Sony přišel s nabídkou, že by si Spider-Mana půjčil do pěti svých avengerovských filmů. Výměnou za to by pak produkoval dva spidermanovské sólo snímky, pro něž by si Sony na oplátku mohlo vypůjčit třeba Iron Mana.
V roce 2016 se tak Spider-Man s novou tváří tehdy dvacetiletého Angličana Toma Hollanda poprvé objevil v marvelovce Kapitán Amerika: Občanská válka a oboustranně výhodná spolupráce v dalších letech úspěšně pokračovala v dalších avengerovských trhácích a ve filmech Spider-Man: Homecoming (2017) a Spider-Man: Daleko od domova (2019).
Nebo se to alespoň zdálo do začátku tohoto týdne, kdy se na internetu začaly rojit zprávy, že se společnosti Disney a Sony na dalším pokračování spolupráce nedohodly. Přesné detaily zatím nejsou potvrzené, tím nejpravděpodobnějším důvodem, proč jednání zkolabovala, jsou nejspíš peníze.
Podle dostupných zdrojů Disney nabízelo, že bude fifty fifty spolufinancovat několik dalších spidermanovských filmů a výměnou za to dostane 50 procent z jejich zisku. Jenže když si uvědomíte, že jenom poslední letošní pavoučí snímek Spider-Man: Daleko od domova stál Sony 160 milionů dolarů a v tuhle chvíli už utržil 1,1 miliardy dolarů, snadno si spočítáte, proč šéf Sony Tom Rothman z jednání vycouval. Spider-Man je dlouhodobě nejcennější součást portfolia Sony a nabízená dohoda pro něj zkrátka nebyla výhodná.
Celá bitka se silně dotýká spousty Spideyho (a Disneyho) fanoušků, od kterých si Sony v minulém týdnu vysloužilo dlouhou řadu nenávistných komentářů a hashtagy jako #SaveSpiderMan nebo #BoycottSony. Své strany podobně jako v avengerovských filmech postupně zaujímají i lidé z branže, například herec Jeremy Renner alias Avenger Hawkeye se postavil za svého chlebodárce Disneyho. Naopak dcera Stana Leeho Joan prohlásila, že se společnosti Marvel i Disney k jejímu otci a jeho odkazu zachovaly bez veškeré úcty.
O tom, co bude se Spider-Manem dál, v tuhle chvíli kolují více či méně divoké spekulace. Okolnosti pro jeho setrvání v ekosystému MCU momentálně sice vypadají nepříznivě, pravdou ale je, že kdyby se obě strany dokázaly vrátit k jednacímu stolu, mohly by z pokračování svého výměnného obchodu do budoucna nadále hezky těžit.
Disney/Marvel Sony pomohly posunout Spider-Mana dopředu a ještě víc ho zpopularizovat a Sony jim naopak přidalo do superhrdinského portfolia mimořádně cennou postavu. Ať se situace vyvine jakkoli, my pevně věříme, že nás Peter Parker bude i v budoucnu stále stejně bavit – nezávisle na tom, čí kostým si zrovna navlékne.