Dohlédnout na pokojské, zkontrolovat, jestli jsou hosté spokojení, nebo zařídit povolení pro přistání vrtulníku s návštěvníkem z Polska. Když šéfujete luxusnímu hotelu, nic z toho vás nepřekvapí.
Jenže Tomáš Závorka má občas i trochu netypické starosti. Třeba jako teď. V baru vedle recepce je potřeba udělat místo pro nový obraz a kvůli tomu musel načas pryč ten současný. A protože jde o dva originály Two Gold Mona Lisas a Two White Mona Lisas, slavné Mony Lisy od Andyho Warhola, každý v hodnotě přes milion eur, je jasné, že na to hřebík a kladivo stačit nebudou.
„Jsme jediný hotel ve střední Evropě, který je zároveň uměleckou galerií,“ rozhlédne se kolem sebe Závorka a pyšně ukáže na rozměrné plátno Damiena Hirsta Anthrafuchsone plné barevných puntíků, jehož cenu mimochodem aukční dům Christie‚s odhaduje v přepočtu na 11 milionů korun.
Sedíme spolu v restauraci hotelu Miura v Čeladné uprostřed Beskyd a uměním se to kolem nás jenom hemží. Celkem tady momentálně najdete 17 slavných uměleckých děl, k nimž vás dovede mapa s popisky, kterou tady na recepci automaticky dostanete k čipové kartě od pokoje.
Čtěte také: Jak proměnit ruinu v instagramový hit, kam jezdí odpočívat i miliardář Dospiva
„Snažíme se dodržovat základní filozofii – v prvním patře jsou žijící autoři, v přízemí pak ti nežijící,“ vysvětluje Závorka. „Některá díla půjčujeme na výstavy po celém světě, občas nějaký obraz přibude. Cílem majitelů bylo šokovat, což se jim zatím celkem daří,“ dodává.
Šokovat vás v první řadě bude samotný hotel, protože Miura je na české poměry výjimečné místo. Luxusní čtyřhvězdičkový hotel s revoluční architekturou a designem, oceňovanou kuchyní šéfkuchaře Michala Götha, promyšlenou funkčností a výjimečným spa. Právě proto jsme také letos v květnu Miuru zařadili do našeho výběru deseti nejlepších míst v Česku, kde podle Forbesu strávit víkend.
Květnový Forbes s tipy na 10 krásných míst zakoupíte v našem e-shopu.
„V první chvíli jsem si myslel, že to nemůže fungovat. Byla tady velká konkurence, navíc ležíme trochu mimo hlavní turistické trasy. Proto jsem si řekl, že musíme postavit něco výjimečného, kvůli čemu sem bude stát za to jet,“ říká Richard Kučík mladší, který spolu se svým otcem hotel vlastní.
Pravda, je to také lehce kontroverzní místo. Čeladná má v poslední době pověst města, na jehož podobě se negativně podepsaly ambice moravských milionářů, sám Kučík měl zase blízko ke Stanislavu Grossovi a jeho zázračnému zbohatnutí na akciích Moravia Energo, další nepřátele si pak udělal tím, že na stavbu Miury získal dotaci 95 milionů korun od Evropské unie.
Když se ale přes to všechno přenesete, rozhodně se vyplatí sem zajet. Tuhle kombinaci futuristické architektury, krásné beskydské přírody, golfového hřiště, které začíná přímo pod okny hotelu, umění na hotelových zdech a špičkového servisu nikde jinde v Česku nenajdete.
Miura (jméno dostal hotel po legendárním autě Lamborghini Miura) se začala stavět v únoru 2010 a otevřena byla na jaře dalšího roku. Střídají se tady beton, sklo a železo a podle architektů ze studia Labor 13 má minimalistická stavba připomínat vesmírnou loď, která přistála v Beskydech.
Celý příběh pak o něco později doplnil umělec David Černý se svými sochami sestavenými z lesklých krychlí. „Jsou to Krychloidi, kteří hledali místo k žití, přistáli tady a tak se jim tady zalíbilo, že tady už zůstali. Takže žena nám sedí ve vodním prvku, muž se opírá o hotel a hlídá ho a děti zlobí a pobíhají všude kolem. Jedno třeba sedí na střeše,“ popisuje Závorka.
Místní chloubou je restaurace, ve které šéfkuchař Michal Göth proměnil typickou beskydskou kuchyni do moderní podoby, takže si tady pochutnáte třeba na speciální kyselici nebo risottu s bryndzou. A když pak sejdete o dvě patra níž do suterénu, vstoupíte do výjimečného spa, kde najdete prostornou vířivku s výhledem na Beskydy, několik druhů saun nebo místnost s umělým sněhem.
Šéfkuchař Michal Göth.
I kvůli tomu sem začíná jezdit kromě Čechů i hodně Slováků a Poláků (minimálně jednou týdně sem prý některý z nich přiletí svým vrtulníkem, kvůli kterému v Miuře postavili i vlastní heliport) a hotel si po šesti letech provozu drží celoroční slušnou obsazenost nad úrovní 50 procent.
Právě v Miuře v posledních letech spí i hlavní hvězdy festivalu Colours of Ostrava – letos to byla kapela Imagine Dragons. „Před čtyřmi lety tady spala Alanis Morissette. Přijela ve dvě ráno s celou rodinou, potřebovala na chvíli relaxovat, tak si na hodinu sedla před obraz Hirsta a meditovala. A pak nám děkovala, jak si odpočinula,“ říká spokojeně Závorka.
Stejný zážitek si koneckonců můžete dopřát i vy.