Máte svou práci rádi? Pokud ano, určitě budete souhlasit, že bez dobrého šéfa se i sebelepší job dělá docela špatně. A je přitom úplně jedno, jaké má váš nadřízený charisma. Důležité je to totiž to, jak se k vám chová, jestli vás respektuje a je fér. Ostatně právě na vašem šéfovi do značné míry závisí, jestli se v práci cítíte spokojeně, nebo ne.
Všem, kdo s nadřízeným vycházejí skvěle, gratulujeme. Ti méně šťastní se naopak mohou zamyslet, nakolik je to vážné. Příznaky nepřátelství totiž bývají i dost subtilní – pokud ale víte, jak je číst, nemůžete se splést. Tady je 12 signálů, které vám napoví, že vztah s nadřízeným je na cestě do pekel a je načase s tím začít něco dělat.
Nebudeme vám nic nalhávat. Jestli máte pocit, že vás šéf nemá rád, asi na tom něco bude. Zvlášť když se k vám chová jinak než k ostatním. Ještě ale nepanikařte – místo toho si všímejte, jestli vaši intuici podpoří i následující indicie.
- Jste odříznutí od zásadních rozhodnutí
Brání vám šéf, abyste dělali důležitá rozhodnutí, ačkoli máte pro danou oblast kompetence? Možná nevěří vašemu názoru. Pokud si vás nadřízený naopak cení, nemá problém vám svěřit úkol, který vyžaduje zodpovědnost.
Čtěte také: Jak na direktivní manažerky? Pět cest k srdci vaší šéfové
Vyhýbá se šéf při konfliktu s vámi očnímu kontaktu? To může být známka, že se snaží maskovat své negativní pocity. Zkrátka se bojí, že ho odhalíte, a proto jde cestou nejmenšího odporu – dívá se jinam nebo se vám vyhýbá úplně.
- Nesměje se ve vaší přítomnosti
Špatná nálada přijde občas na každého. Jenže o tom řeč není. Pokud se šéf nesměje ve vaší přítomnosti takřka „systematicky“, vemte jed na to, že je něco špatně.
Čtěte také: Máte špatné zaměstnance, nebo jste špatný šéf?
- Cítíte se jako pod rentgenem
Sleduje nadřízený každý váš krok, i když jde o naprosté maličkosti? S jeho důvěrou ve vaši osobu to asi nebude žádné terno. Dejte si ale pozor, tahle forma kontroly totiž může vyústit až v šikanu.
Když čekáte na výtah, jde po schodech. Plánuje si schůzky tak, aby nebyl v kanceláři v době, kdy tam sedíte i vy. Komunikaci s vámi se snaží omezit pouze na neosobní e-maily nebo telefonáty. Jestli jsou u šéfa podobné „výhybky“ pravidlem, pravděpodobně jste u něj na black listu.
Nikdy vám nepopřeje dobré ráno ani se nerozloučí, když jste na odchodu. Jasné znamení, že jste mu lhostejní.
Odpoví vám nadřízený na otázku „Jak se máte?“ vždycky jen úsečným „Fajn.“ a v e-mailech jde rovnou k věci, aniž by napsal „Ahoj“ nebo „Dobrý den“? Případně nemá potřebu s vámi na rozdíl od kolegů rozebírat svůj osobní život stylem, kam jede na dovolenou a jak se mají jeho děti? Společenské konvence nemusí být hobby každého šéfa, pokud si však odstup drží jenom s vámi, jeho favorit asi nebudete.
Čtěte také: Prostě to udělej aneb výroky, které nikdy neuslyšíte od dobrého manažera
O vztahu s nadřízeným prozradí hodně i řeč těla. Varovným signálem jsou zkřížené ruce na prsou nebo oči přilepené na monitoru i přesto, že s vámi vede hovor.
Při konstruktivní výměně názorů je nesouhlas obvyklý. Jestli ale máte pocit, že vám šéf odporuje vždy a ve všem, má s vámi patrně problém.
Zpětnou vazbu potřebuje v práci každý. Jedině tak se může rozvíjet a posouvat dopředu. Jestli vám to chybí, jste svému šéfovi víceméně lhostejní. Svou antipatii ale může dávat najevo i jinak – nikdy vás nepochválí, ignoruje vaše nápady, případně vás na mítincích ztrapňuje a kritizuje.
Pracujete na nějakém projektu a najednou zjistíte, že ho šéf přidělil někomu jinému? Brát si to osobně je zatím zbytečné, jeho motiv může být i nevinný – například si chce vyzkoušet nováčka nebo vám přidělit náročnější a zodpovědnější práci. Pokud se ale v téhle situaci ocitáte příliš často, berte výše řečené jako výmluvy.
Takže – jaké máte skóre? Jestli máte o svém vztahu s nadřízeným pochyby, nezoufejte. Abyste se cítili v práci spokojení, nemusíte být ještě s šéfem nejlepší přátelé. A když je situace neudržitelná, zkusíte prostě štěstí jinde.