Obraz do kapsy, nebo radši obraz do kufru. Jeden, dva, tři nebo rovnou sedm? Dilema, které dnes večer od sedmi hodin večer začnou řešit zájemci o Kalábovy obrazy. Výtvarník naskočil na Black Friday.
V rámci Black Friday se dá nakupovat i umění. Už několik let z toho těží i výtvarník Jan Kaláb, který poslední listopadový pátek nabízí svá díla ve speciálních edicích tak, aby byla cenově dostupná i sběratelům, kteří za umění neutrácí stovky tisíc. Minimálně necelých dvacet tisíc korun ale budou potřebovat i tak.
Kaláb se do Black Friday nezapojuje poprvé. Před pěti lety poprvé nabídl limitovanou sérii tisků, které se rychle vyprodaly. Další rok si ale připravil něco zajímavějšího.
„Napadlo mě, že bych lidem nabídl originál obrazu v menší velikosti, větším počtu a za nižší cenu než standardně velká díla. A zafungovalo to, protože se jich prodalo něco kolem stovky,“ vzpomíná Kaláb, který nabídku limitoval omezeným počtem v řádu hodin, kdy šlo obraz objednat.
Od té doby to tak začal dělat pravidelně každý rok. Někdy šlo o dvě verze jednoho díla, která se lišila rozměrem, jindy se jednalo o triptych žlutého, červeného a modrého obrazu, další rok to byl reliéf nebo placka. „Loni to byl triptych, kdy se jednotlivé kusy odlišovaly velikostí, a sběratelé si mohli koupit jeden, nebo všechny tři dohromady,“ dodává.
Letos ale umělec, který kdysi začínal street artem v ulicích Prahy, koncept částečně pozměnil. Zrušil omezení dané časem a rovnou připravil sedm sérií malých obrazů po padesáti kusech, které dnes od devatenácti hodin na svém webu Onepoint nabídne za sedmnáct a půl tisíce korun.
Vedle nich pak přidává ještě limitovanou sedmičku dalších, stejně vypadajících obrazů většího rozměru. Ovšem za vyšší cenu – pětasedmdesát tisíc korun.
„Finální velikost malých obrazů jsme ladili docela dlouho, protože jsem chtěl, aby padly do ruky. V ateliéru jsme tak dospěli k rozměru šestnáct krát dvanáct centimetrů, což je něco jako velikost mobilu. Vejde se to příjemně do ruky i do kapsy, proto jsem to trošku z legrace pojmenoval Obrazy do kapsy. Sedmička větších obrazů má rozměr šedesát krát pětačtyřicet centimetrů, takže těm říkám Obrazy do kufru,“ vysvětluje Kaláb.
Oproti minulosti, kdy čekal, kolik objednávek se za dvanáct hodin nashromáždí, má nyní všechny obrazy připravené předem. Nabídka je navíc největší od doby, kdy prodej na černý pátek zahájil.
I proto vsadil na silný marketing. Fotografie v New Yorku například dělala vyhledávaná fotografka Alžběta Jungrová a poměrně překvapivě se Kalábovo aktuální dílo objevilo i v bulvárních médiích.
Bulváru totiž tento týden neunikla fotografie spisovatelky Radky Třeštíkové zveřejněná na Instagramu, kde se s jedním z Kalábových kapesních obrazů objevila nahá. „Napadlo mě, že bych mohl využít influencery, jenže osobně žádné neznám, vlastně jen Radku a Petra Máru,“ říká Kaláb.
„Radka je kamarádka a v minulosti si ode mě už něco koupila. Že to pojala takhle, mě trošku překvapilo, ale evidentně to zafungovalo. S Petrem Márou jsme si pak dělali legraci, že i on by měl dát na Instagram svoji nahou fotku v úplně stejné pozici. Laťka je vysoko,“ dodává s úsměvem.
Jméno Jana Kalába ale zazní i na nedělní aukci Galerie Kodl, která je tradičně vrcholem podzimní aukční sezony. V aukčním katalogu, který obsahuje jména jako Toyen, Emil Fila, Josef Čapek nebo Václav Brožík, je totiž jeho přes dva metry vysoká plastika Flame of Life z roku 2021 s vyvolávací cenou tři sta padesát tisíc korun.
Galerie očekává, že finální cena dostane mezi pět set tisíc až jeden milion korun. Loňský Kalábův aukční rekord 1,35 milionu korun tak nejspíš zůstane nepřekonaný.