Prvotřídní atleti a špičkoví šéfové moc dobře vědí, jak se vybičovat ke stoprocentnímu výkonu. Co udělat, abyste ho dosáhli taky? Není potřeba závodit o titul sportovce nebo manažera roku. Stačí vědět, co chcete, a dát do toho opravdu všechno. Dostat se do stavu, kterému v angličtině říkáme „zone“.
O čem tenhle stav je, přesně vystihla bývalá americká tenistka Billie Jean King, která má na kontě 20 vítězství ve Wimbledonu a 39 grandslamových titulů. „Jsou momenty, kdy mám pocit vlastní neporazitelnosti. Vážím si sice svého protivníka, ale tak nějak s odstupem, jako bych ho pozorovala z vedlejší místnosti. V takových okamžicích, kdy podávám nejlepší výkon, vím, že tenis může pohnout všemi, hráči i publikem. A diváci to cítí, má energie přechází i na ně… Nejde o pohár, který po zápase dostanu. Jde o to, udělat něco, co je naprosto dokonalé, zažít ten úžasný pocit.“ Jak už jsem psal ve svém minulém článku, ne nadarmo jsou sportovci těmi nejlepšími zaměstnanci, které by si měl každý podnikatel hýčkat.
Vědci totiž zjistili, že mozky špičkového sportovce, výkonného manažera nebo geniálního hudebníka mají hodně společného. Že tito lidé si postupem času vypracovali něco, co jim umožňuje dlouhodobě fungovat ve výkonném nastavení. Není to jen momentální záblesk, ale dlouhodobý stav mysli. Dá se to naučit. Chce to jenom výdrž a důslednost.
Objevte své tiché místo
Představa meditace mnoho z nás přivádí k šílenství. Přece jsme se nenarodili, abychom seděli na vrcholku hory se zkříženýma nohama. Jenže meditace zlepšuje výkon. Zklidní mozek, zastaví ten neustálý bzukot, mysl je vyrovnaná. Jen v takovém stavu se dá dosahovat těch nejlepších výkonů. Vědci přišli na to, že mozek dlouhodobě meditujících lidí se podobá mozkům atletů a topmanažerů. Pokud se na meditaci necítíte, jednoduše si najděte čas, kdy budete mít naprostý klid. Jak řekl čínský filozof Čuang-c‘: „Klidné mysli se odevzdá celý vesmír.“
Hýbejte se tak, abyste propojili mysl s tělem
Člověk nemá cvičit. Má hrát fotbal, lézt po horách, posilovat svaly. Mít radost z pohybu a nepočítat při tom, kolik kalorií spálí. Už mudrci ve starověku věděli, jak důležitý je pohyb. Třeba Buddha v 5. století před n. l. řekl: „Udržovat tělo v dobré kondici je naší povinností, jinak nebudeme schopní udržet jasnou a zdravou mysl.“ Vyberte si proto fyzickou aktivitu, kterou máte rádi. V posilovnách najdete spoustu lidí, kteří bezmyšlenkovitě jako roboti šlapou na rotopedech a běhají na pásech a dívají se přitom na televizi nebo čtou. Jasně, je to lepší než nic, ale takhle zacházejí se svým tělem, jako by to byl stroj. Svou výkonnost ale zlepšíte jen tak, že budete vyvíjet aktivitu, která vás baví, ze které máte skutečnou radost.
Buďte vděční a přijměte vše, co život přináší
Zkuste si vypěstovat pocit vděčnosti. Tato vlastnost vás taky posílí. Budete si lépe uvědomovat přítomnost, vychutnáte si každý okamžik. O vítězství jde nám všem, k životu ale patří i prohry.
Nechte to plavat. A zařaďte vyšší rychlost
Rozhovory s vrcholovými atlety ukázaly, že někdy je užitečné „nechat všechno plavat“. To neznamená, že se vzdají. Naopak, přestanou se úzkostlivě soustředit na konečné výsledky a prostě dělají v tu chvíli to, co nejlíp umí. Jen tak se dostanou na nejvyšší možný výkon. Pamatujte si tedy, že máme kontrolu jen nad svým konáním, ale ne nad tím, jaké výsledky naše konání přinese. Takže vyberte si ten nejlepší cíl a prostě vystřelte. Zanechte svých nejistot, nerozptylujte se jimi, běžte vpřed.
Další články Davida Williamse:
Nejlepšími zaměstnanci jsou sportovci. Hledejte je a najměte do své firmy
Proč v naší firmě nejsou žádní manažeři (a funguje to)