Sbírá je herečka Gwyneth Paltrow, vizionářská hudebnice a matka syna Elona Muska Grimes, návrhářka Victoria Beckham a Grammy ověnčená zpěvačka Adele si bez nich neumí představit vystupování.
Jedná se o křišťály a polodrahokamy, kterým připisují známí a mocní léčivou moc. Jen hashtagů #crystalhealing, což můžeme volně přeložit jako uzdravení za pomoci krystalů, je na Instagramu přes pět milionů.
Alternativní wellness procedury jsou totiž momentálně velmi trendy nejen mezi startupisty ze Silicon Valley a zaměstnanci filmového průmyslu v Los Angeles. Být zdravý je teď nejvyšší komodita, kterou můžete dát na odiv.
Pořizovat si drahé hodinky, umělecké předměty, auta nebo kabelky je příliš prozaické. Ale utratit jmění za údajně léčivé kameny s vytříbeným vzhledem, tím zabijete dvě mouchy jednou ranou. Za prvé dáte najevo svůj status, za druhé nejste přízemní osoba, ale člověk věřící na transcendentnost. Což miliardáři jako Elon Musk nebo Karel Janeček rádi ocení.
Podle Christie’s loni poklesl zájem o diamanty o 25 procent, ale křišťály, ametysty, malachity nebo citríny se těší stabilní oblibě. Sběratelé jsou podle dat této aukční síně ochotni utratit až 30 milionů korun ročně právě za polodrahokamy.
Tento trend panuje v Evropě už od 18. století, kdy zdejší šlechta budovala své kabinety kuriozit, kam bezpodmínečně patřily i cenné nerosty v nejrůznějších tvarech.
Jednu z největších sbírek těchto kamenů má ale libanonský finančník Salim Eddé, který soupeří o to, kdo bude mít lepší kolekci, se zakladatelem legendárního uměleckého souboru Cirque du Soleil Guyem Lalibertém.
V Čechách si asociujeme polodrahokamy stále s určitou skupinou alternativně smýšlejících jedinců, kteří neodpovídají konvenční představě bohatých a mocných. V obchodě s ezoterickými předměty U Džoudyho seženete křišťály za několik desítek korun, což se samozřejmě nedá srovnávat se vzácnými růženíny, které nabízí newyorský prodejce drahých kamenů Stuart Wilensky v přepočtu za 19 milionů korun.
Pro milovníky módy, stylu a polodrahokamů je učiněným svatým grálem sbírka křišťálů, pyritů a ametystů od Yvese Saint Laurenta, která byla v Christie’s prodána už v roce 2009.
Polodrahokamy jsou nyní také velmi v kurzu, co se interiérů týče. Stačí navštívit vilu Tugendhat a kontemplovat u onyxové stěny, abyste pochopili, že potřebujete také takový kout ve svém příbytku.
Pak chybí už jen jedno: navštívit britský či americký showroom Crystal Classics, kam často chodí celebrity nebo šéfové těch největších firem. Odjíždějí odsud s obrovskými akvamaríny z Pákistánu (průměrně stojí okolo dvou milionů korun) nebo se vzácnými beryly z Utahu.
Chcete se také stát sběrateli polodrahokamů? Pak vězte, že neexistují rigidní pravidla. Trendy jsou všechny typy: od achátů, ametystů, citrínů, až po pyrity, růženíny či malachity a křišťály. Důležité je jen, aby byly dostatečně kvalitní. Bonusem k pořízení takové sbírky jsou pak, jak někdo věří, léčivé schopnosti krystalů.