„Dávat pozor a všímat si věcí kolem sebe pomáhá obohacovat naši perspektivu. Tohle se snažím učit svoje studenty, ale i sebe,“ píše novinář Rob Walker (na obrázku) v úvodu své knihy The Art of Noticing (Umění všímavosti). V ní nabízí 131 cvičení, která by vám měla pomoci lépe ovládat, čemu věnujete pozornost.
Díky cvičením potrénujete tzv. „mindfulness“, tedy stav, kdy vnímáte přítomnost a ničím jiným se nenecháte rušit. Zkusíte si, jaké to je, prožít okamžik bez nutnosti vytáhnout telefon a moment si zaznamenat. Naučíte se zastavit a užít si, co se vám právě děje.
Proč je to tak důležité? Rozsáhlá analýza studií zabývajících se všímavostí (tak se pojem mindfulness překládá do češtiny) odhalila, že nácvik všímavého stavu nabízí hned několik pozitiv.
Kromě jiného totiž člověku pomáhá ovládat emoce: činí lidi méně výbušnými, pomáhá vyrovnanosti partnerských vztahů, snižuje hladinu stresu a také přispívá k lepšímu soustředění. Právě neschopnost se soustředit může vztahy až nečekaně nabourávat, jak dobře znají lidé diagnostikovaní s poruchou soutředění – ADHD.
Všímejte si barev kolem sebe
Příště, až vyrazíte na procházku nebo pojedete do práce, si zkuste všímat barev kolem sebe. Nechte se jimi vést a vnímejte, jak na vás působí. Položte si otázky typu: „Jakých barev jsem si všiml jako první, které naopak automaticky přehlížím?“ „Jaké barvy mě při procházce překvapily a proč?“ Nebo: „Je v používání barev nějaký systém? Vyskytují se některé kombinace častěji než jiné?“
Poslouchejte okolní zvuky
Poslechové cvičení můžete vyzkoušet při cestě do práce, v kanceláři nebo u skleničky vína v restauraci či třeba na balkoně. Jediné, co musíte dělat, je zaposlouchat se do zvuků okolo sebe. To znamená nezacpávat si uši sluchátky, jak jste možná zvyklí, ale naopak aktivně vnímat všechny ruchy, které kolem vás znějí.
Houkající sanitka v dálce, brzdění autobusu, rozhovor spolujezdců, švitoření ptáků, pohyb lesa, cvakání klávesnice, hučení počítače, telefonní hovory, křik dítěte, zvuky letadel… To vše k sobě necháte přistoupit a budete se snažit všechny tyto zvuky plně vnímat.
Udělejte si procházku do míst, která neznáte
„Jste si jistí, že znáte všechny části svého města?“ ptá se Walker. Pokud ne, není nic jednoduššího než vzít do ruky mapu (nebo si ji načíst v telefonu), najít čtvrť, ve které jste ještě nikdy nebyli, a vyrazit na procházku.
Pravděpodobnost, že objevíte historické památky, je sice mizivá, zato si můžete být jisti tím, že objevíte spoustu zajímavých každodenních věcí, které ve svém okolí přehlížíte. „Třeba vkusně udělaný vývěsní štít, neznámý kostel či kapličku nebo zaparkovaného veterána,“ píše Walker.
Vyzpovídejte babičku a dědečka
Všímavost můžete cvičit i ve vztahu k druhým. Třeba tím, že se nebudete zaobírat sebou, ale zaměříte svou pozornost na někoho z rodiny. Naplánujte si rozhovor s babičkou, otcem, tetou nebo s kýmkoli, o kom se toho chcete dozvědět víc.
Ptejte se na to, co zažili, čeho v životě nejvíce litují nebo co je pro ně nejcennější životní lekce. Uvidíte, že jim uděláte radost, a ještě se toho hodně dozvíte. Na podobný přístup ostatně vsadila iniciativa Kafe s babi.
Pokládejte si otázky
„Proč je nebe modré?“ „Když je sucho, kam se ztrácí všechna voda?“ „Bez jakých orgánů by mohl člověk přežít?“ Ať už jsou otázky, které vás napadají, dle vašeho názoru sebehloupější, nebojte se je položit a debatovat o nich. Když si to dovolíte, doteď samozřejmý a jasný svět se vám dále otevře a vy se v něm budete lépe orientovat, ale i soustředit.