Dnes vám představíme tři krásné vlněné projekty se svetry, které jsme interně v redakci zařadili do kategorie „zachumlej se, dej si čaj a vypadej u toho dobře“.

Čtěte také: Transparence v módě? Kdysi trend budoucnosti, dnes symbol rezignace

Ručně pletené kousky z pečlivě volených materiálů, ve kterých vám nikdy nebude chladno, vám kromě sousedky na chatě a autorky článku bude závidět i leckdo ve městě.


Božidara

Božidara Richterová, vystudovaná učitelka francouzštiny původem z moravské vesničky Zatčany, se naučila plést ve 12 letech od své babičky. Přes 20 let se pletení nevěnovala a předloni se rozhodla uplést šály jako vánoční dárky pro rodinu – vyrobit něco vlastníma rukama, na chvíli vypnout a zastavit čas. Ačkoli od tohoto koníčku z dětských let uběhla dlouhá doba, nebyl pro Božidaru problém se z klubek opět vyplést.

https://www.instagram.com/p/BnlQO3dhKCa/?taken-by=bozidara

„Pletení má i terapeutické účinky, uklidňuje a dělá dobře. Objevila jsem úžasnou vlnu z pravé 100procentní alpaky, která byla ovšem velmi drahá, takže se ručně dělané šály finančně vůbec nevyplatily, ale zato se všem líbily,“ vzpomíná. Po šálách se rozhodla uplést si konečně něco pro sebe a získat tak svetr, o kterém roky snila.

Všechny její střihy jsou vesměs jednoduché a oversized, tedy „schválně o něco větší“, a všechny modely sjednocuje stejné motto: v jednoduchosti je krása.

https://www.instagram.com/p/Bh3eQ2ShvAG/?taken-by=bozidara

Uplést jeden svetr jí trvá zhruba tři dny, mohérový ale i týden. „Jsem perfekcionista. Vše si dělám sama: od výběru a nákupu vlny přes samotné pletení až po focení. Vše mám v hlavě jasně dané, občas ale není jednoduché přijít na to, jak se s konkrétním střihem poprat – kolikrát se stane, že vložím několik dní intenzivního pletení do nového svetru a pak zjistím, že to pořád není ono,“ vysvětluje Božidara.

Neplete jen pro české zákazníky. Díky fotografiím na Instagramu přišly už i první objednávky z Brazílie a Ameriky. Kvůli stále se zvyšujícímu počtu zákazníků má autorka svetrů na pomoc už i několik pletařek. V aktuální nabídce je 30 barev, od přírodních až po intenzivní a výrazné.


Boží svetry

Svetry z dílny Josefa Drábka jsou velmi populární na instagramových bulvárech i v opravdových ulicích. „K pletení mě nikdy nikdo nevedl, neučil, tedy ani nenaučil. Jednoho dne jsem se rozhodl, že to zkrátka zkusím. Koupil jsem si časopis, knížky a pustil YouTube. Šlo to překvapivě snadno.“

Drábek podobně jako většina nadšenců do vlny začal s šálou, z té přešel k čepici a zimnímu svetru pro psa. Poté se odhodlal k pletení svetrů pro rodinu, která mu určité počáteční nedostatky prominula, a díky ní mohl nadále pilovat techniku až do té fáze, kdy se začali ozývat reální zákazníci s objednávkami.

„Na pletení mě hrozně baví jeho variabilita. Pár ok jinak a máte jiný svetr. Přidáte vzor a zase je tu něco jiného. Myslím, že každý svetr má svého kupce. Vkus každého z nás je jiný. Snažím se plést z těch nejlepších možných materiálů,“ nadšeně vypráví Drábek, dle kterého je alfou a omegou pletení kvalitní příze a jehož kariéra vzala rychlý spád. Od jeho první šály uběhly jen dva roky.

Soustřeďuje se především na jednodušší oversized svetry a cardigany, které lze kombinovat s džíny, ale i s šaty. Boží svetry si oblíbila i Tereza Maxová.


Wildmoon

Concept store Wildmoon založila Tereza Goktas s myšlenkou nabídnout bohémské lifestylové kousky pro divoké děti a jejich rozcuchané mámy. Vše je v jednom stylu – minimalistické, od srdce, opravdové, upřímně navržené a s čistým svědomím vyrobené. Sortiment se skládá z udržitelných a eticky vyrobených kousků a je určený maminkám, které se chtějí cítit pohodlně a zároveň vypadat cool, i když zrovna loví děti po stromech. Tolik k filozofii značky.

Pletený svetr je v nabídce jeden jediný, a to pouze v jedné barvě – taupe. Vizuálně i ideou ale zcela zapadl do konceptu trvanlivých věcí, které vydrží více než jednu sezonu.

„Náš svetr po vás může zdědit vaše dcera, což v dnešní době není zcela obvyklé – kdysi bylo běžné najít poklad po babičce, ručně dělané a pečlivě zpracované kousky, které mají i dnes vintage hodnotu. Svetry plete má kamarádka, která sama několikrát přišla v nádherném svetru, který jsem hned chtěla,“ popisuje majitelka.

S kamarádkou spolu vybraly jeden univerzální typ, který pletou na zakázku. Ruční práce na jednom svetru zaberou až 15 hodin čistého času a peruánská vlna, luxusní vlákno získávané ze šťastných ovcí v Jižní Americe, je extrémně měkká, teplá a nekouše.

Jedná se navíc o obnovitelný a biologicky odbouratelný materiál, který je prodyšný a velmi trvanlivý. Vlna na tento svetr neprochází žádnou chemickou úpravou, plstnatění je tedy přirozeným jevem a není na závadu. „Stačí trocha láskyplné péče, malé nůžtičky a jemná práce u svařáku,“ radí Goktas.