Většinou to není první destinace, která vás napadne na dovolenou. A když už se cestovatelé nechají zlákat, tak vyrazí do typických destinací, jako jsou Dublin, Galway nebo Tullamore. V Irsku se skrývá tolik krásných míst, že je škoda tento ostrov pořádně neprobádat. 

Nenechte se odradit sychravým počasím. Irsku dodává mystickou auru a některá místa jsou tehdy naopak mnohem půvabnější. Navíc za každého počasí je vždy prostor spravit náladu panákem irské whisky nebo pintou Guinnessu. 

foto  Gary McCal

Zatímco některé země přitahují turisty kvůli nočnímu životu či kulinářské scéně, lákadlem Irska je kouzelná příroda. Najdete zde pohlednicové scenerie, jezera, skály, vodopády, vlny, útesy i všudypřítomnou divokou zeleň. Irsko má vše a je obtížné vybrat jen pár míst k navštívení. Tady je pár přírodních tipů. 

Po celém západním pobřeží se táhne takzvaná Wild Atlantic Way, kterou můžete putovat jen pár dnů nebo i celý měsíc. Záleží jen na vás a vašem čase. Trasa je dlouhá 2600 kilometrů a od začátku do konce odkrývá krásy přírody, sílu oceánu a jeho otisk na západním pobřeží Irska. Podél pobřeží se rozkládají kouzelné a malebné irské vesničky a starověké památky. 

Vyrazte na pláž Silver Stand. Má tvar podkovy, je skvělé místo na piknik, plavání, den s rodinou či přáteli na pláži, šnorchlování nebo jen na vychutnání západu slunce. 

Mullaghmore Head se nachází v hrabství Sligo a přitahuje největší pozornost v zimě, kdy se tu tvoří obrovské vlny, které lákají místní i zahraniční big wave surfaře. Největší vlna, kterou se podařilo sjet, měla osmnáct metrů. Minulý rok se to povedlo jistému Connoru Maguiremu.

Chybět nesmí ani Cliffs of Moher. Tyto dominantní útesy jsou součástí UNESCO, jsou osm kilometrů dlouhé a dosahují výšky až 214 metrů. Natáčely se tu mimo jiné filmy Harry Potter nebo Přestupný rok. 

Irsko je se svým skalnatým pobřežím, jezery a kopci jedno velké dobrodružné hřiště – ideální pro turistiku, jízdu na kajaku, surf, pěší turistiku, lezení, golf i cyklistiku. 

Atlantický oceán nabízí po celém západním pobřeží spoustu spotů na surfování, plavání, potápění a kajaking. Nejoblíbenějšími surfovými destinacemi jsou Lahinch, Rossnowlagh, Ballybunion a Bundoran. Na většině míst si můžete zaplatit lekci nebo půjčit vybavení a vydat se do vln na vlastní pěst. 

Na souši je pak pravděpodobně nejoblíbenější golf a cyklistika. Je tu spousta příležitostí zahrát si golf s krásnými panoramaty. Třeba hned u oceánu nebo v místních národních parcích. Namátkově pár exkluzivních golfových klubů: Rosses point, Killarney Mahony’s Point, Dundrum golf, Dromoland golf and country club a Tramore golf club. 

Irsko je ráj, kde se střetává dobrodružství, příroda a luxus. Pokud byste raději volili požitkářskou a relaxační dovolenou, i s ní si v Irsku přijdete na své. 

Jedním z vyhlášených míst je pětihvězdičkový hotel a spa Lough Castle Donegal, který nabízí okouzlující venkovskou atmosféru v zámku ze 17. století. Nachází se v krásné lesní usedlosti o rozloze 43 akrů na břehu jezera Lough Eske s nedalekým pohořím Bluestack. Zámek nabízí luxusní útočiště na samotě v úžasném přírodním prostředí a je potřeba si jej dopředu zamluvit.

Pokud byste měli chuť na něco více dobrodružného, tak je ideální tento roztomilý horský modul, který připomíná hobití noru z Pána prstenů. Říká se mu Cropod a tento podzemní úkryt s nádherným výhledem na Glencolmcille byl inspirován archeologií starověkého Irska a důmyslně navržený tak, aby co nejlépe využil tak malý prostor.

Co se týče požitkářství, zde je pár vybraných podniků, za kterými jezdí lidé z celého světa.  

Jedním z takových, který má dvě michelinské hvězdy, je Patrick Guilbaud, nachází se v centru Dublinu a ochutnat tu můžete současnou irskou kuchyni s francouzskými klasickými kořeny. Restaurace je uznávaná na mezinárodní úrovni a rozhodně doporučuji rezervovat dopředu nebo zkontrolovat otevírací dobu. 

https://www.instagram.com/p/CCEDF81H98U/

Dalšími vyhlášenými podniky jsou pak Rozzers v Kerry, Farmgate Cafe v Corku, 1826 Adare v Limericku, Aniar restaurace v Galway a One Pico v Dublinu. 

K Irsku neodmyslitelně patří whisky, a pokud jste fanoušek, nabízí se vám hned několik možností, kde chutnat. Mezi nejznámější patří samozřejmě Jameson, Tullamore a nejstarší irská licencovaná palírna Kilbeggan. V Severním Irsku je pak údajně nejlepší whisky tour v Bushmills. 

Ale nezapomínejme ani na pivo. K Irsku patří i Guinness. Pokud jste fanoušek stoutu, tak rozhodně doporučuji navštívit Guinness Storehouse.

Můžete si projít celou továrnu a dát si půllitr, kdy vám do pěny vytisknou vaši selfie, přezdívají tomu „Stoutie“. Guinness, který se čepuje všude jinde na světě, má prý jinou chuť a vyrábí se většinou v jižní Africe. Guinness, který se uvaří v Irsku, v Irsku také zůstává. Alespoň to Irové tvrdí. Co je na tom pravdy, už ale musíte zjistit sami. Slanté – irsky na zdraví!