Určitě se vám to někdy stalo – seznámili jste se s někým novým, byli myšlenkami trochu jinde a jméno, kterým se vám druhý představil, jste okamžitě zapomněli. Co dělat, aby se vám to už nestávalo? Tady je několik jednoduchých tipů, jak se znovuseznamování a trapným otázkám na jméno příště vyhnout.
Jméno hned po představení zopakujte
Experiment lingvisty Victora Bouchera ukázal, že si slova lépe pamatujeme, pokud je ihned zopakujeme. Až se vám tedy někdo příště představí, řekněte: „Také mě moc těší, [jméno].“ Nejlépe funguje, pokud jméno zopakujete směrem k někomu dalšímu – tak třeba poděkujte člověku, který vás s dotyčným představil: „Díky, že jsi mě s [jméno] seznámil/a.“
Pak položte otázku
Jedním z důvodů, proč si nejsme jména druhých schopni zapamatovat, je fakt, že začneme mluvit o sobě. Jak tomu předejít? Jednoduše – hned po představení položte druhému otázku, a vytvořte si tak prostor pro zapamatování jména v kontextu.
Nebo si dejte si kávu
Tento pokus ukázal, že si pamatujeme lépe, pokud se po učení odměníme kávou. Pokud toho využijete ve svůj prospěch, zvýšíte šance, že vám jméno jen tak z hlavy nevypadne.
Představujte si
Ano, čtete správně. Poté, co se vám druhý představí, si zkuste v hlavě pohrát s jeho/jejími nejvýraznějšími atributy. Příklad: potkáte Annu s oranžovými vlasy. Představte si Annu s mrkvemi místo vlasů a pokuste se si tento obrázek v hlavě uchovat. Čím bizarnější představa, tím lépe.
Spojujte
Příklad: potkáte Matěje. Vzpomeňte si na Matěje z dětství nebo ze školy a zkuste si jejich obrázky spojit dohromady. Uvidíte, že když si jméno dáte dohromady s někým, koho už znáte a máte jeho jméno dobře zafixované, tím lépe si ho v budoucnu vybavíte.
A hlavně – soustřeďte se
Klíčem ke všemu je samozřejmě plné soustředění. Pokud tedy víte, že vám zapamatování jmen dělá problémy, věnujte jim o to větší pozornost. Jednoduché, ne?