„Nebojím se, že by se mi cukrařina přejedla, studium medicíny mě v tom ohledu naštěstí brzdí. Největší výzvou pro mě bylo setkání s kamerou a obyčejný štrúdl. Nechápal jsem princip toho, že vezmu hezké ovoce, zabalím ho do těsta a vznikne z toho takový neforemný, nevzhledný knedlík,“ směje se v nové epizodě podcastu Forbes Life! vítěz třetí řady televizní soutěže Peče celá země Vojtěch Vrtiška.

Ve dne svědomitý student medicíny na Univerzitě Karlově, v noci nadějný moučníkový mág, který učaroval i porotě třetí řady soutěže amatérských pekařů a cukrářů Peče celá země.

Takový je dvojí život Vojtěcha Vrtišky, současného šampiona celorepublikového klání, jež vysílala Česká televize od ledna do března tohoto roku.

„Po výhře v soutěži Peče celá země jsem měl smíšené pocity. Byla to obrovská radost a euforie, do finálního dílu jsem šel s tím, že bez ohledu na výsledek mám splněno. Samotná výhra už byla jenom třešnička na dortu,“ líčí Vrtiška.

Hned po skončení natáčení se ale vrátil do běžné reality: probíhajícího zkouškového období. „To byla studená sprcha. Měl jsem pocit, že si musím vybrat, jestli se naplno věnovat cukrařině, nebo medicíně. A když nemáte daný problém s kým sdílet, protože nikdo jiný o vašem triumfu v soutěži zatím neví, je to složité,“ vzpomíná.

Když 16. března přes milion televizních diváků napjatě sledovalo, jak si charismatický dvaadvacetiletý student plní svůj cukrářský sen, Vojtěch už měl dávno po zkouškách a přemýšlel, co dál. Nakonec kývl na nabídku Martiny Muldoon, ředitelky Gourmet Academy, kde v současnosti vede vlastní kurzy pečení pro začátečníky i profesionální cukráře.

Vrtiškovými stálicemi se staly například dort Mt. Blanc s isomaltem (variace na jeho trnkový moučník z prvního dílu Peče celá země) a čtveřice minidezertů od kakaové baby s likérem Grand Marnier s pomeranči po pistáciový financier ochucený koriandrem a mučenkou.

Do budoucna Vrtiška plánuje uvést i další kurzy a na cestě je také kuchařka, která by měla vyjít pod hlavičkou nakladatelství Albatros někdy na podzim tohoto roku.

„Nechci volit chutě, kterými se zavděčím všem. Kombinace mango, maracuja a kokos je osvěžující a chutná v podstatě každému. Na druhou stranu si z ní nikdo na zadek nesedne, protože je známá a je všude. Zároveň ne každému bude chutnat kombinace kopr, espresso, citron, ale vím, že někteří lidé to vezmou jako highlight pokrmu a kulinářský zážitek,“ dodává Vrtiška.

Jak se rodí originální a funkční kombinace chutí? Může vám pečení pomoct se studiem tak náročného oboru, jako je medicína, a naopak? A kolik toho musíte po nocích upéct, abyste se mohli přihlásit do další řady soutěže Peče celá země? Dozvíte se v nové epizodě podcastu Forbes Life!