Pivo je prý tekutý chleba. O whisky se říká, že je tekuté slunce. Možná jste o zahřátí tímto zlatavým destilátem už párkrát přemýšleli, klouzali pohledem po krásných lahvích v barových regálech, ale nakonec si vždycky dali s respektem raději něco jiného.

Čtěte také: Jak si vychutnat rum? Tohle jsou rady ambasadora nejstaršího rumu na světě

Whisky se ale není proč bát, i když vám může chvilku trvat, než jí přijdete na chuť a zjistíte, která je pro vaše smysly ta pravá. Má nespočet druhů chutí, kterým současné trendy jejího konečného dozrávání v dubových sudech po pivu, cideru, rumu, tequile, těžkém vínu nebo klasice cherry, portském a bourbonu ještě přidávají na zajímavosti.

Rozhodně to ale za námahu a čas stojí, tenhle drink totiž může být začátek velkého přátelství. Zvlášť pokud rádi chodíte do baru sami, protože při ochutnávání whisky vedete dialog primárně se skleničkou.

Blended, nebo single malt?

Whisky je obilný destilát, který zraje v dubových sudech. „Při výběru se na baru setkáte především s whisky typu blended čili míchanou whisky a whisky single malt,“ objasňuje odborník na whisky Jakub Moravec z Rémy Cointreau.

„Jde o dva procesy výroby, z nichž žádný není lepší ani horší. Blended je původnější způsob prodeje, je stále rozšířenější a cenově dostupnější než single malt,“ doplňuje Moravec.

Blended pramení z historických souvislostí, neboť whisky průmysl dříve fungoval na systému, kdy palírny svou sladovou whisky (některé obilnou), prodávaly překupníkům a míchačům, kteří ji následně v daných poměrech blendovali a pod svým brandem pak distribuovali dál.

„Samotné palírny svou single prodávaly maximálně ve městečku v hospodě vedle palírny. Až postupem času se začala stávat populární single malt whisky. Základní rozdíl je v tom, že single malt je tedy pouze sladová whisky z jedné palírny a blended je míchaná z mnoha palíren a ve Skotsku ze dvou druhů whisky (sladová a obilná),“ říká Moravec.


Jak tedy začít, když se chci naučit pít a mít rád whisky?

První krok
Nejvhodnější pro začátek jsou jemné, lehké whisky s ovocnými či čokoládovými tóny a alkoholem na minimálních 40 procentech či lehce nad. Například z oblasti Speyside ve Skotsku.

Druhý krok
Degustační skleničku, například Glencairn, držte v ruce, čímž ji budete mírně zahřívat.

Třetí krok
S whisky jemně točte, ne ale tak silně jako u vína. Tím zvětšíte plochu odparu a zintenzivníte aroma. Část aromatu půjde středem a část po stěnách, proto má degustační sklenička zúžené hrdlo, aby bylo možné vůni pojmout komplexně. Na skle můžete pozorovat tzv. legs; čím pomaleji budou tyto „nožičky“ stékat po skleničce, tím jde o kvalitnější alkohol.

Čtvrtý krok
Přivoňte si. Na chvilku. Pak si dejte pauzu. A znova. Optimální je (neokázale) střídat nosní dírky, protože každá vnímá jiné tóny. Vůně se pomalu rozvíjí, a vy tak můžete přemýšlet o tom, co cítíte. Přivonění s pauzami zopakujte alespoň třikrát čtyřikrát.

Pátý krok
Teď se napijte větším douškem. Optimální vypití sklenice o objemu 0,2 cl je cca na tři loky. Whisky chvilku nechte v ústech, nemělo by vám to být nepříjemné a štípat. Čili ponechte ji v ústech, dokud je to příjemné, a pak ji polkněte a nechte doznívat její chuť.

Šestý krok
Vyčkejte, soustřeďujte se na její chuť a poté si opět přičichněte. Zjistíte, že aroma se změnilo. Proces degustace opakujte.


Pár tipů navíc

Můžete ji v průběhu jemně a postupně ředit kapkami vody z kapátka, které pomalu přidáváte. Lehce tím zjemníte alkohol, a ustoupí tak například někomu nepříjemná kouřovitost a vynikne sladkost. Tímto způsobem snáze přijdete na to, jestli vám konktétní whisky chutná.

Nicméně mějte na paměti, že vaše momenální chuť může být ovlivněná jídlem, které jste předtím měli, náladou, nebo dokonce počasím. Pokaždé tak může chutnat jinak. Je tedy dobré se vracet k již ochutnaným vzorkům. Zpravidla byste ji měli minimálně třikrát degustovat, než můžete říct, že to není váš šálek whisky.

Whisky se dobře snáší s pivem, takže pokud chcete, můžete se před skleničkou s jinou whisky trochu napít piva, které navíc neutralizuje chuť v ústech. Pak si zkuste od barmana vyžádat další, různorodější whisky, z jiného regionu nebo jiného charakteru.

Z každé oblasti Skotska chutná whisky jinak a její věk není až tak podstatný. Postupně se tak dostanete až k těžkým kouřovým whiskám. Vše je ale o individuální chuti a vůni. Poznáváte, ochutnáváte a přemýšlíte, čímž také pijete déle, vypijete méně a máte vše pod kontrolou.

A jak je to s whisky a ledem?

„Kostka ledu je neřízená střela, když ji do whisky hodítem permanentně roztává a s každým douškem pijete jiný nápoj, protože voda mění jeho charakter. Pokud whisky dokonce nalijete na čtyři kostky ledu, tak si rovnou můžete dát whisky s kolou. Což může být fajn, když jste na party s přáteli, ale není to o degustaci a poznávání. Navíc jí vypijete mnohem víc,“ říká Jakub Moravec.

Sláinte!