Poslední výzva tohoto týdne. Každý pracovní den až do konce prázdnin dostanete jeden úkol, díky kterému budete svou práci na konci výzvy milovat. Nebo ji naopak změníte. Tentokrát budeme hledat smysl vaší práce.
Hledání smyslu vaší práce
Kdybyste si měli vzpomenout na někoho, kdo má smysluplnou práci, nejspíš vás napadne někdo cílevědomý a angažovaný, někdo, kdo chodí do práce s radostí, a když se vrátí domů, hýří dobrou náladou. Přidejte k tomu spokojený osobní život a dostanete obraz vysněné práce.
To ale není utopie, naopak – jde o dosažitelný cíl. A to i v práci, kterou právě teď máte.
Co je vlastně smysluplná práce a jak doopravdy vypadá? Američané Catherine Bailey a Adrian Madden provedli průzkum napříč deseti povoláními, od právníků přes kněze po popeláře. Byli překvapení, že ani mezi lidmi, kteří svoji práci milovali, nebyl nikdo, kdo by ji shledával smysluplnou neustále. Udržet pocit smysluplnosti nebylo možné ani v průběhu jednoho pracovního dne, natož delšího období.
Zkrátka cítit smysl ve své práci každý den není možné, a to ani v těch nejskvělejších povoláních.
Kolikrát denně si musíte uvědomit smysl práce, abyste se cítili naplnění a produktivní? Závěry studie jsou jasné: Ti, kdo strávili méně než 20 procent času v práci aktivitami, které považovali za smysluplné, vyhořeli dvakrát častěji než ti, kdo smysluplnými aktivitami strávili víc než 20 procent času.
Jinými slovy: potřebujete pouze jeden den strávený smysluplnými činnostmi, abyste ve své práci cítili význam. Jeden den! Ten se samozřejmě může rozprostřít do celého pracovního týdne, protože jak výzkumníci zjistili, smysl práce pravděpodobněji pocítíte po menších částech než v jednom celém smyslem nabitém dni.
Ovšem pozor, i tento efekt má svůj strop. Skoro všichni se domnívají, že jim smysluplná práce bude přinášet pocity blaha po celou dobu, a taky si myslí, že některá povolání jsou smysluplnější než jiná.
Většina lidí za vrchol smysluplnosti považuje pomoc jiným. Většina lékařů řekne, že péče o pacienta je pro ně to nejpodstatnější, ale podle průzkumu až třetina z nich považuje za to nejdůležitější výzkum nebo administrativu. Bez ohledu na to, co lékaři preferovali, pokud té důležitější činnosti věnovali minimálně 20 procent svého času, riziko vyhoření u nich bylo nižší.
To dokazuje, že ať si zvolíte jakoukoli aktivitu a budete ji považovat za významnou, její opakování vám přinese pocit smysluplnosti práce.
Výzkumníci rovněž zjistili, že doktoři se mění podle toho, jak tráví své pracovní týdny. Neboli že je práce mění. Ti, kteří nejvýše hodnotí výzkum, stráví kolem 40 procent času touto aktivitou, zatímco ti, pro které je výzkum méně smysluplný, mu věnují jen asi 10 procent svých kapacit.
Takže smysl vaší práce se nachází právě v těch prchavých momentech. Stačí však jedna pětina pracovní doby, která takové chvíle obsahuje, a rázem cítíte pro práci zapálení.
Uvědomte si tyto čtyři věci:
1. Zapomeňte na to, že smysluplná práce buď existuje, nebo neexistuje. Každý musí občas dělat věci, kterým by se raději vyhnul, dokonce i v těch nejsmysluplnějších povoláních. Není nakonec touha dosáhnout nedosažitelného tím, co vás v práci tak dusí?
2. Jakmile si uvědomíte, že smysluplnou práci zažijete díky několika světlým momentům ukrytým tu a tam, pak si právě takové chvíle budete užívat. Výzkumy ukazují, že světlé body jsou v každém povolání, byť v malých dávkách. Nepřehlížíte tyto okamžiky štěstí tím, že sníte o nějakém ideálu, který neexistuje?
3. Můžete svou práci formovat tak, aby vám kýžený smysl dávala. Pokud si dokážete říci, co pro vás osobně má v současné práci smysl, můžete pracovat na tom, aby se procento času, které u takové činnosti strávíte, zvyšovalo.
4. Pokud ani při veškeré snaze nedokážete dosáhnout 20procentní hranice smysluplných aktivit, měli byste se poohlédnout po pozicích, které budou smysluplné po větší část týdne. Teprve pak se vaše práce nebo kariéra promění v něco fantastického. Ačkoli… Duha nikdy nesvítí bez přestání.