Podzim je k nám letos milosrdný. Než hodnoty na teploměru definitivně klesnou z dvouciferných na mrazivé jednotky, využijte toho a vyrazte na výlet!
Odpočívat se dá procházkou po osvědčené stezce, co když ale protentokrát změníte směr a zahrnete do ní zajímavý architektonický skvost nebo vyhlídku? Pokud se vám zdá, že už jste všechny nápady vyčerpali během nedávných lockdownů, nezoufejte.
Připravili jsme pro vás průvodce po netradičních místech v okolí Prahy, o kterých dost možná uslyšíte vůbec poprvé.
Pečky
Asi patnáct kilometrů od Kolína leží pětitisícové město Pečky, které ukrývá hned několik neobvyklých architektonických pokladů. Cesta sem trvá necelou hodinku vlakem a hned po příjezdu vás čeká první zastávka: funkcionalistický vodojem.
Kulturní památka vyřešila koncem dvacátých let problémy s kvalitou pitné vody, znečišťované chemickou výrobou v pečeckých továrnách. Architekt vodojemu však není dodnes známý, uvažuje se o místním staviteli Františku Uhrovi, v jehož pozůstalosti se dochovalo několik návrhů, ale také Františku Jandovi, který má na svědomí podobné stavby v Kolíně a Poděbradech.
Až se pokocháte velkolepým vodojemem, stačí popojít přibližně 500 metrů, abyste narazili na světový unikát. Jubilejní chrám Mistra Jana Husa z let 1913–1916 je jedním z celkem dvou kostelů na planetě, postavených v duchu kubismu.
Druhý a podobně zapomenutý se jmenuje Betlémská kaple a nachází se v Prokopské ulici na pražském Žižkově. V něm se nachází kazatelna a mříže od Emila Králíčka, autora slavné pražské kubistické lampy.
Zvenku Husův evangelický chrám vypadá jako mnoho dalších kostelů, které člověk ve městech vídá běžně. Při vstupu dovnitř ale odhalí raně kubistický interiér, o kterém ví jen málokdo.
Jedinečné je jeho komplexní pojetí – kubismus se totiž věnoval především světskému prostředí, zejména pak bydlení. Zajímavá je i doba výstavby, ve které se navzdory první světové válce projekt nakonec podařilo dokončit.
Na realizaci výrazně přispěli krajané ze Spojených států amerických, na tu dobu nevídanou sumou pět tisíc dolarů. Unikátní interiér spojuje dva nejmodernější styly své doby – geometrickou secesi a kubismus. Za návrhem celé stavby včetně zařízení, které se dodnes podařilo zachovat v původním stavu, stojí architekt Oldřich Liska.
K vidění jsou tak originální vitráže v oknech, podlahy, kazatelna, varhany, lavice i jedinečný stůl Páně ve tvaru kalichu, jehož pojetím Liska předběhl dobu alespoň o třicet let. Lustry vychází z forem krystalů nerostů a kubistické tvarosloví nesou dokonce i desky na texty písní. Kostel je možné celoročně navštívit po předchozí e-mailové dohodě.
Dolní Břežany
Na současnější strunu hrají Dolní Břežany v okrese Praha-západ. Od centra hlavního města je dělí pouhých dvacet kilometrů, což z nich dělá ideální cíl cyklovýletu.
Moderní městečko prošlo v posledních letech zásadní proměnou, která se odrazila na výrazné kultivaci veřejného prostoru a služeb. Odborníci dokonce považují Dolní Břežany za pokračovatele vysoce hodnocené Litomyšle.
V roce 2017 se do architektonické ročenky dostal břežanský hřbitov od ateliéru Sendler – Babka a rok poté pak sportovní hala od Sporadical.
Jako návštěvník z vesmíru vypadá břežanská sportovní hala z roku 2016, spadající k místní základní škole. Kovový zaoblený povrch odráží okolí a znejisťujícím dojmem působí i fakt, že člověk nedohlédne na střechu.
Nedaleko se hned vedle cyklotrasy nachází vyhlídka Kamínek od architektky Elišky Formánkové. Vyrostla tu před čtyřmi lety na kopci, který se stal vedlejším produktem ze zbylé zeminy z budování sousedního obchvatu.
Na popud starosty Zlatníků Jiřího Rezka vznikl altán, pojmenovaný podle vedlejšího lomu. Dnes slouží jako živé potkávací místo pro Zlatničany i Dolnobřežaňáky, kteří z Kamínku (na úvodní fotografii) vyhlížejí kostel ve Zlatníkách.
Libčice
Rozlehlý areál bývalých šroubáren v Libčicích nad Vltavou se nachází pouhých pětadvacet kilometrů od Prahy směrem na Mělník. Před osmi lety ji zrevitalizoval architektonický ateliér Hoffman, což mu vyneslo i Národní cena za architekturu.
V areálu z roku 1872 sídlí samé cool firmy jako výrobce dřevěného nábytku LUGI, dětského nábytku a drobných dřevostaveb Devoto a showroom tu má i dánská firma Gubi. Kromě nich tu můžete navštívit galerii současného umění Arto.to, za kterou stojí taktéž manželé Hoffmanovi spolu s kunsthistoričkou Terezií Šimáčkovou.
Aktuálně v ní vystavují díla Petra Veselého a třeba se vám tu bude líbit natolik, že si prostory pronajmete na svoji akci. Natáčí se tu reklamy, konají svatby a pořádají firemní vánoční večírky.