Nejdřív hlavní cena na prestižním filmovém festivalu v Benátkách, teď i kasovní úspěch. Ponurý thriller Joker o zrození slavného batmanovského superpadoucha má za sebou první víkend po uvedení do kin a dařilo se mu rekordně: jen za první den promítání utržil ve Spojených státech 39,9 milionu dolarů, za celý víkend se jeho celosvětové tržby vyšplhaly dokonce na 234 milionů dolarů (v Česku film během víkendu vidělo bezmála 103 tisíc diváků a utržil necelých 17 milionů korun) – u filmu s přístupností kategorie R (nepřístupné do 17 let bez doprovodu dospělého) něco nevídaného.
Joker opravdu není typický komiksový spektákl, jaké dnes táhnou do kin nejenom mládež. Film ze stáje DC Comics s rozpočtem 60 milionů dolarů šetří zvláštními efekty a místo nich nabízí značně skličující příběh muže propadajícího se postupně do šílenství. Samozřejmě s nezbytnou dávkou násilí navrch.
To ale očividně nevadí. Už v minulosti se ukázalo, že komiksové diváctvo stráví i náročnější filmovou potravu: stačí si vzpomenout na úspěch wolverinovského filmu Logan (2017) z konkurenční dílny studia Marvel, ale i na vážný batmanovský restart v režii Christophera Nolana. S nově příchozím Jokerem teď média i diváci pějí ódy na „životní výkon“ oscarového herce Joaquina Phoenixe a svou porci úspěchu zažívá i režisér Todd Phillips, který na sebe zatím upozornil hlavně ujetými komediemi Pařba ve Vegas, Pařba v Bangkoku či Pařba na třetí.
Svůj podíl na divácké zvědavosti mají i zkazky na sociálních sítích. Nový Joker je údajně kontroverzní a může spustit celosvětovou vlnu anarchie a násilí. Vyjádřením přispěli i zástupci amerických policejních složek nebo také přeživší tragické střelby v coloradském městě Aurora, kde obzrojený útočník zastřelil 12 diváků na projekci batmanovského filmu Temný rytíř povstal. A objevily se i hlasy spojující postavu Joaquina Phoenixe s misogynním hnutím tzv. incelů.
Lidé zkrátka rádi tančí s ďáblem za měsíční noci, a to už skoro neuvěřitelných 80 let. Joker se poprvé objevil na stránkách komiksu Batman 25. dubna 1940. Tvůrci v čele s legendárním Bobem Kanem chtěli děsivého klauna zabít hned v prvním dílu, ale místo toho se z něj stal Batmanův arcirival a taky jeden z nejoblíbenějších padouchů v komiksových dějinách.
Za 80 let se jeho klaunovská tvář mnohokrát proměnila a s ní se vyvíjel i Jokerův charakter. Jaké další podoby vedle té Phoenixovy na sebe vysmátý šílenec už v minulosti vzal?
Cesar Romero
Film: Batman (1966), seriál: Batman (1966–1968)
Televizní ikona Cesar Romero byl první, kdo Jokerovi propůjčil svůj obličej a úsměv. Jeho Joker byl ale ještě rozpustilý vtipálek a celý seriál i následný film jsou z dnešního pohledu spíš humorná podívaná. Stačí si vzpomenout, jak Batman v podání Adama Westa přesedá ze svého Batmobilu do Batčlunu a přitom volá ze své Batvysílačky… Joke navíc: jak na něj prozradily HD remastery původních záběrů, Romero si při natáčení neoholil knír.
Jack Nicholson
Film: Batman (1989), režie: Tim Burton, celosvětové tržby: 411,5 milionu dolarů
Málokterý herec měl podle nás takové fyzické předpoklady stát se dokonalým Jokerem jako Jack Nicholson. Režisér Tim Burton tehdy už superhvězdného herce obsadil po bok méně známého Michaela Keatona a z jejich společného Batmana se stal kultovní a zároveň výdělečný snímek, který si navíc odnesl Oscara za nejlepší výpravu. Pro Nicholsona znamenala role navíc velký finanční úspěch: neřekl si za ni o svoji tehdy běžnou gáži 10 milionů dolarů, ale pouze o šest milionů s tím, že dostane podíl z tržeb filmu a taky z merchandisingu. Výsledek? Víc než 50 milionů dolarů na Nicholsonově kontě.
