Funkce capslock v diskusi, Etiketa tykání ve vietnamských večerkách, Úvod do panslavismu a historických křivd nebo K základům konspirační epidemiologie. Takhle vypadá jen několik obálek skript pro Vysokou školu života, zimní semestr 2021/22, které jako NFT vytvořil grafický designér Pavel Fuksa.
Oceňovaného a vyhledávaného tvůrce zařadil časopis Lürzer’s Archive několikrát mezi 200 nejlepších ilustrátorů na světě. Fuksa byl podle svých slov frustrovaný online debatami a hoaxy spojenými s pandemií.
Proto jde veškerá částka, kterou Fuksa vydražením svých NFT získá, zdravotnickému personálu z Fakultní nemocnice v Motole. Vytvořit soubor obálek 29 skript designérovi trvalo týden, spolupodíleli se na něm kolegové a přátelé, mezi kterými byli rovněž lékaři. „Vizuální inspirací byla skutečná skripta, bylo důležité, aby působila uvěřitelně,“ říká.
„Není to pravda, ale mohla by být,“ označuje svůj projekt Pavel Fuksa větou „absolventa vysoké školy života“. Právě tu často nacházel u nejrůznějších konspiračních teorií na sociálních sítích. Pro inspiraci pročetl desítky diskusí na Facebooku nebo Twitteru.
Skripta nejsou ale prvním Fuksovým aktivistickým počinem, i když toto označení odmítá. „Nejsem grafický designér aktivista a nechci tím být známý,“ ohrazuje se. Už v roce 2018 ale vytvořil šestnáct satirických prezidentských známek, které představovaly třeba Kajínkovo tílko nebo červené trenky.
„Jsem designér, nikoli influencer. Jsem spokojený se svou prací pro klienty z celého světa, ale občas mi to nedá a potřebuji se k dění ve společnosti svým způsobem vyjádřit,“ vysvětluje Pavel Fuksa.
Nejnovější počin s NFT ale dává někdejšímu kreativnímu řediteli reklamních agentur v Praze, Bratislavě a Dubaji, který se podílel i na politické kampani Baracka Obamy a pracoval pro Facebook, Google, Mercedes i americký Newsweek, novou příležitost.
„S NFT chci pracovat dál a zkoušet si to. Doufám, že Petr Mára si teď vydraží patnáct obálek,“ směje se Fuksa. Zároveň vytvořil plakáty se skripty Vysoké školy života ve fyzickém světě pro ty, kteří upřednostňují realitu před virtuálnem a chtěli by si je někam pověsit. Plakáty si můžete zakoupit za 777 korun za kus na www.fuksa.art, celá částka opět putuje do motolské nemocnice.