Dosáhl snad úplně všeho, na co si kdy jen pomyslel. Kelly Slater je profesionální surfař a ve vlnách si jedenáctkrát doklouzal pro titul mistra světa i balík peněz. Jen jeden sen mu nikdy nikdo nesplnil – mít vlnu, kdykoliv si zamane. Tak se do obřího projektu vrhl sám a uprostřed ničeho ve střední Kalifornii si postavil kus moře s vlnobitím. Dosud přísně tajný přístroj by navždy mohl změnit jeho sport.
Slater na Instagramu vystavil krátké video: vlna, necelé 3 metry na výšku, krásně se lámající. Pak střih na holohlavou surfařskou legendu, která s rukama nad hlavou a pocitem triumfu křičí: „Můj bože! Toto je ta nejlepší umělá vlna, jaká kdy vznikla. O tom nepochybuju.“
Slaterova posedlost pochází už z dětství, kdy se snažil surfovat na umělé vlně ve vodním parku doma na Floridě. V šestnácti vyhrál profesionální závod na další umělé vlně, připomíná server Bloomberg. V obou případech ale vznikala brutální silou, kdy turbína hnala vodní stěnu od jednoho konce bazénu ke druhému. „Byla to novinka,“ vzpomíná Slater. „Ale kvalita i síla byly minimální.“
Ale on chtěl víc. Slater vlastně nikdy necítil potřebu, že by ten problém chtěl vyřešit. Spíš věřil, že to někdo udělá za něj. „Jen jsem si říkal: To by bylo hustý!“
Rekreační umělé vlny existují od 70. let, ale vytvořit autentickou simulaci toho, na čem jezdí profíci, nikdo neuměl. Až Slater potkal Adam Finchama, profesora vesmírného a mechanického inženýrství University of California, který se specializuje na mechaniku tekutin. Je šílený? myslel si nejdřív o Slaterovi. „Ale brzy jsem pochopil, že to myslí vážně a co potřebuje,“ říká profesor.
Tým Kellyho Slatera vytvořil nekonečnou vlnu, která může změnit celý surfařský svět.
Slater potřeboval nekonečnou vlnu s obřím výkonem. V roce 2007 proto Fincham s kolegy rozjel studii, pak postavil model konceptu v měříku 1:15. Na konci roku 2014 přišel čas uvést koncept do reálného měřítka a uprostřed ničeho v Kalifornii koupil tým pozemek s umělým jezerem, které dřív sloužilo vodním lyžařům. Tam se teď zmáčknutím jediného čudlíku nastartuje nekonečná vlna.
Reakce surfařského světa nebyla o nic méně euforická než ta Slaterova. Klip obletěl internet, posbíral miliony shlédnutí, komentářů, na webu magazínu Surfer psali: Nemrhejte čas čtením, rovnou koukněte na video. „Je to prototyp,“ říká Slater, když ukazuje na tmavou vodu, co vypadá jako ranvej pro hydroplán. Je mu 44, ale teď z něj prýští mladické nadšení. Stále je závodníkem na plný úvazek, ale tady možná objevil další směr svého života.
První model šokoval, že vůbec fungoval, ale už řeší, jak to celé vylepšit, zvětšit, jak to umístit i do kulatých bazénů. Cena bude záležet na mnoha okolnostech, velikosti bazénu, mechanismu „Když řeknu 2 miliony dolarů, nebude to špatně. Když řeknu 20 milionů, ani tehdy se nezmýlíte.“
Když se objevilo video, lidé spekulovali, co by vlna mohla přinést v reálném životě, konec kouzla sportu, v němž surfaři hladí vlny v exotických místech, další vítali tak, že by mohl surfing provozovat i suchozemci a nemuseli by čekat, až příroda poskytne vlnu.
A třeba by pomohla surfingu dosáhnout na olympijský statut a třeba rozdávat medaile už na hrách v Tokiu 2020. „Těch důsledků je několik,“ říká Slater a do svého poslání jde po hlavě: „Cítím, že mou prací je vylepšit technologii a přetvořit náš sport.“