Nedávno zesnulého Jiřího Menzela můžeme bez váhání zařadit mezi nejproslulejší postavy české a československé filmografie. Za svůj život posbíral řadu ocenění nejen u nás, ale i v zámoří a jeho filmy inspirované dílem Bohumila Hrabala patří dodnes ke kultovním snímkům.
Menzelovu kariéru provázel jak úspěch, tak nástrahy a překvapení, které mu pod nohy kladla doba. Toto jsou ta nejzajímavější čísla spojená s jeho profesním životem:
1:1
Za svou kariéru získal Jiří Menzel dvě nominace na cenu akademie – Oscara. Jednu z nich se mu podařilo proměnit v roce 1968 s filmem Ostře sledované vlaky. Tehdy mu bylo pouhých 30 let. V roce 1987 o cenu usiloval jeho další film – Vesničko má středisková. V tomto případě ale zůstalo jen u nominace.
Rok před získáním Oscara ocenili Ostře sledované vlaky také filmoví kritici New York Times, kteří je zařadili mezi 10 nejlepších filmů roku 1967.
2 + 1
Dva české lvy získal Jiří Menzel přímo za režii – v roce 1994 za film Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina a v roce 2006 za film Obsluhoval jsem anglického krále, za který obdržel také ocenění v kategorii Nejlepší scénář.
3 roky
Tak dlouho byl Jiří Menzel členem Divadla Járy Cimrmana. Se Zdeňkem Svěrákem a Ladislavem Smoljakem se sblížil při natáčení filmu Na samotě u lesa, k němuž ti dva napsali scénář. Menzel přišel do souboru v roce 1976 a vydržel tam až do roku 1979. Zahrál si tak třeba roli Meyera ve Vraždě v salonním coupé či lékaře v Němém Bobši.
21 let
Tak dlouho čekal v trezoru film Skřivánci na niti, natočený v roce 1969 a zakázaný komunistickou cenzurou ihned po zkušební projekci.
81 milionů korun
Tolik utržila v kinech adaptace Obsluhoval jsem anglického krále z roku 2006, která vznikla na motivy stejnojmenné knihy Bohumila Hrabala. Film tehdy vidělo více než 850 tisíc lidí a stal se 10. nejvýdělečnějším v novodobé české historii.
14 minut
Délka Menzelova nejkratšího hraného filmu a zároveň jeho režijní prvotiny Umřel nám pan Foerster z roku 1963. Tento studentský film vznikal pod pedagogickým vedením Otakara Vávry, Václava Hanuše a Bohumila Šmída.
Menzel během svých studií natočil ještě jeden krátkometrážní film, šestiminutové Domy z panelů z roku 1959. Nejedná se však o hraný film, ale o dokument.
22 let
V době natáčení kultovních Postřižin byl Dalešický pivovar už tři roky mimo provoz. Poslední várka piva tady byla stočena v roce 1977. S příchodem nových majitelů, kteří komplex koupili na konci 90. let, se tu však začalo opět vařit pivo.
77
Osudový rok, kdy vznikla iniciativa Charta 77, která se vymezovala vůči porušování lidských a občanských práv. Reakcí komunistické strany byla takzvaná Anticharta, mezi jejíž signatáře Menzel patřil. Za svůj podpis se nestyděl, považoval jej za ostudu těch, kdo k němu mnoho tehdejších umělců dotlačili.
160 korun denně
Tolik činil během natáčení Ostře sledovaných vlaků honorář Václava Neckáře. Celkem si hlavní hvězda filmu vydělala 9 tisíc Kčs. Například Naďa Urbánková dostala za natáčení 450 korun.
2013
V tomto roce vstoupil do kin poslední film Jiřího Menzela – Donšajni. Jeho tržby už však nebyly tak astronomické jako v případě předcházejícího Obsluhoval jsem anglického krále. I tak si film v kinech vydělal téměř 13 milionů korun.