Víte, že vás čeká dlouhý den v práci? Musíte se soustředit na úkoly, které vám zaberou víc času, a vy si tak potřebujete co nejdéle udržet bdělost a soustředěnost na hlubokou práci?
Dělat si mezi prací pauzy, jít se projít na čerstvý vzduch, na chvilku se věnovat jiné činnosti, to všechno pomáhá. Když už ale docházejí síly, klíží se vám oči a obrazovku počítače vidíte rozmazaně, je nejlepší napít se kávy a jít si na chvilku lehnout. Proč?
Ačkoli to zní paradoxně, vědecké důkazy naznačují, že tato kombinace je pro rychlé nabuzení účinnější než samostatné vypití kávy nebo samostatné zdřímnutí. Potvrzují to i studie provedené v 90. letech vědci na Loughborough University v Anglii. Ti zjistili, že vypití šálku kávy a následné okamžité patnáctiminutové zdřímnutí výrazně omezily ospalost u motoristů.
To, že se cítíme ospalí, způsobuje chemická sloučenina adenosin, která se během dne hromadí v mozku a rozptýlí se až díky spánku. Díky krátkému zdřímnutí se ho tak zbavíte přirozeně a na kofein pak zbude méně práce. Kouzlo je v tom, že během 20 minut se mozek očistí a stihne si odpočinout a zároveň naběhne kofeinový účinek v plné síle.
Nastavte si budík!
Základním pravidlem této „nakopávací“ metody je nepřešvihnout dobu spánku. Účinek kofeinu je totiž nejsilnější právě půl hodiny po konzumaci kávy a při delším pospávání by se benefit kofeinu v podobě zlepšení našeho myšlení, koncentrace i koordinace už nedostavil.
Vyzkoušeli jste už tuto metodu? Pomohla vám lépe se soustředit na práci? Dejte nám vědět do komentářů nebo ve facebookové skupině Jak být lepší.