Pražský Obecní dům v sobě ukrývá hodně pokladů a jeden z nich najdete přímo v jeho sklepě. Pravda, v případě jedné z nejznámějších a nejúchvatnějších secesních staveb v Česku zní slovo „sklep“ poněkud nepatřičně. Řekněme tedy, že v podzemních prostorách domu, který se otevřel v roce 1912, se nachází vzácná památka – American Bar, druhý nejstarší nepřetržitě otevřený bar ve střední Evropě.
Pokud oceníte dobrý drink v mimořádném prostředí, možná si říkáte, jak je možné, že jste v tomhle baru ještě nebyli, zvlášť když je otevřený už 110 let. Odpověď je prostá: American Bar provoz sice nikdy úplně neuzavřel, až do letošního ledna se však hostům otevíral jen v rámci zvláštních akcí.
Za jeho znovuvzkříšením v jednadvacátém století stojí dva muži. Prvním je Martin Pánek mladší z gastronomické skupiny Vyšehrad 2000, který se svými dvěma společníky Jaroslavem Novákem a Alenou Vrbovou provozuje v Obecním domě kavárnu a restauraci. A tím druhým je jedna z českých barmanských legend Michael Tretter.
„Poprvé jsme spolu mluvili na konci října a 5. ledna jsme otevírali. Nechceme ztrácet čas,“ mrkne Martin Pánek nad skleničkou šampaňského, které v podniku vytvořeném v duchu chicagských barů počátku minulého století nesmí chybět.
Velkolepost a styl zlaté barové éry jsou tady patrné v každém detailu a rychle vás přenesou do jiného světa. Prostoru s unikátním kruhovým půdorysem a kopulí vládnou tlumené barvy i tlumené osvětlení secesními lampičkami, křesílka a pohovky jsou tu samozřejmě kožené, stěny zdobí křišťálová zrcadla a obložení z černých dlaždic, chybět nesmí ani lesklé zlaté detaily.
Nad tím vším září lustr dodaný Františkem Křižíkem. Ale to nejdůležitější je tu pochopitelně srdce podniku – mramorový barový pult s měděnou deskou a skleněnými policemi plnými kvalitního alkoholu, ale také barmanského nádobí z bohaté rodinné sbírky Michaela Trettera.
Právě historická hodnota prostoru pořádné potrápila oba muže při obnově American Baru. „Z pohledu památkářů je třeba vše přesně zachovat tak, jak to tu bylo odjakživa. Jediné, co mi bylo dovoleno vyměnit bez povolení, byly žárovky. Byla to velká výzva,“ zasměje se charismatický Michael Tretter, který v devadesátých letech patřil k zakladatelům české barové scény a před 21 lety otevřel mimo jiné proslulý Tretter’s Bar nesoucí jméno jeho rodiny.
Výzva ovšem byla pro Michaela Trettera už samotná nabídka na řízení nového baru. V roce 2017 se zkušený barman rozhodl z téhle scény odejít a věnovat se naplno svému dalšímu byznysu, výrobě zeleninových chipsů pod značkou Tretter’s.
„Po téměř třech dekádách v barmanském byznysu jsem se cítil vyhořelý, vnímal jsem, že mi chybí elán a nápady,“ vzpomíná na dobu před pěti lety. „Zároveň jsem věděl, že když někdy v budoucnu přijde ta správná výzva, vrátím se zpět. A to se stalo právě teď s American Barem. Je to jedinečné místo s neopakovatelným geniem loci.“
Značka Tretter’s se tedy vrátila domů do baru a výrazně propisuje i do nového podniku v Obecním domě. Nejenom, že jeho přesný nový název zní Tretters’s American Bar, v koktejlovém menu najdete také výběr drinků z původního Tretter’s, inovovaných pro tuhle příležitost (mimochodem, vytvořit menu pomáhal Eduard Ondráček, který v původním Tretter’s kdysi také pracoval).
Nabídku alkoholu vedle vín doplňuje též už zmiňované šampaňské. A jak Michael Tretter opakovaně zdůrazňuje, součástí všech jeho podniků zůstává i nadále nadstandardní servis a péče o zákazníky.
Vzhledem k tomu, jak specifické dispozice American Bar má – kruhový půdorys, celkový prostor pouhých 73 metrů čtverečních –, muselo se mu přizpůsobit i rozložení stolků, k nimž se vejde celkem 62 hostů. A historickému barovému pultu, kterému z dnešního pohledu chybí řada vychytávek, se zase museli přizpůsobit barmani.
„Udělali jsme stejný, jaký fungoval ve starých dobách. Za barem najdete tři barmany: head bartendera, koktejlového barmana a commiho. Šéfbarman stojí uprostřed jako dirigent, nalevo od něj pracuje barman vytvářející pouze koktejly a napravo pak barman, který řeší všechno ostatní,“ vysvětluje hierarchii Michael Tretter, který do headbartenderské role vsadil na známého flair barmana Ondřeje Slapničku. Tři barmany doplňují ještě dvě dámy na servis.
Tuhle pětici profesionálů už brzy doplní další barman, který bude působit… na zahrádce. Ano, slyšíte dobře. Přímo před American Barem je prostor, ze kterého chtějí Michael Tretter s Martinem Pánkem ve spolupráci s šampaňským domem Taittinger vybudovat open champagne bar, jehož atmosféra bude navzdory tomu, že je v podzemí, navozovat pocit posezení na otevřené zahrádce.
A určitě nezůstane jen u zahrádky, podzemí Obecního domu skrývá ještě další poklady. Na samotný American Bar z jedné strany navazuje rozlehlý prostor plzeňské pivnice, kterou skupina Vyšehrad 2000 otevře už těsně před Velikonoci 13. dubna, a z druhé potom vinárna, kde ve dvacátých letech 20. století působil i ikonický kabaret Červená sedma.
„Vedle kabaretu se tu pořádaly i koncerty vážné hudby a další akce a my bychom sem tenhle kulturní život rádi vrátili, aby Obecní dům nezůstal jenom památkou, ale dál se rozvíjel,“ plánuje Martin Pánek a usrkne šampaňské. A Michael Tretter pozvedne svoji skleničku k přípitku: „Na budoucnost.“