Štěpán Koudela miluje hory a lyže. Dokonce tak moc, že deset let trpělivě sbíral všechny potřebné certifikáty, aby si v rakouském Söldenu mohl jako první Čech otevřít svou lyžařskou školu Snowlines.
Jenže tohle vyřešilo jeho závislost na lyžování jen na šest měsíců v roce. Pro druhou polovinu roku proto našel jiné řešení – když je v Evropě léto, sedne na letadlo a letí lyžovat tam, kde je právě zima. Do And v Jižní Americe.
„V Austrálii nebo na Novém Zélandu nejsou hory tak rozmanité, navíc Chile a Argentina jsou z Česka dostupnější,“ vysvětluje Koudela. „A má to nádech exotiky. Hory jsou tam podobné Alpám, ale okolí je úplně jiné. A je tam i lepší víno a maso než v Rakousku, takže je to i gurmánský zážitek,“ směje se osmatřicetiletý instruktor.
Štěpán Koudela.
Jasně, všichni okolo vás teď plánují dovolenou u moře, ale pokud vás tropická vedra nelákají, co letos zkusit trochu jinou exotiku a místo plavek zabalit do kufru lyžařskou helmu? Štěpán Koudela vám poradí, kde si právě teď v Argentině a Chile nejlépe zalyžujete – a klidně tam jako váš osobní instruktor poletí s vámi.
„Letos na začátku září jedu lyžovat do Ushuaii na jižním cípu Argentiny, protože se tam letos koná kongres všech instruktorských asociací z celého světa, ale jinak je nejdostupnější Chile. Něco málo přes hodinu jízdy autem od hlavního města Santiago de Chile jsou tři největší a nejmodernější střediska, v případě Argentiny je cesta trochu zdlouhavější,“ říká Koudela.
Střediska, o kterých mluví, se jmenují Valle Nevado, La Parva a El Colorado, sezona tady začíná v polovině června a končí v polovině září, jezdí sem trénovat i třeba český lyžař Ondřej Bank a až na všudypřítomnou španělštinu si tady budete připadat jako v Alpách.
„A taky si tady lyžování užijete srovnatelně jako v Alpách. Lyžuje se tady ve vyšších výškách, hodně nad 3000 metrů, ale sjezdovky jsou podobné. Vybavení je tam trochu starší, většinou jen sedačkové lanovky, takže to spíš připomíná Francii než Rakousko. Ale čekání ve frontách jsem tam nezažil,“ vzpomíná Koudela.
Chilské středisko Portillo.
Vůbec nejslavnější středisko v Chile je Portillo, kde si zalyžujete na 60 kilometrech sjezdovek. V roce 1966 tady na mistrovství světa vyhrál zlato legendární sjezdař Jean-Claude Killy a dnes bývá Portillo řazené do deseti nejlepších lyžařských středisek světa. „Zajímavé je, že tam jste už v subtropickém pásu, takže nahoře v horách lyžujete, a když sjedete níž, jsou všude kolem vás kaktusy,“ usmívá se Koudela.
Ještě větší rozdíl je údajně ve sněhu. V Chile i Argentině se totiž lyžuje téměř výhradně na tom přírodním. Díky blízkosti oceánu tady sněží hodně, takže umělé zasněžování není potřeba.
„Sněží tam nejčastěji v bouřích, takže sněží třeba vytrvale celý den, během kterého napadne naráz metr sněhu, a pak je zase na několik dní krásně,“ popisuje český instruktor. „Má to tu výhodu, že svahy jsou tam díky tomu stabilnější, takže když tam jdeme s klienty na freeride, je to bezpečnější, protože nehrozí tolik laviny jako v Alpách,“ dodává.
Cenově vycházejí skipasy v Chile podobně jako v Evropě – třeba den lyžování v Portillu vyjde v nejvyšší sezoně (od 6. července do 14. srpna, plus všechny víkendy) na 42 dolarů. Týdenní balíček s ubytováním v luxusním hotelu u sjezdovky, plnou penzí a skipasem se pak dá pořídit zhruba od čtyř tisíc dolarů.
Chilské středisko La Parva.
A za tyhle peníze dostanete i pocit jisté výjimečnosti – Evropanů tady na sjezdovkách moc nepotkáte, kromě místních tady totiž dominují Američané a trochu překvapivě i Brazilci.
„Byl jsem tam na lyžích i na týden, ale také se to dá krásně protáhnout a spojit s cestováním. Třeba americké cestovky nabízejí hodně zájezdy Ski and Wine, protože kromě lyžování tam můžete objet i tamní vinařství,“ říká Koudela. „A když tam vyrazíte na začátku září, což je v Chile začátek jara, můžete lyžovat, pak přeletět na sever Brazílie, kde zrovna začíná kitesurfingová sezona, a pár dní ještě můžete jezdit na kitesurfu,“ navrhuje.
V Argentině zase Koudela doporučuje zkusit středisko Cerro Catedral, které leží u města San Carlos Bariloche. Jde o největší argentinské lyžařské středisko vzdálené zhruba 1600 kilometrů od Buenos Aires. San Carlos Bariloche vás dostane nádhernou horskou architekturou, díky které se tomuto městu přezdívá „Malé Švýcarsko“.
Argentinské středisko San Carlos Bariloche.
A pokud vás láká ještě trochu netradičnější lyžování, doporučuje Koudela vyrazit co nejvíc na jih. „Nahoře u Santiaga si budete připadat jako v Alpách, ale čím blíž budete Patagonii, tím víc mají hory jiný ráz. Je to logické, protože je tam také hodně sopek,“ směje se český instruktor.
„Vyšlapete si to na lyžích až na vrchol sopky, nahoře si připadáte jak u pekelné brány a pak zase sjedete po krásném prašanu dolů. Tohle v Rakousku nezažijete,“ dodává Koudela.
Teď je to na vás – moře a pláže ve Španělsku, nebo lyže a víno v Chile?