Dostupnost, exkluzivita, móda i vysoké bodové hodnocení od kritiků. To jsou jen malé střípky toho, co musí víno splnit, aby se dostalo na vinařský vrchol. Ale stejně jako jinde i tady platí, že nejvyšší cena nerovná se automaticky nejvyšší kvalita.
Čtěte také: Pravda, nebo lež? Co všechno byste měli vědět o víně, když chcete zaujmout
I tak, zajímá vás, která jsou momentálně ta nejdražší vína na světě?
Na prvním místě Francie
Prvenství si nedávno upevnila burgundská legenda Domaine de la Romanée-Conti. Ta získala i trofej za vůbec nejdražší kdy prodané jednotlivé lahve.
Na nedávné aukci v New Yorku se vydražily dvě lahve Romanée-Conti 1945, jedna za 496 tisíc dolarů (11,2 milionu korun) a druhá za 558 tisíc dolarů (12,6 milionu korun).
Nejdražší lahev světa – Romanée-Conti 1945
Ale pozor. Mimořádně povedený poválečný ročník Romanée-Conti 1945 je snad nejčastěji padělaným vínem a vzhledem k minimální produkci se padělků celosvětově vypilo násobně více než originálu.
Burgundská velmoc
Burgundsko má i další z nejdražších vín naší planety, a to jak při příchodu na trh, tak v aukcích vzácných archivních vín.Třeba Domaine Leroy Musigny Grand Cru v cenách mocně soupeří s Romanée-Conti a i další vína Madame Lalou Bize-Leroy jako Chambertin, Richebourg nebo Le Bonnes-Mares Grand Cru snadno okupují vrchol žebříčku.
Lahve z produkce Henriho Jayera
Do exkluzivní kategorie patří i vína, která vytvořil Henri Jayer. Legendární producent odešel do vinařského důchodu v roce 2001 a zemřel v roce 2006, původní lahve s jeho rukopisem jsou dokonalou kombinací kvality a extrémně limitované (a neopakovatelné) dostupnosti za astronomické ceny.
Drahé Bordeaux
Pro mnohé je synonymem klasického drahého vína produkce z Bordeaux. Je totiž nejen kvalitní, ale i nejčastěji obchodovaná. Tamní největší hvězdy – Château Lafite-Rothschild, Château Latour, Château Margaux, Château Cheval Blanc – aktuálně vstupují v mladých ročnících na trh za několik (až desítek) tisíc za lahev.
Lahev Château Cheval Blanc 1947
Z aukcí výjimečných ročníků stojí za zmínku Imperial Château Cheval Blanc 1947, který se vydražil za 304 375 dolarů (6l lahev), a běžná sedmička Château Lafite 1869 se odklepla za 230 tisíc dolarů…
Šampaňské s diamantem
Klasické champagne v žebříčcích nejdražších vín zas tak nefiguruje, výjimkou jsou extrémně velké lahve a různá speciální balení v omezeném počtu kusů. Rekordmanem je lahev Goût de Diamants, ve které je do zlaté viněty vsazen perfektní 19karátový bílý diamant a která vás přijde na dva miliony dolarů.
Úsměvné je, že lahev obsahuje víno, které můžete zakoupit za tisícinu této částky.
Lahev Goût de Diamants
Za zmínku stojí také Champagne Heidsieck 1907, které bylo vydraženo za 275 tisíc dolarů. Tady se ale jednalo o jednu z lahví zachráněných u vraku lodi, která zásobovala dvůr cara Mikuláše II.
Z běžně dostupných šampaňských nejvyšších cen dosahuje Krug Clos d’Ambonnay (okolo dvou tisíc eur) a Krug Clos du Mesnil (zhruba tisíc eur). Nemalé částky zaplatíte také za obzvlášť dlouho vyzrávaný Dom Perignon P3 Plenitude Brut.
Lahev Krug Clos d’Ambonnay 1996
Zbytek světa
Podle výčtu je vidět, že Francouzi si stále za svá vína umějí říct nejvíce.
Přes kapsu se plácnete ale i za německý Scharzhofberger Riesling Trockenbeerenauslese vinařství Egon Müller, legendu mezi sladkými moselskými. Aktuální ročník vás přijde zhruba na sedm tisíc eur, a to pouze za poloviční, 0,375l, lahev.
Scharzhofberger Riesling Trockenbeerenauslese vinařství Egon Müller
Tisíce eur zaplatíte i za ty nejlepší sladké ryzlinky Markuse Molitora, z vinařství Joh. Jos. Prum, Fritz Haag či Kloster Eberbach. Z německých suchých vín je rekordmanem G-Max Riesling z Weingut Keller, bude vás stát klidně přes dva tisíce eur.
V Itálii, ve Španělsku, ale i ve vinařských zemích Nového světa najdete lahve vstupující na trh za ceny vyšší než stovky eur jen zřídka. Výjimku tvoří kalifornské vinařství Screaming Eagle z Napa Valley. Jeho legendární Cabernet Sauvignon se běžně pohybuje okolo tří tisíc dolarů a za ještě raritnější bílé, Sauvignon Blanc, dáte bez potíží sedm tisíc dolarů.
Místní šestilitrová lahev Screaming Eagle Cabernet 1992 byla v roce 2000 vydražena za půl milionu dolarů, jednalo se ovšem o charitativní aukci.
Lahev Screaming Eagle Cabernet 1992