Laura Limbourg, Jan Vytiska nebo Patrik Kriššák. Osmička umělců se na podzim minulého roku vydala do Konga. Tady společně s českou organizací Save Elephants prozkoumali místní přírodu i fungování pytláckých skupin obchodujících se slonovinou. A skrze prodej děl, která díky cestě vznikla, dostanou do světa film o činnosti tuzemské neziskové organizace. 

Vzdušnou čarou je to z České republiky do Konga ve střední Africe přes šest tisíc kilometrů. Právě na této trase působí v Třinci sídlící organizace Save Elephants Arthura F. Sniegona, člena Forbes výběru 30 pod 30 z ročníku 2016. 

„Zájem Save Elephants směřuje hlavně do jižního Konga, které je z pohledu ochranářských organizací neprávem dosti opomíjené,“ řekl Forbesu v roce 2022 Arthur F. Sniegon k aktivitám své neziskové organizace. Ta se už více než deset let snaží potírat pytláctví a nelegální obchod se slonovinou, stejně jako šířit osvětu o tomto tématu.

O činnosti projektu rodáka z Třince před několika lety vznikl film The Elephangelist, který nahlédl pod pokličku monitorování africké divočiny a rozkrývání sítě pytláků se slonovinou. Za tvorbou snímku tehdy stál i dokumentarista a producent Lukáš Hodis, který se o činnosti Save Elephants rozhodl minulý rok natočit další celovečerní snímek. 

„I když filmem provádí významná osobnost české popkulturní scény, záhy se ukázalo, že na dokončení snímku bude těžké sehnat peníze,“ líčí Lukáš Hodis s tím, že pro většinu českých firem a institucí není dění v Africe zóna zájmu, a tak k financování snímku o aktivitách tuzemské neziskové organizace musel tým přistoupit jinak. 

Že nakonec padlo rozhodnutí zkusit peníze vybrat skrze prodej umění, hodnotí Lukáš Hodis jako pragmatický krok. Uvádí, že nejrůznější dobročinné aukce mají výrazný potenciál pro fundraising podobných aktivit, a proto se ho předsevzal otestovat u již natočeného snímku. 

Díky tipům ze svého okolí oslovil na české scéně etablované umělce, jmenovitě Alžbětu Josefy, Adama Kašpara, Markétu Kolářovou, Patrika Kriššáka, Lauru Limbourg, Martina Salajku, Vladimíra Vélu a Jana Vytisku, a na podzim minulého roku vyrazili společně na sedmnáctidenní expedici do Konga.

info Foto Radek Karkys
Malířka Laura Limbourg byla jednou z účastnic umělecké expedice

„Arthur byl s námi celou dobu a na cestě vyprávěl například příběhy o tom, jak dělal volavku na pytláky se slonovinou. Když jsme navíc byli v přírodní rezervaci Tsoulou, kde jsme stopovali nejen slony, zjistili jsme, že zvířat opravdu viditelně ubývá. Nejvíce jsme jich bohužel viděli na místním bushmeat marketu,“ líčí pro Forbes umělkyně Laura Limbourg, absolventka pražské AVU. 

I ona se společně s dalšími kolegy z oboru vydala do Konga hledat nové tvůrčí impulsy. Přesto, že sama má s cestováním bohaté zkušenosti – ve své tvorbě se dlouhou dobu zabývá zejména zpracováváním témat z formativního pobytu v jihovýchodní Asii –, přiznává, že zážitky z Konga pro ni představují důležité vykročení z komfortní zóny.

„Jako nejdůležitější se ukázal bezprostřední kontakt s přírodou. Spali jsme ve stanech, a když nám došly potraviny i voda, byli jsme na ní zcela závislí,“ vzpomíná umělkyně a dodává, že do své tvorby si ze středoafrické země přiváží novou paletu barev, zejména zelených odstínů, jež si pro další použití fotografovala v místním pralese. 

Pro další se podle Lukáše Hodise staly námětem jejich obrazů i konkrétní situace. Vzpomíná například na chvíli, kdy s umělci navštívili místo, kde v období sucha samovolně vznikají požáry nebo je tu místní záměrně zakládají, aby mohli pěstovat maniok. 

„Byl jsem v Kongu už potřetí a bylo pro mě fascinující pozorovat, jak tvůrci zažívají ony situace poprvé. Bylo vidět, že konkrétně toto s nimi opravdu pohnulo. Jeden z umělců si dokonce vzal tento výjev jako předlohu svému obrazu,“ říká. 

Ony obrazy, o kterých se zmiňujeme, jsou výstupem konžské umělecké expedice. Každý umělec vytvořil jeden, a to právě na chystanou výstavu a souběžnou online aukci (tu organizuje Artslimit s KodlContemporary), jež by měla vynést peníze nejen na chod organizace Save Elephants, ale zejména na dokončení natočeného filmu.

Ten by podle dokumentaristy Lukáše Hodise měl mít premiéru letos na podzim. Do té doby by se rád s uměleckým projektem do Konga ještě jednou vrátil. Jak přiznává, o expedici je ze strany výtvarníků velký zájem, před první musel dokonce některé zájemce, již se o projektu od kolegů výtvarníků doslechli, odmítat. 

Tvůrce snímku také doufá, že by umělecké expedice mohly přilákat i komerční partnery. „Po této první se nám to povedlo. Věřím, že i díky tomu si firmy uvědomí, že i když je tohle téma daleko jejich obchodním zájmům, má smysl ho podporovat,“ dodává za tvůrčí tým Lukáš Hodis. 

Předaukční výstava (a samotná online aukce) osmi vzniklých děl z pera osmi českých umělců bude k vidění od 3. března, a to v Provozní budově B Národního divadla na náměstí Václava Havla.