„Jako kdyby tuzemský trenér usedl na lavičku fotbalového Realu Madrid,“ popisuje generální ředitel České filharmonie David Mareček „senzační zprávu pro českou kulturu“ – jmenování dirigenta Jakuba Hrůši novým hudebním ředitelem Královské opery v Londýně.
Po nedávných opakovaných vystoupeních s berlínskými a vídeňskými filharmoniky i vysoce oceňovaném debutu na Salcburském festivalu se Hrůša podepsáním smlouvy v Londýně dostává na světovou špičku svého oboru. Brněnský rodák se prestižní opery ujme od září 2025, do té doby bude zastávat pozici designovaného hudebního ředitele.
V poválečných letech je teprve sedmým hudebním ředitelem tohoto globálně uznávaného tělesa, přesto už druhým Čechem – ze stejné pozice ho v padesátých letech minulého století řídil legendární Rafael Kubelík.
„V symfonickém i operním repertoáru se Jakub osvědčil jako jeden z nejzajímavějších dirigentů současnosti a zaujala nás i velkorysost a vřelost jeho osobnosti. Je schopný dostat z kolegů a kolegyň to nejlepší a jako hudebník s vysokým intelektem, přemýšlivostí a hlubokým přesvědčením o síle hudby je perfektní volbou,“ vysvětlil výběr šéf Královské opery Oliver Maers.
Rozhodně ví, o čem mluví: v Královské opeře již Hrůša dirigoval se značným úspěchem Carmen a Lohengrina a budoucí inscenace, které povede už jako hudební ředitel, zahrnují díla Janáčka, Pucciniho, Prokofjeva nebo Brittena.
„Měl jsem tu čest pracovat na dvou nádherných inscenacích jako hostující dirigent a nedávný Lohengrin byl jedním z vrcholů mého dosavadního uměleckého života. Vždy jsem snil o místě, kde bych mohl pravidelně a bez kompromisů dosahovat nejvyšších standardů v tak náročné umělecké formě, jakou opera bezesporu je,“ líčí Jakub Hrůša.
V Londýně navíc žije jeho rodina, zatímco sám Hrůša tráví podstatnou část svého času v bavorském Bamberku, kde je šéfdirigentem tamějších symfoniků. Převzetím výjimečného operního domu se sídlem v kultovním divadle Covent Garden tak bude i blíže domovu.
„Považuji za opravdový dar, že své dovednosti a energii mohu věnovat budoucnosti výjimečné Královské opery,“ říká s nadšením český dirigent, o jehož žádanosti svědčí nabitý kalendář. Jen na přehled představení, která povede, by si musel vzít člověk pomalu dovolenou.
Kromě role šéfdirigenta Bamberských symfoniků je Hrůša též hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a italského Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia. Často rovněž vede nejvýznamnější světové orchestry včetně Newyorské filharmonie nebo Bostonského symfonického orchestru.
Ve své vlasti má kvůli nabitému programu v letošní sezoně jen několik málo koncertů, ale s Českou filharmonií provede před Vánocemi ve světové premiéře Sedmou symfonii Jaroslava Krčka spolu s Druhým houslovým koncertem Bohuslava Martinů a Sinfoniettou Leoše Janáčka. Vedle pražských koncertů bude možné Jakuba Hrůšu slyšet ještě ve Zlíně a v Brně.