Projdete přímo mezi London Eye a divadlem Globe na jižním břehu řeky Temže a vstoupíte do viktoriánské budovy ze žlutých cihel s malým nádvořím, s pingpongovými stoly a s kulečníkem. Uvnitř je několik set zahraničních studentů angličtiny. Jejich lekce vede společnost EF Education First.
Čtěte také: Jak 20letá Kylie Jenner vybudovala během tří let téměř miliardový byznys
Někteří studenti jsou tu dva týdny, jiní celý rok. Platí až 750 dolarů týdně, podle kurzu. Programy jsou prakticky plně zarezervované. A platí to i o těch, které firma pořádá v zahraničí.
To vše udělalo ze zakladatele EF Education First Bertila Hulta (77) miliardáře. Jeho majetek je odhadován na 4,5 miliardy dolarů, on sám přitom kdysi s učením hodně bojoval.
Miliardář Bertil Hult
Jako druhý syn stockholmského právníka a ženy v domácnosti měl problém naučit se číst. Učitelé ho považovali za hloupé a líné dítě. Hult vzpomíná, jak dostal pohlavek a učitel na něj naléhal: „Čti, chlapče, čti!“ Pak byl ale zařazen do zvláštní třídy. „Netřeba říkat, že jsem se nic nenaučil.“
Matka, která ho z velké části vychovávala po rozvodu sama, s ním po nocích psala úkoly. V 16 letech získal po skončení školní docházky první práci. Pracoval jako asistent švédské banky SEB. Jednomu z jeho šéfů se nelíbilo, jak si strká ruce do kapes obleku. A tak je nechal zašít.
Čtěte také: Prodal firmu Amazonu, je poslancem a teď přivedl Xiaomi na burzu
Později začal Hult dovážet levné oblečení pro ženy za železnou oponou, obchod řídil ze suterénu univerzitní koleje. Během cesty do Budapešti dostal Hult nápad, který změnil jeho život. Při večeři mu jedna žena vyprávěla o svém synovi, který založil vzdělávací společnost. A posílal mladé Švédy na francouzskou Riviéru. Byl tak úspěšný, že si koupil sporťák Alfa Romeo. A tak začal připravovat další plány.
Ve Švédsku dal s kamarádem dohromady 500 dolarů (což odpovídá dnešním asi čtyřem tisícům dolarů) a založili dvě společnosti. Jedna zajišťovala lyžařské pobyty v Alpách, druhá organizovala jazykové pobyty švédských studentů ve Spojeném království. V roce 1965 odcestovalo prvních 406 studentů do Brightonu a Hastingsu se společností později známou jako EF Education First.
Byly to skromné podmínky. Učitelé dostávali 2,8 dolaru za den (dnešních 22 dolarů) a největší výdaje byly za zaplacení letů. Už v prvním roce EF Education First vydělala. Ale partnerství skončilo. „Jsem moc tvrdohlavý a prostě pro mě není nikdo dost dobrý partner,“ vysvětluje Hult. Hult získal výhradní vlastnictví EF Education First, zatímco bývalý společník výnosnější lyžařské zájezdy.
EF Education First se pak rozšířila. Začala organizovat pobyty dánských a finských studentů a založila kanceláře v sousedních zemích. V roce 1969 následovalo západní Německo, Japonsko o tři roky později. Náklady na rozšíření se dařilo držet dole díky strategii „franšízy“.
Dnes už se Hult podnikání věnuje méně a užívá si bohatství. Třeba tehdy, když v roce 2011 uspořádal oslavu svých 70. narozenin v Šanghaji, kam pozval hosty z celého světa.