Cestování do zahraničí může být v koronavirové době stresující záležitost. A to nejen kvůli obavám z možné nákazy v letadle či v cizí zemi, ale také kvůli neustále se měnícím nařízením a opatřením jednotlivých zemí.
Stačí vzpomenout nedávný případ, kdy Slovinsko, Kypr, Lotyšsko a Estonsko zpřísnily zničehonic podmínky pro vstup českých občanů. Nabízíme vám proto seznam rad, které pomohou minimalizovat rizika při cestách v nejistých časech.
Last minute, nebo s pojistkou
Letenky se obvykle vyplácí kupovat co nejdřív, aby vyšly nejlevněji. Koronavirová doba ale přeje spíše spontánním duším: pokud vám to okolnosti dovolí, kupte si letenky až na poslední chvíli podle aktuální epidemiologické situace.
Pokud si to dovolit nemůžete, připlaťte si za letenky s možností storna, případně si je pojistěte. Na pojištění se obecně nevyplácí šetřit, neboť nikdy nevíte, co budete muset stornovat.
Volte složitější destinaci. Vážně
Vybrali jste si dovolenou v zemi, která udělá všem příchozím testy na hranici nebo letišti? Může to znít jako otrava, zároveň to ale je funkční a srozumitelná podmínka v nejistých časech.
A navíc se dá lépe spoléhat na to, že takové opatření se ze dne na den nezmění. Obecně se zkrátka vyplácí cestovat do zemí s přísněji nastavenými kritérii než do těch, které vás vábí na otevřenost, jen aby od toho najednou upustily.
Zamluvte si včas ubytování. A se stornem
V době všeobecné nejistoty se to může zdát jako zvláštní rada. Jenže rezervované ubytování vás může zachránit, pokud některá země zpřísní podmínky vstupu. Vždyť třeba Slovinsko zprvu hrozilo, že čeští turisté bez rezervace budou muset nastoupit do karantény. Zároveň si ale rezervujte ubytování s možností levného či bezplatného storna, neboť přihodit se může leccos.
Informujte se, ušetříte
Některé země chtějí od turistů vyplnit formulář, jiné vyžadují stažení polohovací aplikace. Jasně, většinu těchto věcí zvládnete i na místě, ale vyplatí se být v obraze dopředu. Příklad? Třeba testování na islandském letišti vás vyjde levněji, pokud se na něj předobjednáte.
Registrujte se do databáze
V těchto časech se ještě více než obvykle vyplatí registrace do databáze Drozd, díky čemuž může české ministerstvo zahraničí informovat cestovatele v případě, že v zemi nastanou nějaké problémy. Zabere to jen chvíli a může vám to ušetřit dost starostí.
Omezte kontakt s ostatními lidmi
Nákaza v Česku pořád nevymizela. Nové případy stále přibývají a nikdy nevíte, kdy potkají někoho z vašeho okolí. Nemusí vás přímo nakazit, ale delší kontakt s infikovanou osobou stačí k tomu, aby vás hygiena poslala do karantény.
Stoprocentně se tomu ubránit nedá, nežijete-li na samotě, ale vyplácí se si rizikové akce raději rozmyslet. Do kanceláře nejspíš muset budete, ale skutečně je nutné pár dnů před zaplacenou dovolenou vyrazit do baru plného lidí?