Centru současného umění DOX loni stoupla návštěvnost. Vzhledem k atraktivnímu výstavnímu programu, který ve středu představilo, lze podobný trend očekávat i letos.
V první polovině roku uvede nové výstavy věnované výtvarné tvorbě amerického režiséra Davida Lynche, mladého českého sochaře Marka Škubala i čechobritského hyperrealisty Hynka Martince. Do Prahy na svou výstavu osobně přijede i turecký spisovatel Orhan Pamuk.
Centrum současného umění DOX letos vstupuje do sedmnáctého roku své existence. Za tu dobu v něm proběhlo již 246 výstav a na osm set dalších akcí, především vzdělávacích programů, a navštívilo jej 1,3 milionu lidí.
Jen za loňský rok to podle umělecké ředitelky Michaely Šilpochové bylo 93 tisíc lidí, kterým kulturní centrum nabídlo celkem jedenáct výstavních projektů, čtyři desítky koncertů a divadelních performancí, letní kino, dvě desítky literárních pořadů, stovky vzdělávacích programů pro veřejnost i školy a tři festivaly.
„Pomalu se tak vracíme k číslům, která jsme měli před covidem,“ uvedla Michaela Šilpochová u příležitosti představení letošního programu.
Již dávno nejde jen o galerii výtvarného umění, ale o multižánrové umělecké centrum, jak má ostatně instituce v pražských Holešovicích vedená Leošem Válkou v názvu. I pro své výstavy vyhledává především umělce s širokým záběrem aktivit, které přesahují oblast výtvarného umění.
Letos jsou jimi turecký nobelista Orhan Pamuk, jehož výstava propojující literaturu a výtvarné umění s názvem Útěcha věci začala už loni a pokračuje až do dubna, ale především hvězdný americký filmový režisér David Lynch, který se věnuje i výtvarnému umění.
Jeho výstava nazvaná V plamenech, která je bezpochyby jednou z nejočekávanějších výtvarných událostí jara, bude zahájena 24. dubna.
Kurátor Otto M. Urban nesestavil jeho výstavu jen ze sbírkových zápůjček, na jejím vzniku spolupracoval přímo se studiem umělce, který proslul především jako režisér snímků Mulholland Drive, Lost Highway nebo Modrý samet.
„Málo se ví, že vystudoval malířství a sochařství a jeho první filmové experimenty začaly ještě v době jeho studií. Ve třetím ročníku měl zadání vytvořit pohyblivou sochu a přišel tehdy s ideou reflektovat pohyb ve smyčce filmového pásu. Z toho se pak vyvinuly další experimenty, které ho přivedly k filmu. Sféru výtvarného umění ale nikdy neopustil a tvoří od poloviny šedesátých let až do současnosti,“ uvedl kurátor o umělci, který se umí vyjadřovat v různých uměleckých formách.
Lynch svá díla občasně vystavuje od osmdesátých let, jedna z jeho větších výstav proběhla například v roce 2007 v pařížské Fondation Cartier. V Česku výtvarné dílo známého filmaře dosud detailněji představeno nebylo.
Důraz bude na pražské výstavě kladen především na díla z posledních deseti let (malby, kresby, grafiky, fotografie, objekty i experimentální filmy), která vznikla od jeho poslední velké výstavy v Maastrichtu. Některé artefakty, přivezené přímo z Lynchova ateliéru, budou mít v Praze světovou premiéru.
Osobní návštěvu pražské výstavy však David Lynch zatím nepotvrdil – na rozdíl od tureckého nobelisty. Orhan Pamuk by měl podle Michaely Šilpochové do Prahy zavítat v únoru či začátkem března, nejen aby představil svou výtvarnou tvorbu, ale také pokřtil české vydání svého románu Morové noci. Kniha vyjde 30. ledna v nakladatelství Argo.
Část kreseb z ní je k vidění i na pražské výstavě, v níž ale především Pamuk převedl svůj román Útěcha věcí do podoby muzea. Očekávaná kniha Morové noci se věnuje tématu morové epidemie na fiktivním ostrově a vznikala deset let. V autorově rodném Turecku vyšla paradoxně během covidu. Zajímavé je na ní také to, že Pamuk nejprve vytvořil sérii kreseb, podle níž následně napsal tento román.
Aktuálně v DOX probíhá také dosud nejrozsáhlejší samostatná výstava českého sochaře Stefana Milkova (do 9. března) a do začátku února je možné vidět ještě výstavu fotografických děl Jaroslava Brabce Deus Artis, zachycující výrazné umělecké osobnosti, a VR instalaci Křehký domov, zobrazující důsledky ruské agrese vůči Ukrajině.
Foto se svolením Ondřeje Moravce
Z VR instalace Křehký domov
První nově zahájenou výstavou letošního roku tak bude přehlídka nejnovější tvorby Marka Škubala s názvem Prometheus, která od 24. ledna do 27. dubna ukáže jeho sochy i akvarely vytvořené v posledních třech letech. DOX výstavou navazuje na linii, v níž představuje úspěšné umělce na začátku kariéry, jako dříve třeba Adama Štecha nebo Jana Vytisku.
