Proměňovat své město k lepšímu – takové motto nese obecně prospěšná společnost Containall, která v Praze vybudovala kulturní centra třeba za kyvadlem metronomu na Letné, na dvoře nevyužívaného domu na Malé Straně či u vinohradského Sokola.
Nyní se díky iniciativě na několik dnů proměnila budova ústředního sídla České strany národně sociální, jejíž členkou byla i Milada Horáková. Historické sídlo strany na náměstí Republiky je už několik let až na pár nájemníků prázdné.
„Náš festival Pokoje, který představuje tvorbu studentů uměleckých vysokých škol, jsme proto chtěli uspořádat zde. Zpřístupnit další místo v centru Prahy, do kterého se jen tak nedostanete,“ vysvětluje aktivitu spoluautor projektu Jan Faltys.
Letošní ročník festivalu, který je příznačně nazvaný Pokoje, slaví už desáté narozeniny. Podstatou akce je, že v historických budovách, které jsou ovšem dlouhá léta prázdné a nerekonstruované, přetvoří mladí umělci každý pokoj svou instalací.
Tímto způsobem už studenti proměnili dříve například Desfourský palác nebo budovu v Hybernské ulici. Loňský ročník byl výjimečný: kvůli protipandemickým opatřením se musel konat online, v pokoji každého ze zúčastněných umělců.
Přehlídka Pokoje patří k dalším z takzvaných site-specific projektům, kterými se Praha může pochlubit. Jedná se o umění, které je vytvořeno pouze pro konkrétní prostor a na omezený čas. V tomto případě je to do 17. listopadu, kdy akce bohatá na doprovodný program vrcholí.
„Záměrně se tak stane na den studentstva, který jsme chtěli oslavit,“ vysvětluje Jan Faltys. Sdružení také ocení čtyři instalace odměnou ve výši dvacet tisíc korun. O třech nejlepších rozhodne odborná porota, čtvrtou vyberou návštěvníci. „Cítíme potřebu studenty motivovat, i když se jedná jen o částku symbolickou,“ doplňuje Faltys.
Vydejte se do Pokojů nejen proto, abyste obdivovali budovu, kde se psaly dějiny – je to i šance, jak poznat nové mladé umění, jehož sběrateli se můžete stát ještě ve chvíli, kdy nedosáhlo závratné hodnoty.