Hlučné, občas špinavé a chaotické, ano. Ale taky půvabné, slunečné a plné skvělého jídla a řecké živelnosti. O Athénách se před pár lety pravidelně mluvilo jako o „novém Berlíně“.
Nemám příliš v lásce podobné marketingové zkratky, je ale pravda, že kombinace finanční krize a hrozícího státního bankrotu daly vzniknout celé řadě malých byznysů, které postupně oživily velkou část města.
V širším centru pak nebudete mít problém koupit dobrou kávu nebo se skvěle najíst. Tam, kde vidí jedni krizi, jiní vidí příležitost a levné nájmy vždy hrají do karet malým a schopným, zvlášť když mají v hlavě funkční byznys plán.
Athény, které se po občanské válce koncem čtyřicátých let začaly překotně stavebně vyvíjet kvůli přílivu občanů z celé země, vypadají, jako by občas rezignovaly na jakékoli městské plánování.
Záplavě nových domů musely ustoupit nejen některé parky a zeleň, ale i velká část tradičních přízemních domků, kterých bylo do té doby město plné. Městští úředníci se naštěstí ale vždy řídili jedním univerzálním heslem -– stavba nesmí být nikdy tak vysoká, aby zakryla výhled na Akropolis. A tak je starověká dominanta města dodnes dobře viditelná téměř odkudkoli a umožní vám se podle ní přirozeně orientovat.
Pořád tu ještě ale najdete také čtvrti, které připomínají minulost před velkým stavebním boomem. Jednu takovou najdete i v mých tipech.
Ať už chcete vyrazit na krátký city break, nebo se chcete ve městě zastavit na pár dnů než budete pokračovat na jeden z řeckých ostrovů (z Pireasu, přímořské čtvrti Athén, odplouvají lodě prakticky na všechny z nich), jedna věc je téměř jistá: nacházíte se v nejslunečnějším městě Evropy. Koupat v moři se můžete i v listopadu nebo březnu.
Co nevynechat?
Pokud jste v Athénách poprvé, nebudete chtít určitě odjet, aniž byste viděli Akropolis a Parthenón, stejně jako Muzeum Akropole, které najdete hned vedle. To vše vám ale nezabere určitě více než jedno odpoledne. Co byste tedy ještě neměli minout?
Nejlepší výhled na na město budete mít pravděpodobně z kopce Lycabettus, který se tyčí nad úchvatnou čtvrtí Kolonaki, a i ta stojí za návštěvu. Najdete tu nejen řadu hotelů, ambasád, ale též příjemné designové obchody, bistra a místní lahůdkářství.
Na západním cípu čtvrtě leží i Benaki – bývalý palác bohatého sběratele umění, kde je nyní muzeum řecké kultury plné historických kostýmů a jiných artefaktů.
Pro kontrast bych také doporučil stále trochu punkovou čtvrť Exarcheia, která leží nedaleko u stanice metra Omonia. Oproti uhlazené Kolonaki je tahle čtvrť plná podniků s hudbou, živých barů a stále trochu vybydlených domů bohatě dekorovaných graffiti.
Centrální náměstí Syntagma a obchodní třídy kolem bych naopak s klidem vynechal, protože nejsou nijak výjimečné. Ovšem, až na neděli v jedenáct hodin dopoledne, kdy tu před Helénským parlamentem dochází ke střídání stráží, jejichž kostýmy jsou opravdu fantaskní.
Klid uprostřed chaosu
Jednou z nejpříjemnějších a nejklidnějších čtvrtí Athén je Petralona, jejíž horní části se někdy podle kopce, který na ni navazuje, říká také Filopappou.
V Petraloně se zachovalo dost původních aténských domků z počátku 20. století, které si nyní jejich majitelé hýčkají a opatřují pastelovými fasádami. Pokud chcete zakotvit někde, kde je klid, pak tahle čtvrť je přesně pro vás.
Vše je tady kousek (první linka metra je hned za rohem), a pokud budete mít chuť na procházku, kopec Filopappou je pro ni jako stvořený. Přirozeným centrem Petralony je malé náměstí Merkouri plné výborných barů a malých restaurací.
Čtvrť je takhle poklidná i z jednoho prostého důvodu – chybějí tu velké hotely. Pokud vám ale nevadí ubytování v jednom ze soukromých apartmánů, budete mít jistě na výběr.