„Škubal se tematicky vztahuje k nadčasovým otázkám spojeným s antickou mytologií,“ říká Urban o umělci mladší generace, který se dosud prezentoval jen jako sochař, ale nyní vystaví i rozsáhlý soubor kreseb a akvarelů.
V březnu DOX otevře také samostatnou výstavu oceňovaného čechobritského hyperrealisty Hynka Martince s názvem Cyberlemon, v jejímž rámci ve věži galerie vznikne i monumentální nástěnná malba vytvořená na míru těmto prostorám. Hlavním motivem výstavy, která potrvá až do srpna, bude citron.
„Martinec z obyčejného citronu vytvoří existenciální element, který se dotýká velmi závažných otázek naší současnosti. Je to velmi specifická alegorie, tomuto tématu se umělec věnuje již několik let,“ přibližuje Otto M. Urban.
V polovině května se v DOX představí po Lynchovi další Američan. Své nové práce za posledních patnáct let tu předvede legendární fotograf Joel-Peter Witkin. Výstava jeho fotografií, kreseb i sochařských objektů proběhne ve spolupráci s pařížskou galerií Baudoin Lebon a potrvá do 12. října.
V roce 2010 měl Američan retrospektivu v Domě umění v Brně, ale od té doby se podle Urbana jeho tvorba vydala novým směrem. Kurátor uvádí, že půjde o světovou premiéru Witkinovy nejnovější tvorby, která obsahuje soubor osmdesáti fotografií v doprovodu skic a kreseb.
Podzim v DOX bude tradičně patřit literatuře a vzdělávání. Od té doby, co v holešovickém komplexu v roce 2016 přistála dřevěná vzducholoď Gulliver od architekta Martina Rajniše, je její prostor využíván především k těmto aktivitám.
Foto Gabriel Urbánek
Koncem září a začátkem října otevře třetí ročník crossžánrového festivalu umění, literatury a vzdělávání FALL téma umělecké svobody, cenzury a autocenzury v umění.
„Čím dál více slýcháme od umělců, že vstupují s kůží na trh do veřejného prostoru s tím, že očekávají, co asi bude následovat,“ říká Michaela Šilpochová a poukazuje přitom na sousední Slovensko, ale i měnící se meze politické korektnosti. Vzdělávací projekty v rámci festivalu se podle ní zaměří na rozvoj empatie skrze sdílení příběhů.
Po spolupráci s Cenou literární kritiky a různými nakladatelstvími DOX nově naváže spolupráci i se sítí regionálních knihoven. Do Prahy opět pozve výrazné osobnosti světové literatury a umění, jejichž jména budou zveřejněna až v červnu.
V předchozích ročnících se události zúčastnili například předseda poroty Mezinárodní Bookerovy ceny Max Porter, irský spisovatel Colum McCann, belgický spisovatel Dimitri Verhulst, bratři Quayové nebo propagátor čtení Alberto Manguel.
Výrazné počiny se v DOX plánují i v oblasti performance, hudby a divadla, kterou má na starosti šéf uměleckého souboru Farma v jeskyni Viliam Dočolomanský. Živé umění má v DOX prostor už osm let – tedy od doby, kdy ke galerii přibyla ještě vedlejší budova s multifunkčním sálem DOX+ od architekta Petra Hájka.
V únoru se do něj opět navrátí oceňované pohybové představení akrobatky Elišky Brtnické s názvem Thin Skin. Divadelní soubor Farma v jeskyni uvede obnovenou premiéru inscenace Útočiště a reprízy her Commander a Český hrdina. Z Tokia pak přijedou japonští flétnisté The Shakuhachi 5, kteří svým vystoupením v DOX zahájí patnáctý ročník mezinárodního festivalu věnovaného tradiční flétně šakuhači.
DOX bude i letos hostit koncerty Symfonického orchestru Českého rozhlasu spolu s českými jazzovými legendami – tentokrát s Marcelem Bártou a Jakubem Zitkem, a také vystoupení Orchestru Berg i Ostravského centra hudby.
Na konci května bude v holešovických prostorách již tradičně hostovat Pražské jaro, které letos přiveze německý orchestr Ensemble Modern. Pokračuje také spolupráce s Prague Sounds i Festivalem německého jazyka. Dočolomanský slibuje pestrý program živého umění i na závěr letošního roku, zveřejní jej však až koncem dubna.
Už v loňském roce DOX výrazně posílil své vzdělávací aktivity – proběhlo zde na 850 edukačních programů, jež podle Jiřího Reitermana, který je za tuto oblast v DOX zodpovědný, navštívilo okolo patnácti tisíc lidí z řad rodin, škol i jednotlivců.