Chladné počasí v kombinaci s blížícím se jarem naše myšlenky čím dál častěji posouvá do další letní sezony. Na pláž si ale budeme muset ještě pár měsíců počkat. Pokud se tedy nevypravíte do některé z exotických destinací. Letos třeba do Thajska, kam se díky nově zavedeným přímým letům dostanete za jedenáct hodin z Prahy.

Thajsko je zemí mnoha tváří. Zemí malebných skalnatých ostrovů s pohádkovými plážemi, opic, Red Bullu, tuk tuků, shemales, divných autobusů, ale také levných obleků na míru a dnes také marihuany, jejíž prodej vláda povolila.

To hlavní, za čím sem zejména v zimních měsících letíte, vás ale praští do nosu, hned jak vystoupíte na novém lokálním letišti v Krabi – tropické vlhko i teploty, které vás okamžitě automaticky nutí hledat pláž s jemným bílým pískem a smaragdovým mořem. Třeba přímo tu v Ko Phi Phi, na které před čtvrtstoletím natáčel Leonardo di Caprio známý kasovní trhák Pláž.

Přímé lety z pražské Ruzyně do Thajska se zavedly na konci minulého roku a potrvají až do dubna. Čedok si od polských aerolinek LOT objednal dálkový letoun Boeing 787-9 Dreamliner, který během sezony odlétá jednou týdně v sobotu na tamní nové lokální letiště v Krabi na samém jihu Thajska.

Let trvá zhruba jedenáct hodin, což je oproti běžné cestě do Thajska, která s přestupem zabere desítky hodin, luxusní benefit. Na co se v Thajsku těšit a na co se připravit?

Prvně ubytování. Čedok poskytuje ubytování v Thajsku v několika populárních turistických oblastech v jihovýchodní Asii, konkrétně v Krabi i Koh Lanta, na Khao Laku a na ostrově Phuket. Nejčastěji se jedná o čtyřhvězdičkové a pětihvězdičkové hotely, které nabízí all inclusive, plnou penzi, polopenzi nebo jen snídani.

V rámci osmidenního pobytu jsme vyzkoušeli dva hotelové komplexy, jeden přímo u moře s názvem Graceland s klidnějším okolím plným přírody a druhý ve zhruba dvě stě kilometrů vzdáleném Ao Nangu s názvem Deevana, který se nachází nedaleko samého centra, kde na bulváru podél pláže tepe rušný denní i noční život. 

Přímo z těchto hotelů se míří i na půldenní nebo celodenní výlety lodí na mnohé ostrovy, které ční do výšky mnoha set metrů podél celého pobřeží Thajska. Pastvou pro oči jsou například Similanské ostrovy v Andamanském moři, které dostanou každého milovníka přírody i podmořského života.

Zářivě bílé pláže kontrastující s tyrkysovým mořem nebudete chtít opustit a začnete si pohrávat s myšlenkou, že byste loď nejraději nechali odplout a zůstali zde sami jako Robinson Crusoe.

Připravili byste se tím ale o další nezapomenutelný zážitek v podobě šnorchlování a pozorování podmořského života. Zejména ostrov Koh Ba Ngu je známý pro jedno z nejlepších míst pro šnorchlování v regionu s bohatou paletou korálů a živočichů.

Pokud budete přímo v Ao Nangu, pak se vám naskýtá příležitost nasát prostředí bondovek. V provincii Phang Nga totiž leží ostrov Khao Phing Kan, kterému se už téměř půl století neřekne jinak než James Bond Island. V roce 1974 se zde totiž natáčel Muž se zlatou zbraní s Rogerem Moorem v roli agenta královského veličenstva s povolením zabíjet. 

Krabi je také domovem několika přírodních parků, jako je například Khao Phanom Bencha National Park. Tyto parky nabízejí turistům příležitost poznat divokou přírodu, jako jsou pralesy, jeskyně a vodopády.

A má i bohatou historii a kulturu, kterou můžete prozkoumat navštívením míst jako Wat Tham Sua, což je buddhistický chrám s jeskyněmi a vodopády. K tradičnímu folklóru patří i návštěvy mnoha místních trhů, které svádějí k ochutnání místního jídla a nákupu suvenýrů.