Glutten tag
Žádný strach, ani v Athénách nezhubnete. A stejně jako třeba Italové a další středozemské národy, Řekové se lepku rozhodně nebojí.
Měli byste samozřejmě ochutnat řeckou verzi gyrosu Souvlaki, stejně jako řadu slaných plněných koláčů z těsta filo.
Spoustu tradičních jídel, třeba moje oblíbené vepřové na švestkách nebo hustou kuřecí polévku Avgolemono, nabízí většina tradičních taveren. Největší koncentraci osvědčených bister a restaurací najdete v centru, ve čtvrti Psiri.
Zdejší sladkosti prodávají v mnoha malých pekárnách rozesetých na nárožích každé čtvrti, stejně jako hustou kávu, kterou si Řekové v létě rádi dělají jako frappé nebo dávají na led. Káva je pro Řeky ještě důležitější než pro Italy, pijí jí hodně, a to od rána až do noci.
Moře jako na řeckých ostrovech
Výhodou Athén je jejich blízkost k moři. Střed města sice není situovaný přímo na pobřeží, ale jižní okrajové čtvrtě jako Glyfada nebo Voula už ano. A všechny nabízejí hezké pláže.
Pokud ale toužíte po větším klidu, vydejte se ještě o kousek dál na jih. Asi dvacet minut jízdy od Glyfady leží oblast Limanakia, dlouhý pás mořského pobřeží na bílých skalách, kde je voda stejně průzračná a čistá jako na jakémkoli vyhlášeném řeckém ostrově. Dostanete se sem autem či motorkou, ale zajíždějí sem také městské autobusy.
Kde se ubytovat?
Grande Bretagne
Má-li pražský hotel Paříž sourozence v Athénách, je to Grande Bretagne. Opulentní pětihvězda u hlavního náměstí Syntagma.
Electra Palace Athens
Klasický centrální hotel s bazénem na střeše a výhledem na Akropolis.
Perianth Hotel
Designově vychytaný hotel v centru otevřel v roce 2018. Modernistická stavba z třicátých let byla vkusně zrenovována a nabízí příjemný mix tradice a minimalismu.
Kde jíst?
Karamanlidika
Tradiční řecká restaurace je ideální, pokud chcete ochutnat většinu typických delikates na jednom místě.
Diporto
Trochu ošuntěle vypadající taverna, která ještě pamatuje rok 1911, klame tělem a patří mezi základní athénské food instituce.
Kostas
Chodí se sem na souvlaki, místní tvrdí, že právě tady je dělají nejlépe.
Kam na kávu a sladkosti?
Motiv
Kavárenská instituce nedaleko metra Omonia. Samozřejmostí jsou i čerstvé bagely nebo zákusky.
Stani
Nedaleko stanice Omonia najdete také malou cukrárnu firmy, která vyrábí tradiční řecký jogurt. Ale jejich koblihy stojí též za zkoušku.
Veneti
A nemusíte chodit o moc dál, abyste narazili na „vlajkovou loď“ této tradiční pekárny. V obchodě s nablýskanými vitrínami plnými ručně vyráběných zákusků a pečiva spatříte také desítky druhů tradičních řeckých sušenek.
Kam na nákupy?
Laiki Agora
Pravidelné trhy, které najdete téměř v každé čtvrti Athén, probíhají průběžně a každý den se konají jinde, od Kolonaki po Exarchii nebo Kipseli. Stačí si zjistit, který den je trh právě ve vaší čtvrti.
Me Then
Grafický designér Genrge Soumpasis a jeho kolekce oblečení a doplňků pro volný čas má butik ve čtvrti Koukaki nedaleko Akropole.
Paraphernalia
Obchod s domácími potřebami, keramikou a doplňky přímo v centru města.
Kde relaxovat?
Byzantine & Christian Museum
Jedno z nejpůvabnějších muzeí v Athénách na úpatí čtvrti Kolonaki situované v historickém paláci s kouzelnou zahradou.
Jezero Vouiliagmenis
V oblasti Voulagmeni podél mořského pobřeží po krátké cestě z centra Athén se ukrývá jezero s molem i velmi scénickými výhledy na okolní skály.
Stavros Narches Foundation
Kulturní centrum mezinárodní nadace v jižní části Athén nabízí celou řadu aktivit, od kulturních eventů po knihovnu.