Hodinky za skoro 200 tisíc dolarů. Šperky z oceli za desetitisíce. To nejlevnější z nabídky je pero za 350 dolarů. Přesto můžete mít dobrý pocit, když se vám poštěstí něco z toho si koupit.

Značka Fonderie 47 totiž přišla se zajímavým nápadem, jak propojit luxus a snahu o lepší svět. Na výrobu svých hodinek či per kupuje a taví zbraně zabavené v afrických konfliktech a vy si tak s každým jejich produktem kupujete svůj kousek světového míru.

Základní surovinou, ze které své produkty vytváří, jsou totiž útočné pušky AK-47, tedy legendární kalašnikovy. Ty v roce 1947 vymyslel sovětský inženýr Michail Kalašnikov a kvůli tomu, že si Sověti neošetřili patentovou ochranu, se rychle rozšířily po celé planetě.

thum-a-kalasnikov

Zakladatel Fonderie 47 Peter Thum. S kalašnikovem.

Od té doby sloužily v mnoha ideologických válkách a v Africe kalašnikovy dodnes na mnoha místech považují za symbol svobody. A svět zase za symbol Afriky. Ne nadarmo je tam Kalaš oblíbeným jménem pro malé chlapce a třeba Mozambik má AK-47 dokonce vyobrazen na státní vlajce.

Za každý prodaný šperk, doplněk, pero nebo hodinky Fonderie 47 v Africe (především v Kongu) vykoupí a zničí určitý počet samopalů – za pero dva, za prsten 75 a za hodinky tisíc. A vy dostanete designový doplněk, který nese sériové číslo jedné ze zničených zbraní.

fonderie-hodinky

Takto vypadají hodinky ze samopalu…

Odhaduje se, že jen v Kongu zabily kalašnikovy až 5 milionů lidí. Fonderie 47 se za 5 let, co existuje, podařilo zničit více než 50 tisíc smrtících zbraní.

A chce v tom pokračovat dál, Afričané si většinou nemohou dovolit koupit nové pušky a zakladatel Fonderie 47 Peter Thum proto věří, že jejich ničení je cesta, jak počet zbraní v Africe snížit. A věří tomu i John Zapolski, se kterým Thum Fonderii 47 založil (Zapolski v roce 2012 firmu opustil).

Tihle dva se potkali na konferenci TED 2009 a během celkem nezávazného rozhovoru na chodbě se shodli, že zbraně v Africe jsou opravdu velký problém. Oba totiž navštívili Tanzánii a další africké státy a na vlastní oči viděli, že samopaly tu jsou běžné i v rukou malých dětí a že vyvolávají bezdůvodné násilí.

fonderie-pero

…a takhle zase pero.

A tak si řekli, že by se o problému měli pobavit víc. A zkusit s ním něco udělat. Víc o tom, jak se k nápadu vyrábět hodinky a šperky ze samopalů dostali, si můžete přečíst v tomto článku.

I když výrobky Fonderie 47 na kalašnikovy odkazují, tak pokud se k nějakému dostanete, rozhodně nebudete mít pocit, že byste si kupovali charitativní předměty. S firmou spolupracují světoví designéři jako Adrian Glessing, David Candaux, James de Givenchi nebo Philip Crangi a každý kousek je ručně vyráběný originál, který kombinuje drahé kovy s ocelí pocházející ze zničených zbraní.

Kupujete si tak především něco, co je krásné a lákavé, prostě opak kalašnikovů. A navíc, Fonderie není neziskovka, netají se tím, že luxus prodává pro peníze a je tak zajímavá pro investory, kterých už řadu získala.

U nás jsou dostupná pouze pera, na kterých Fonderie spolupracuje s americkým výrobcem A.T.Cross. A s tímhle kalašnikovem ostudu rozhodně neuděláte.