Chcete, aby si rodina zapamatovala váš dárek? Pak jim zkuste pod stromeček místo ponožek nebo hrnku darovat extrémní zážitek (čas na to ještě máte). Vřele to doporučuje například studie americké Cornellovy univerzity, svým blízkým totiž darujete něco, co vydrží mnohem déle než sebelepší oblečení či nádobí. Jedná se o větší investici, ale nebojte, banku kvůli tomu vyloupit nemusíte. Podívejte se na přehled těch nejzajímavějších adrenalinových výletů od procházek s tučňáky na Falklandech po seskok z helikoptéry do prašanu kanadských hor. Možná si nějaký vyberete.

1. Výšlap na nejvyšší ekvádorské sopky

„Jeden z nejkrásnějších pohledů, jaké si vůbec můžete představit,“ říká produktový manažer společnosti KE Adventure, Pete Royall, o výstupu na tři zasněžené ekvádorské sopky – Cayambe (5790 m), Cotopaxi (5897 m) a Chimborazo (6310 m). Podle Royalla je ale nezbytné naučit se chodit s horolezeckými mačkami. Cena za výstup se pohybuje okolo 70 tisíc korun.

Vn. Cotopaxi

Cotopaxi je jednou z nejkrásnějších ekvádorských sopek.

2. Heli skiing

Chcete zažít seskok z helikoptéry do 10metrového prašanu? Pak si připravte dobré lyže a taky hodně peněz. Seskok do hornaté oblasti Blue River v Britské Kolumbii, který nabízí firma Mike Wiegele Helicopter Skiing, začíná na zhruba 80 tisících korunách. Instruktoři vás provedou hlubokým sněhem i strmými svahy hor Cariboo a Monashee.

Helicopter & Skier

3. Procházka s tučňáky

Selfie s tučňákem? Proč ne. Na Falklandských ostrovech se s nimi můžete procházet ve volné přírodě. Provede vás Jenny Lexton, která se této práci věnuje už 25 let. Výlet se dá pořídit od přibližně 55 tisíc korun.

tucnaci na falklandech

4. Jak přežít v divočině

Tohle by vám mohlo zachránit život. A taky je to alternativa k letním táborům. Cliff Hodges a jeho společnost Adventure Out vás naučí, jak přežít v divoké přírodě bez jakýkoliv moderních prostředků. „Nestojíme o to, aby naši klienti trpěli. Chceme je jen naučit, jak si zachránit život, kdyby se ocitli v hlubokých lesích bez cizí pomoci,“ vysvětluje Hodges. Počet zájemců se od založení firmy v roce 2005 zčtyřnásobil. Dobrodružství v kalifornské Santa Cruz se můžou účastnit děti od 12 let za doprovodu rodičů. Cena kurzu začíná na zhruba 3 tisících korunách.

prezit

5. Islandské ledové jeskyně

Pokud se chystáte na Island, tak jedině v zimě. V tomto ročním období totiž příroda každoročně vykouzlí úchvatné jeskyně ze zamrzlé vody. Jsou vzdálené pár hodin od Reykjavíku. U společnosti Glacier Guide se dá výlet pořídit od přibližně 3 700 korun.

ledovec jeskyne

6. Potápění se žraloky

Potkat se s žralokem v tváří tvář bez rizika úrazu možné je. Nabízí ho společnost Apex Shark Expedition v Kapském městě. Podle generální manažerky Karyn Cooper se chování žraloků v průběhu roku mění. Od února do září zůstávají v blízkosti lodi, ale v ostatních měsících je můžete naopak vidět lovit tuleně. Čtyřhodinový mořský výlet s potápěním v kleci koupíte za cca 3 tisíce korun.

zralok

7. Solné pláně v Bolívii

Plameňáci na největší solné pláni na světě Salar de Uyuni v Bolívii. Tenhle zážitek nabízí firma La Torre. „Při návštěvě ale počítejte s nízkou kvalitou ubytování. Nejsou zde toalety ani centrální vytápění,“ říká Roberto Orihuela, spoluzakladatel. Výlety k pláním jsou dostupné džípem za asi 5 tisíc korun.

uyuni

A pokud vás žádný z těchto zážitků neoslovil, tak se zkuste podívat na českou nabídku. Na internetu najdete spoustu firem, které nabízejí netradiční dárky od tandemových seskoků, po flyboarding (létání na vodě) nebo paragliding. Ty pořídíte za zhruba 3 tisíce korun.