Facebook je pro starý a Instagram nuda. Dnešní teenageři míří na sociální síť, která nabízí barevný svět, propracovaný systém chatování i vzrušující výzvy. Řeč ale není o často skloňovaném TikToku ani novém klonu Snapchatu. Je to Fortnite. Online střílečka se za čtyři roky od spuštění stala nejpopulárnější videohrou všech dob. Je ale taky místem, kde se dnešní dospívající potkávají.
Generační záležitost
Fortnite patří k žánru, pro který se vžilo označení Battle Royale podle japonského filmu, kde skupina náctiletých bojuje o vítězství a přežití v ostrovní aréně. Tak začíná i každá hra ústředního módu Fortnite. Stovka hráčů je vysazena na rozlehlý ostrov, po kterém jsou rozesety bedny s vybavením, zbraně a další předměty. Vyhrává ten, kdo přežije.
Kromě toho je možné sbírat materiál a pak během hry stavět různá opevnění nebo věže. A aby bylo všechno napínavější, hranice herního prostoru se postupně zmenšují, a hráče tak tlačí do vzájemných potyček. Herní kolo ve Fortnite trvá většinou tak 20 minut. Po vyhlášení posledního hrdiny nebo hrdinky se začíná nanovo.
Fortnite má dnes přes čtvrt miliardy hráčů. Podle průzkumu agentury National Research Group dnes hru týdně hraje 40 procent amerických teenagerů ve věku od 10 do 17 let. Hře přitom věnují celou čtvrtinu svého volného času. Velká média o hrách nejčastěji píšou v souvislosti s finančním úspěchem. Fortnite se na stránky New York Times i magazínu New Yorker dostala kvůli svému kulturnímu dopadu a šílenství, které mezi mladou generací rozpoutala.
Můžete se samozřejmě ptát, co je na hře s jedinou mapou tak přitažlivého. Ve studiu Epic Games ale myšlenku dotáhli k dopaminové dokonalosti. Mapa Fortnite se každý měsíc s novou sezonou mění. I když se vám nedaří v jednotlivých zápasech vyhrávat, plníte osobní úkoly, za které dostáváte kosmetické odměny.
Ty ostatně tvoří jádro byznysmodelu Fortnite. Hra je dostupná zdarma a vydělává na dokupování virtuálních módních doplňků, takzvaných skinů, oblečků na herní postavu nebo vítězných tanečků, které se staly poznávacím znamením hry.
Fortnite se stala populární díky dostupnosti na všech herních platformách (zahrajete si ji jak na mobilech a konzolích, tak na počítačích), přívětivosti (na rozdíl od militaristických konkurentů sází na komiksovou grafiku a odlehčenou atmosféru) a taky masivního PR s přesahem do velkého showbyznysu.
Když vyšel třetí díl akční filmové série John Wick, hráči Fortnite mohli získat speciální oblek po vzoru hlavního hrdiny. Virtuálního koncertu DJ Marshmello se ve hře zúčastnilo na 10 milionů návštěvníků. Hru při livestreamu hrál nejúspěšnější raper světa Drake, tancem z Fortnite slaví svoje góly elitní fotbalový útočník Antoine Griezmann z Barcelony. I když ve Fortnite nejsou reklamy, otevírá i tak spoustu nových způsobů, kterými mohou marketéři mladou generaci oslovit.
Kamarádství uprostřed bitevní vřavy
Zásadní je ale sociální rozměr hry. I když je Fortnite onlinová vyvražďovačka, během prvních minut hry se v ní nic moc neděje. Zatímco herní hrdinové prozkoumávají okolí, sbírají materiál a předměty, hráči na herním chatu často diskutují i o životě mimo hru. A protože vyhrává jeden ze sta, času je při čekání na další zápas taky dost.
Fortnite tak ke komunikaci s ostatními přímo vybízí. Společnost Epic ostatně nedávno vydala specializovanou aplikaci, která vám umožní s herními přáteli komunikovat, i když hru nehrajete. Třeba z mobilu.
Podle publicisty Keitha Stuarta je Fortnite takzvaným třetím místem mezi školou a domovem, které je pro sociální život teenagerů velmi důležité. Zatímco dřív to byla třeba školní hřiště nebo obchodní domy, pro dnešní generaci jsou to virtuální světy – jako Fortnite. Navazují v nich vztahy, zlepšují si sociální dovednosti a učí se s ostatními spolupracovat. Podobný trend pomohl k úspěchu i kostičkovému Minecraftu. Od něj ostatně Fortnite převzala svůj kreativní režim, ve kterém se už nestřílí, ale jenom staví.
Fortnite je taky jednou z mála her, které hraje vysoké množství žen – podle statistik přes 25 procent. Na rozdíl od svých předchůdců se totiž tvůrcům podařilo vybudovat komunitu, v níž se v menší míře objevují klasické neduhy jiných her, jako je trolling, obtěžování nebo cheatování. Svoji roli hraje paradoxně i to, že zorientovat se ve Fortnite je pro nováčka dost obtížné. Když vás ale kamarád prvními herními kroky provede, šance, že zůstanete, je o dost větší.
Pozoruhodné je, jak přímo virtuální světy kopírují dynamiku těch skutečných. I když jde Fortnite hrát zcela zdarma (a peníze vám žádnou výhodu nekoupí), virtuální oblečky platí za statusové symboly, podobně jako značky nebo oblečení na skutečném hřišti.
Jak důležitá je nová ekonomika s virtuální módou, ukazují výdělky hry. Magazín FastCompany uvádí, že Fortnite ročně za jednoho hráče utrží skoro 100 amerických dolarů. Facebook přitom jen 20 a Twitter 8. Studiu Epic tak přináší obrat přes 300 milionů dolarů měsíčně.
Místo tenisové rakety gamepad
Fortnite pochopitelně není prvním virtuálním světem, ve kterém se hráči a hráčky potkávají. Je ale tím největším a všudypřítomným. Ani World of Warcraft se nepodařilo do běžného života hráčů zakořenit tak pevně. O Fortnite je zkrátka slyšet všude. Má své streamerské hvězdy, profesionální scénu (už jsme ve Forbesu psali o dvou mladých Češích, kteří se dostali do finále prestižního turnaje), a především stále rostoucí počet těch, kteří na ostrově tráví čas s přáteli. O střílení jde přitom skoro až v poslední řadě.
Od spuštění v roce 2017 Fortnite prošla 11 sezonami. Závěr desáté, která znamenala i konec první „kapitoly“, sledovalo v listopadu přes sedm milionů diváků na různých streamovacích platformách zároveň.
Herní svět tehdy vcucla černá díra. Trochu to připomíná obavy z návykovosti, které je v souvislosti s Fortnite často slyšet – nepochopení šílenství okolo Fortnite ostatně tak trochu kopíruje dřívější zděšení starších generací z youtuberů nebo Snapchatu. Jak ale úspěch (nejen) Fortnite ukazuje, virtuální světy rozhodně nikam neodcházejí a online život se stává běžnou součástí dospívání v 21. století.
Po pár týdnech se herní ostrov z temnoty vesmíru zase vrátil, aby přivítal zpátky věrné bojovníky a bojovnice, pro které se stal něčím mnohem důležitějším než jen místem, kde mohou poměřovat svoji mušku. Fortnite s sebou podobně jako další free-to-play hry přináší problémy (třeba mikrotransakce a jejich návykovost), ale zároveň spoustu příležitostí. Zkuste se přidat. Třeba taky objevíte svět, ve kterém budete chtít chvíli pobýt.