V Thajsku se platí místní měnou baht a pro orientační převod na české koruny odečtěte třetinu hodnoty.

Nezapomeňte si s sebou vzít dostatek dolarů nebo eur, které se dají směnit v podstatě na každém rohu. Placení kartou není zase tak běžné, bankomaty ovšem v Thajsku najdete. Připravte se ale na to, že za výběr zaplatíte navíc sto až dvě stě korun v závislosti na bance, u které máte účet. 

Cenově je Thajsko pro Čechy příznivější než samotná domovina, i když od covidu se zvedla cenová hladina o zhruba dvacet procent. Oběd v podobě tradičních thajských jídel jako pad thai, massaman curry nebo polévky tom yum, které vám okoření dle míry odvahy, vyjde na 120 až 200 bahtů, v přepočtu zhruba devadesát až 140 korun.

Když se budete nacházet v turisticky rušném Ao Nangu, nepromeškejte svou příležitost a vyhledejte si restauraci Kodam. Nachází se zhruba deset minut chůze od centra nenápadně schovaná za bytovými domy. Tady vám chuťové buňky rozdráždí opravdu až na maximum.

Pokud jde o pití, pro pivaře mám jednu špatnou zprávu – pivo tu stojí stejně jako dobrá plzeň v centru Prahy. Více než pivo se tak vyplatí si dopřávat míchané drinky. Ty vyjdou i v nočních barech na v přepočtu zhruba šedesát až osmdesát korun, přičemž lahev 600 mililitrů piva vás bude stát asi sedmdesát až sto korun. 

Na své si ale přijdou milovníci energy drinků. Právě tady vznikl Evropanům dobře známý Red Bull, který v Thajsku v malých 150mililitrových lahvičkách vyjde na zhruba šest korun. Perlivý mok jako v Evropě ale nečekejte, i chuť je poměrně odlišná a mnohem sladší než v Evropě. Rozhodně ale stojí za vyzkoušení.

Noční život v Ao Nangu opravdu tepe a najdete tam vše z místního koloritu. Taxikáře ve svých tuk tucích neúnavně postávající a nabízející vám odvoz kamkoli nebo do večerní róby oděné ladyboys lákající k popíjení v mnoha z místních barů a nočních klubů.

Mimochodem, v některých jdou genderové rovnoprávnosti opravdu čile naproti, když mají společné toalety. Napadne vás, zdali jde jen o výstřelek nebo závan budoucnosti. 

Vydání Forbesu American Dream!

Prozatím dost skrytou zajímavostí pro určitou skupinu lidí je bezesporu fakt, že v Thajsku poměrně čerstvě zlegalizovali pěstování a prodej marihuany. Mezi nepřeberným množstvím obchůdků s kožedělným či textilním zbožím tak občas narazíte na coffee shop, kde si můžete koupit navážený model dle vašeho výběru nebo rovnou ubaleného jointa.

Jakuba ze Samotářů by ale těžce rozladilo, kdyby zjistil, že nejdražší v Thajsku není líbání, ale jeho oblíbená tráva. Gram tu prodávají v přepočtu i za pět set korun.

Naproti tomu srdce zaplesá každému byznysmenovi nebo kulturně založenému jedinci. Ti do Thajska často míří zejména kvůli levným oblekům na míru. Krejčovství tam jsou na každém rohu a před ním typicky postává majitel, který vám klidně okamžitě vezme míry a do dvou dnů ušije dokonale padnoucí oblek.

Sako s kalhotami vás vyjde dohromady na zhruba pět tisíc korun, košile na míru pak do tisícovky. Z tohoto důvodu doporučuji letět s notnou rezervou v zavazadle.

Thajsko je zkrátka zemí mnoha možností, kterou stojí za to navštívit. Přímé lety jej dělají dosažitelnějším než kdykoli jindy a tato šance je pouze do dubna, kdy s tamní sezonou končí i charterové lety Čedoku.

Nejde ale o jedinou exotiku dostupnou přímo z Prahy. Stejně snadno se dá tuto zimu letět například do Dominikánské republiky, Ománu nebo na Zanzibar.