Heath Ledger
Film: The Dark Knight (Temný rytíř, 2008), režie: Christopher Nolan, celosvětové tržby: 1 miliarda dolarů
Brilantní režisér Christopher Nolan po začátku nového milénia vzkřísil Batmana, kterého v 90. letech málem zabily dva příliš barevné, a hlavně ulítlé batmanovské pokusy (pamatujete na batoblek s batbradavkami?) v režii Joela Schumachera – Batman Forever (1995) a Batman & Robin (1997). Nolan bral svoje komiksové postavy vážně, Batmanovi dodal hloubku a Heath Ledger se navzdory počátečním protestům proti jeho obsazení ukázal jako výjimečná volba. V roli Jokera podal fantasticky šílený výkon, jenže jeho „životní role“ ho ten život nejspíš i stála. Do herecké přípravy se položil natolik, až se mu prohloubily dlouhodobé problémy s insomnií, a krátce před uvedením filmu do kin se ve věku 28 let předávkoval léky na spaní. Oscara za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli získal in memoriam.
Cameron Monaghan (dvojrole jako Jerome a Jeremiah Valeskovi)
Seriál: Gotham (2014–)
Je to Joker, a přece není. Seriál Gotham, který studio Fox pustilo do světa v roce 2014 a letos si odbyl už pátou sezonu, se na Batmanův svět dívá z jiného úhlu: pohledem komisaře Jamese Gordona. A stejně jako je v tomhle Prebatmanovi leccos jinak, než jsme zvyklí, dvojčata Jerome a Jeremiah Valeskovi sice oficiálně Jokerem nejsou, ale obě postavy v dvojroli Camerona Monaghana na něj jasně odkazují.
Mark Hamill (hlas)
Poslední film: Batman: The Killing Joke (2016), režie: Sam Liu, celosvětové tržby: 4,4 milionu dolarů
Takhle to vypadá, když se Luke Skywalker dá na temnou stranu Síly. Mark Hamill propůjčil svůj hlas Jokerovi dokonce opakovaně. Jednak jste ho mohli slyšet v několika hrách, z nichž nejslavnější jsou dva díly ze série Arkham od studia Rocksteady, a potom také během téměř dvou dekád v animovaných seriálech a filmech. Naposledy v roce 2016 v adaptaci stejnojmenného komiksu Batman: The Killing Joke od legendárního Alana Moorea, kterou si na studiu Warner Bros. vymohli jeho fanoušci. Přestože měl jít film původně rovnou na video, díky své popularitě se po uvedení na Comic-Conu v San Diegu dočkal i promítání ve vybraných kinech v USA.
Jared Leto
Film: Suicide Squad (Sebevražedný oddíl, 2016), režie: David Ayer, celosvětové tržby: 746,8 milionu dolarů
Oscarový herec se prý pro tuhle roli hodně nadřel, jenže výsledek zůstal stejně jako celý film daleko za očekáváními, byť finančně to propadák rozhodně nebyl. Není to ovšem Letova vina – většina natočeného materiálu s Jokerem skončila na podlaze pomyslné střižny. A to málo, co nakonec z Jokerova výstupu v konečné verzi filmu zůstalo, bylo na celém spektáklu nejspíš to nejlepší. Spekulovalo se, že Letův Joker spolu s partnerkou Harley Quinn (Margot Robbie) dostanou vlastní film, ale dočkala se zatím jen Harley, která do kin vtrhne s baseballkou příští rok v únoru ve svém sólo snímku Birds of Prey.
Zach Galifianakis (hlas)
Film: The LEGO Batman Movie (2017), režie: Chris McKay, celosvětové tržby: 311,9 milionu dolarů
Od lego panáčků byste vážné drama asi nečekali a skutečně se ho v tomhle případě ani nedočkáte. Přesto je plastový padouch s oslnivě zelenými vlasy skvělým dílkem do mozaiky Jokerovy komplexní (nebo spíš roztříštěné?) osobnosti. Tvůrci jeho kostičkovou verzi postavili na Jokerově emocionální závislosti na Batmanovi a potřebě neustále upoutávat jeho pozornost pácháním zločinů a různých skopičin, což je charakteristika, kterou snadno najdete i v řadě mnohem vážněji podaných interpretací.
Wataru Takagi
Film: Batman Ninja (2018), režie: Junpei Mizusaki, tržby: 3,6 milionu dolarů
I Japonci mají svého Batmana… A tím pádem samozřejmě i Jokera. Děj animovaného příběhu, který produkovalo studio Warner Bros., se odehrává z velké části ve feudálním Japonsku, kam se celá gothamská parta klaďasů i záporáků přesune prostřednictvím stroje času. Joker se i v dávné minulosti zvládne stát šéfem padouchů stejně dobře jako v moderním Gothamu a Batmanovi nezbývá než si osvojit tradičnější metody boje, aby se mu mohl postavit. Počítat v tomhle případě tržby nemá moc cenu, film byl určen přímo na DVD a Blu-ray. Ale pokud máte rádi Batmana, vidět byste ho měli – minimálně pro zajímavost.