Česká republika si připsala mimořádný úspěch. Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny patří nově na Seznam světového dědictví UNESCO. Jedná se přitom o první přírodní lokalitu oceněnou jako součást dědictví celého lidstva – všech patnáct ostatních míst v Česku, která jsou v seznamu zapsaná, patří mezi význačné kulturní památky.
Jizerskohorské bučiny se zařadily po bok takových pokladů světové přírody, jako je třeba Yellowstonský národní park v USA, Velký bariérový útes u Austrálie nebo africké pláně v Serengeti. Bučiny zabírají plochu velikosti zhruba sedmadvaceti kilometrů čtverečních na severním úbočí Jizerských hor od Oldřichova v Hájích po Lázně Libverda.
Lokalitou světového dědictví UNESCO se nově staly dvě jádrové části rezervace: Poledník a Štolpichy, kde už od roku 1960 probíhá přirozený vývoj bez zásahu člověka. Otázkou zůstává, jaké výhody zapsání na seznam UNESCO rezervaci přinese.
Peníze z organizace OSN čekat nelze, o ty se musí postarat český stát. Podle Jiřího Huška, regionálního ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny, by byly potřeba především na zaplacení strážců přírody.
„Že jsme na seznamu UNESCO, je známkou nejvyšší světové kvality a zároveň velkým závazkem, abychom v ochraně bučin pokračovali. Jako jsme se na seznam dostali, můžeme z něj být i vyškrtnuti,“ upozornil Hušek. Právě takový osud potkal před dvanácti lety německé Drážďany: kontroverzní stavba mostu nenávratně rozdělila dvacet kilometrů dlouhé labské údolí.
Zápis do UNESCO může pomoci Jizerskohorské bučiny zviditelnit, ale že by do nich nově mířily davy turistů, to si Hušek nemyslí. Sám počítá s návštěvnickým nárůstem kolem deseti, maximálně patnácti procent. Strmé svahy a náročné kopce totiž nejsou pro každého a vyhledávají je spíše milovníci výšlapů.
Tomu odpovídají i čísla. Například na naučnou stezku v Oldřichově v Hájích zamíří podle sčítání ročně přes pět tisíc turistů. Jizerskohorské bučiny jsou vyhledávané hlavně pro skalní vyhlídky, například na Krásné Máří nebo na Ořešníku či Paličníku. Oblíbené je i údolí potoků s vodopády, třeba Velký Štolpich nebo vodopád na Černém potoce.
Další turistické trasy ochranáři nečekají. Kromě Jizerskohorských bučin se na seznam dědictví UNESCO dostalo Česko i svým lázeňským trojúhelníkem. Prestižním titulem se tak pyšní Karlovy Vary a Mariánské i Františkovy Lázně. Celkem se seznam rozšířil o 35 míst z celého světa.